Uncategorized

Jak odczytywać prognozy pogody? +prognoza pogody dla włosomaniaczek 2-8 kwietnia

Bardzo się cieszę, że moja poprzednia prognoza przypadła Wam do gustu. Dziś mam dla Was kolejną, ale przedstawię ją nieco krócej niż wcześniejszą. W zamian za to pokażę Wam jak odczytywać dane i wykonywać obliczenia, aby móc samemu na tej podstawie dobierać odpowiednie produkty.

Pogoda ma istotny wpływ na nasze włosy. Dlatego jeśli jakiś produkt nie stanął na wysokości zadania i nie osiągnęłyście efektu WOW to może to być wina nieodpowiedniego dopasowania kosmetyku do warunków pogodowych.
Przy dobieraniu kosmetyków istotny jest tzw. punkt rosy, o którym niedawno pisałam. Na jego wartość wpływa temperatura powietrza i wilgotność. Ta i poprzednia prognoza właśnie były opracowywane na podstawie punktu rosy.

Jak obliczyć/odczytać punkt rosy?

Punkt rosy możemy poznać na kilka sposobów:
  1. Na stronie www.meteo.pl po wybraniu modelu UM i miejscowości, wyświetli nam się wykres, z którego będziemy mogli odczytać temperaturę punktu rosy (więcej u Wiedźmy: rozkminiamy pogodę).
  2. Albo możemy wykorzystać strony/kalkulatory, które pomogą nam obliczyć punkt rosy. W związku z tym wchodzimy na jeden z portali, gdzie mamy dostępną pogodę na interesujący nas dzień. Wybieramy miejscowość i odczytujemy temperaturę oraz wilgotność. Ja korzystam z tej strony: kalkulator do liczenia punktu rosy. Będziecie musiały podać również ciśnienie, ale nie wpływa ono na punkt rosy, więc w zasadzie możecie tam wpisać obojętnie jaką wartość. Na stronie mamy informacje jak wszystko obliczyć krok po kroku.
  3. Ewentualnie możecie opierać się na moich prognozach 🙂
Jeśli już macie temperaturę punktu rosy to wystarczy tą wartość skonfrontować z odpowiednią pozycją z tabelki:
Oprócz punktu rosy(PR) warto zwrócić uwagę na to czy będą występować opady deszczu, mżawka czy mgła. Nawet jeśli PR= 5 stopni C to przy opadach deszczu lepiej zrezygnować z humektantów.
Ważna jest też siła wiatru, im silniejszy tym ważniejsze jest, aby upiąć włosy.

Co nam daje znajomość prognozy pogody?

Przede wszystkim nie dobieramy kosmetyków w ciemno. O ile olejowanie sprawdzi się w niemal każdych warunkach, o tyle z humektantami jest problem. Kiedy jest bardzo sucho i bardzo wilgotno lepiej z nich zrezygnować. Znajomość prognozy pogody i punktu rosy pozwoli nam chociaż spróbować ujarzmić włosy, zwłaszcza jeśli chcemy konkretnego dnia wyglądać świetnie.

Co nam przyniesie nadchodzący tydzień?

To będzie dość kiepski okres, raczej nie będzie sprzyjał stosowaniu humektantów. Zresztą zobaczcie same. Na mapkach podałam wartości punktów rosy dla poszczególnych miast i dni. Te temperatury porównajcie z tabelką wyżej. Zwróćcie też uwagę na opady przy dobieraniu kosmetyków.

 

 

 

Mam nadzieję, że kolejna prognoza również się Wam przyda, ale zachęcam Was do samodzielnego odczytywania takich danych 🙂

Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.