Dla początkujących

Jak określić porowatość włosów?

Jak określić porowatość włosów?

Temat porowatości włosów został już poruszony na niejednym blogu, ale  zdaję sobie sprawę, że wiele z Was jeszcze nie orientuje się, czym jest porowatość włosów. Informacja o tym, czy mamy włosy niskoporowate, czy też wysokoporowate, pozwala umiejętnie dobrać kosmetyki (w szczególności maski). Odpowiednie produkty są w stanie sprawić, że nasze włosy staną się zdrowe, mocne i lśniące. Jeżeli użyjemy odżywek przeznaczonych do innej porowatości, włosy mogą stać się obciążone, albo przeciwnie – szorstkie i matowe. Mam nadzieję, że dzięki mojemu artykułowi, będziecie wiedziały jak określić porowatość włosów.


Czym jest porowatość włosów?

Porowatość włosów to sposób, w jaki ułożone są łuski włosa. Jeśli ściśle do siebie przylegają, włosy są niskoporowate, jeśli łuski są bardzo rozchylone, mamy włosy wysokoporowate. Istnieje jeszcze porowatość pośrednia, czyli średnia (lub normalna).

Dlaczego określenie porowatości jest ważne?

Jeśli wiemy, jaką porowatość mają nasze włosy to tak naprawdę wiemy o nich prawie wszystko. Dużo prościej będzie dobrać pielęgnację. Nie będziemy musiały wydawać dużej ilości pieniędzy na kosmetyki, które okażą się nieodpowiednie dla nas. Będziemy też mogły po części przewidzieć efekt zabiegów fryzjerskich.

Jak określić porowatość włosów? Porowatość swoich włosów możemy sprawdzić na kilka różnych sposobów:

  1. Test w wodzie – polega on na umieszczeniu włosów (około 10 sztuk)  na powierzchni wody – w szklance bądź w jakimś pojemniku. Jeśli włosy szybko opadną mamy włosy wysokoporowate, jeśli opadną po kilku minutach – średnioporowate. Jeżeli pozostaną na powierzchni wody to znaczy, że są niskoporowate. Jednak ten test nie jest w 100% wiarygodny, bo… możemy umieścić za dużo lub za mało włosów, włosy mogą być pokryte sebum lub silikonami, a to stanowi opór dla przenikania wody.
  2. Porowatość możemy sprawdzić poprzez dotyk – przesuwamy palcami po długości włosa od jego końca do nasady i sprawdzamy, czy włos skrzypi. Jeżeli nie jest gładki, albo  wyczuwamy spore nierówności – mamy włosy wysokoporowate. Delikatne nierówności, świadczą o tym, że włosy są średnioporowate. Jeżeli nie czujemy żadnych oporów a włos nie skrzypi to jesteśmy posiadaczkami włosów niskoporowatych.
  3. Najbardziej pewnym źródłem informacji o porowatości jest badanie mikroskopowe. Jeśli posiadacie mikroskop możecie obejrzeć jak układają się łuski Waszych włosów.
  4. W profesjonalnych salonach można wykonać badanie trychologiczne określające stan naszych włosów.
  5. Możemy polegać na pewnych teoriach: włosy kręcone są z reguły włosami wysokoporowatymi, natomiast włosy proste są średnioporowate (o normalnej porowatości) bądź niskoporowate. Jeśli regularnie niszczymy włosy prostowaniem, suszeniem, farbowaniem, trwałą ondulacją, rozjaśnianiem, stylizacją, możemy mieć pewność, że nasze włosy nie są niskoporowate, a w wielu przypadkach może się okazać, że mają wysoką porowatość.
  6. Najczęściej stosowanym sposobem jest test prób i błędów, a więc… kupujemy kosmetyki i sprawdzamy jak zadziałają na naszych włosach.
  7. Czytałam w jednym z komentarzy na którymś z blogów, że porowatość włosów można sprawdzić po obsypaniu włosa mąką. Następnie taki włos bierze się pod światło. Jeśli mąka gęsto przylega do włosa to mamy włosy wysokoporowate, w przeciwnym razie (jeśli mąka się ześlizgnęła) – to porowatość jest niska.

Jak określić porowatość włosów? Poniższa tabela przedstawia cechy włosów o wyżej wymienionych porowatościach skrajnych, czyli wysokiej i niskiej – to niezłe sposób na ustalenie swojej porowatości.

 

CechaWłosy niskoporowateWłosy wysokoporowate
Przyswajanie i  oddawanie wodyCiężko przyswajają wodę, ale wizualnie szybko stają się mokre, dłużej schnąŁatwo chłoną wodę, ale pod jej wpływem nie stają się od razu śliskie, szybciej schną
FarbowanieBardzo trudno zafarbować takie włosy, jeśli się to uda to kolor utrzymuje się długoWłosy bardzo łatwo zafarbować, a kolor szybko się wypłukuje
PuszenieNie puszą sięCzęsto puszą się i plączą pod wpływem wilgoci
Układanie fryzuryJest możliwość ułożenia fryzury jednak nie trzyma się ona wystarczająco długoWłosy są podatne na zabiegi fryzjerskie
SkrętZwykle są to włosy prosteBywa, że osoby o tej porowatości mają włosy falowane i kręcone. Mogą być także proste
Wpływ proteinMogą źle reagować na maski proteinoweDobrze reagują na maski proteinowe
Podatność na zniszczenieWłosy niskoporowate są dość odporne na niszczenieWłosy wysokoporowate bardzo łatwo zniszczyć
Co lubią?Lubią otwieranie łuski włosa poprzez użycie ciepłej wody, wtedy łatwiej wchłaniają kosmetykLubią zamykanie łuski włosa poprzez płukanie ich chłodną wodą, lubią płukanki zakwaszające
Olejek kokosowy – jak reagują na niego?Włosy są miękkie, gładkie i błyszczące, olejek dobrze na nie wpływaWłosy się puszą, stają się szorstkie lub matowe

 

Podsumowując:

  • włosy wysokoporowate to często te, które są farbowane, rozjaśniane, dekoloryzowane, a także niszczone regularnie prostownicą, czy lokówką. Ich łuski są lekko otwarte, co sprzyja pochłanianiu wilgoci z powietrza. Takie włosy często się puszą, skręcają pod wpływem deszczu, mżawki, a nawet mgły. W dotyku mogą być szorstkie, wizualnie matowe. Łatwo jest je zafarbować, ale kolor szybko się wypłukuje. Łatwo się rozdwajają, a efekty pielęgnacji nie zawsze są takie same. Znalezienie kosmetyków, które o takie włosy zadbają jest dłuższym procesem. Włosy wysokoporowate wymagają intensywnej pielęgnacji.
  • włosy średnioporowate to najczęściej włosy zdrowe lub delikatnie podniszczone. Często proste lub falowane. Stosunkowo łatwo je zafarbować, a kolor utrzymuje się dość długo. O te włosy najłatwiej zadbać. Kosmetyki z reguły sprawiają, że włosy stają się miękkie, gładkie i lśniące.
  • włosy niskoporowate są ekstremalnie gładkie i ciężkie. Trudno zmienić ich kolor, ale jeśli już to się uda – kolor utrzymuje się bardzo długo. Włosy niskoporowate najczęściej są proste i niezniszczone. Problemem może być brak objętości, szybkie przetłuszczanie, czy trudności w ułożeniu fryzury. Maski i odżywki mogą te włosy obciążać, dlatego ich pielęgnacja powinna być minimalistyczna.

 

Dodatkowo:

Możesz mieć włosy wysokoporowate, które łączą w sobie cechy włosów nisko- lub średnioporowatych. Jeśli większość cech wskazuje na porowatość wysoką, a tylko kilka na niską to Twoja porowatość jest wysoka, w kierunku niskiej.

O tym jak długo schną włosy, czyli jak szybko oddają wodę i od czego to zależy, pisałam w tym poście. Jeżeli nadal nie wiesz jak określić porowatość włosów, skorzystaj z mojego testu, który możesz pobrać zapisując się na mój newsletter – tutaj (klik!). Znajdziesz tam również bazę masek i odżywek do swojego typu włosów.

Wiedziałyście jak określić porowatość włosów? Jaką macie?

Teksty, które mogą Ci się przydać:


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.