Ostatnio zaczęłam się zastanawiać jak szybko schną włosy, od czego to zależy i jak można przyspieszyć ich schnięcie.

we-dwoje.pl


Tak więc…

1. Po pierwsze, włosy schną od kilku minut do nawet kilkunastu godzin.

2. Po drugie, czas schnięcia zależy od miliona czynników. Między innymi od:

 • Gęstości i długości włosów.  Oczywisty jest fakt, że im dłuższe i bardziej gęste włosy tym czas suszenia ich się wydłuża.
 • Porowatości. Zazwyczaj włosy o niskiej porowatości schną dłużej, ciężej też przyjmują wodę. Włosy o wysokiej porowatości szybciej przyjmują wodę i szybciej ją oddają, tak więc schną krócej.
 • Sposobu dbania o włosy. Jeśli używamy produkty nawilżające, z olejami i humekantami to nasze włosy będą schły dłużej. Natomiast jeśli wśród produktów jakie stosujemy będą lekkie odżywki to włosy będą schły znacznie krócej.
 • Stanu naszych włosów. Zdrowe włosy znacznie dłużej schną. Zniszczone włosy mają bardziej uniesione łuski przez co woda jest lepiej oddawana, a tym samym skrócony czas schnięcia.
 • Temperatury powietrza. Myślę, że jest to dość oczywista zależność. Im cieplej tym włosy szybciej schną.
 • Wilgotności powietrza. W wilgotnym powietrzu włosy schną dłużej, natomiast w suchym powietrzu krócej.

3. Po trzecie, jak skrócić czas schnięcia włosów?

 • Możemy używać suszarki. Jest to niewątpliwie najprostsze rozwiązanie, jednak wiele kobiet dbając o włosy stara się zrezygnować z tego sposobu suszenia.
 • Możemy dokładniej je odsączać z nadmiaru wody. Do tego celu dobrze byłoby użyć dwóch ręczników, jeśli jeden stanie się już mokry zastępujemy go drugim.
 • Możemy skrócić włosy i je wycieniować. Jednak jeśli jest to tylko powodowane ograniczeniem czasu schnięcia to myślę, że nie warto rezygnować z wymarzonej fryzury. Już lepszym pomysłem byłoby zakupienie dobrej suszarki.
 • Możemy zmienić sposób pielęgnacji włosów. Dobrym rozwiązaniem byłoby wyeliminowanie bądź zmniejszenie ilości stosowanych emolientów i humekantów, które powodują zatrzymywanie wody we włosie.
 • Możemy podwyższyć nieznacznie temperaturę powietrza w pomieszczeniu, w którym przebywamy.


Zdaję sobie sprawę, że pomysłów jest znacznie więcej. I mam nadzieję, że się nimi podzielicie 🙂 Co robicie, aby przyspieszyć czas schnięcia? I jak długo schną Wam włosy? 8 Komentarzy
Lachrymose 26 stycznia 2013 o 11:05 Odpowiedz

Moje włosy są zniszczone i schną ponad godzinę, znaczy zależy która partia, bo nawet po 30 minutach mam już suchą pewną część.

makapaka 26 stycznia 2013 o 11:05 Odpowiedz

Moje schną 3 godziny ;>

Kana 26 stycznia 2013 o 11:05 Odpowiedz

To Twoje całkiem długo schną, moje to tak myślę że do 2 godzin są w stanie wyschnąć 🙂

Aneta D. 15 stycznia 2014 o 13:41 Odpowiedz

Jeszcze dwa miesiące temu moje włosy potrzebowały dwóch godzin by wyschnąć teraz schną troszkę dłużej bo od trzech do czterech godzin.

Chomiś 21 marca 2014 o 07:05 Odpowiedz

Mam wysokoporowatowce 🙂 Moje włosy schną od 2-3h. Czasem muszę przyśpieszyć ten proces i susze je suszarką do 80% i wyschnięcie o pozostałe 20% zajmuje im 20-30 minut. Pozdrawiam, Chomiś 🙂

Dagmara Święcicka 9 lutego 2015 o 20:43 Odpowiedz

moje mimo ze sa cienkie ale sa niskoporowe i staram sie dbac o nie, czesto olejuje i w chwili obecnej schna okolo 4-5h ;/

Anonimowy 28 czerwca 2016 o 11:44 Odpowiedz

"Porowatości. Zazwyczaj włosy o niskiej porowatości schną dłużej, ciężej też przyjmują wodę. Włosy o wysokiej porowatości szybciej przyjmują wodę i szybciej ją oddają, tak więc schną dłużej." Czyli i te i te schną długo?

Szarlotte | Dbaj o włosy 28 czerwca 2016 o 11:45 Odpowiedz

Jest błąd w tekście. Dziękuję za uwagę, już poprawiam 🙂
Włosy o wysokiej porowatości schną krócej 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *