Uncategorized

Ścieńczenie włosów: co to takiego?

Źródło

Część osób o tym słyszała, a pewnie dla części pojęcie „ścieńczenie włosa” jest zupełnie obce. Niemniej jednak ten problem dotyczy wielu osób i warto o nim wspomnieć.

Ścieńczenie bardzo często nierozerwalnie łączy się z łysieniem androgenowym. Częściej dotyczy mężczyzn niż kobiet. W tym przypadku mamy wrażenie, że tracimy włosy jednak nie zauważamy ich na poduszce czy ubraniach. Te włosy są wciąż na naszej głowie, ale są tak cienkie, że niemal ich nie widać. Związane jest to z obecnością produktu metabolizmu testosteronu, czyli DHT (dihydrotestosteronu). Jego występowanie w organizmie wpływa na osłabienie mieszków włosowych, co przyczynia się do ścieńczenia włosów, a w konsekwencji do ich utraty.

Jakie są przyczyny ścieńczenia?

  • testosteron ( a dokładniej DHT),
  • predyspozycje genetyczne,
  • u kobiet: zespół policystycznych jajników (inaczej zespół wielotorbielowatych jajników): najczęstsze zaburzenie hormonalne u kobiet, a także przyczyną niepłodności, dotyczy 10-15% kobiet w wieku reprodukcyjnym (skutki tego zespołu: przybieranie na wadze bez konkretnej przyczyny, nieregularne miesiączki, problemy z zajściem w ciążę, utrata włosów, zaburzenia miesiączkowania, trądzik, nadmierne owłosienie). Leczenie polega na przyjmowaniu przez wiele miesięcy hormonów, które mogą stać się przyczyną problemów z włosami.
  • niedożywienie: brak wystarczającej ilości białka oraz niektórych metali: żelazo, cynk.

Słyszałyście o tym problemie?


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.