Uncategorized

Jak myć włosy?

Jak często myć włosy?
Generalnie włosy powinno się myć tak często jak tego wymagają. Dla jednych będzie to raz dziennie, dla innych raz na 2 dni a jeszcze inni mogą sobie pozwolić na mycie raz w tygodniu. Istnieją różne teorie na temat częstotliwości mycia. Jedni twierdzą, że codzienne mycie włosów powoduje zwiększenie wydzielania sebum, a inni uważają, że należy regularnie oczyszczać skórę z nagromadzonego łoju. Jednak myślę, że najważniejsze w tym wszystkim to zachować estetyczny wygląd włosów.
ladiva.pl
 
 
Jakich szamponów używać?
Najkorzystniej byłoby używać delikatnych szamponów, które nie zawierają ostrych detergentów (SLS/SLES) ani silikonów. Mycie włosów detergentami zbyt często powoduje pozbawienie warstwy łoju ze skóry, co powoduje reakcję obronną skutkującą zwiększeniem produkcji sebum. Silikony natomiast oblepiają włosy i powodują obciążenie włosów po dłuższym stosowaniu szamponów, które mają je w składzie. Tutaj można zobaczyć listę łagodnych kosmetyków (klik!).
 
Jaką wodą myć włosy?
Ani nie za gorącą, ani nie za zimną. Zbyt wysoka lub zbyt niska temperatura pobudza gruczoły łojowe do pracy, tak więc najkorzystniej używać letniej wody. Do płukania włosów wody nie należy oszczędzać, w przeciwnym razie żaden szampon ani odżywka nie spełnią swojej roli.
 
Metody mycia włosów
Jest kilka metod mycia włosów. Najpopularniejsze z nich to:
 
1. Mycie włosów szamponem. Jest to tradycyjna metoda, którą każdy z nas stosował 🙂 ważne jest by cały zabieg delikatnie wykonać. 
 
2. Metoda kubeczkowa. Szampon wraz z wodą rozcieńczamy w kubeczku lub w innym pojemniku i podczas mycia polewamy nim włosy. Metoda jest delikatniejsza dla włosów niż tradycyjne mycie szamponem.
 
3. Metoda OMO. O-odżywka, M-mycie, O-odżywka. Pierwszym O mogą być lekkie odżywki (odżywkę nakładamy na mokre włosy) bądź też oleje. Drugim O powinna być bardziej treściwa odżywka, może być też maseczka, którą pozostawimy na włosach około 30 minut. Jest to moja ulubiona metoda mycia włosów 🙂
 
4. Mycie odżywką.
Do mycia włosów odżywką nadaje się najlepiej prosta w składzie odżywka bez zbędnych silikonów, ale zawierająca Cetrimonium Chloride. Zależy nam nie na odżywieniu a na jak najdelikatniejszym umyciu włosów. Metoda ta najlepiej sprawuje się u osób z kręconymi włosami. Na mokre włosy nakładamy odżywkę, masujemy skalp przez kilka minut i na parę chwil zostawiamy odżywkę na włosach. Przy takim sposobie mycia ważne jest, aby co 2-3 tygodnie używać szamponu z SLS/SLES, aby usunąć substancje, które nadbudowały się na włosach.
 
5. Mycie włosów moczem. O wpływie moczu na włosy pisałam w tym artykule. Jest to jednak dość rzadko stosowany sposób mycia i też nie można go w pełni nazwać myciem.
Jednak mocz ma pozytywne działanie na włosy, wpływa na ich wzmocnienie i zagęszczenie, oczyszcza je. Niektórzy płuczą nim całe włosy a inni wcierają w skórę głowy.
 
A Wy którą metodę stosujecie?
 
 
 

Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.