Uncategorized

Jak odczytywać prognozy pogody? +prognoza pogody dla włosomaniaczek 2-8 kwietnia

Bardzo się cieszę, że moja poprzednia prognoza przypadła Wam do gustu. Dziś mam dla Was kolejną, ale przedstawię ją nieco krócej niż wcześniejszą. W zamian za to pokażę Wam jak odczytywać dane i wykonywać obliczenia, aby móc samemu na tej podstawie dobierać odpowiednie produkty.

Pogoda ma istotny wpływ na nasze włosy. Dlatego jeśli jakiś produkt nie stanął na wysokości zadania i nie osiągnęłyście efektu WOW to może to być wina nieodpowiedniego dopasowania kosmetyku do warunków pogodowych.
Przy dobieraniu kosmetyków istotny jest tzw. punkt rosy, o którym niedawno pisałam. Na jego wartość wpływa temperatura powietrza i wilgotność. Ta i poprzednia prognoza właśnie były opracowywane na podstawie punktu rosy.

Jak obliczyć/odczytać punkt rosy?

Punkt rosy możemy poznać na kilka sposobów:
  1. Na stronie www.meteo.pl po wybraniu modelu UM i miejscowości, wyświetli nam się wykres, z którego będziemy mogli odczytać temperaturę punktu rosy (więcej u Wiedźmy: rozkminiamy pogodę).
  2. Albo możemy wykorzystać strony/kalkulatory, które pomogą nam obliczyć punkt rosy. W związku z tym wchodzimy na jeden z portali, gdzie mamy dostępną pogodę na interesujący nas dzień. Wybieramy miejscowość i odczytujemy temperaturę oraz wilgotność. Ja korzystam z tej strony: kalkulator do liczenia punktu rosy. Będziecie musiały podać również ciśnienie, ale nie wpływa ono na punkt rosy, więc w zasadzie możecie tam wpisać obojętnie jaką wartość. Na stronie mamy informacje jak wszystko obliczyć krok po kroku.
  3. Ewentualnie możecie opierać się na moich prognozach 🙂
Jeśli już macie temperaturę punktu rosy to wystarczy tą wartość skonfrontować z odpowiednią pozycją z tabelki:
Oprócz punktu rosy(PR) warto zwrócić uwagę na to czy będą występować opady deszczu, mżawka czy mgła. Nawet jeśli PR= 5 stopni C to przy opadach deszczu lepiej zrezygnować z humektantów.
Ważna jest też siła wiatru, im silniejszy tym ważniejsze jest, aby upiąć włosy.

Co nam daje znajomość prognozy pogody?

Przede wszystkim nie dobieramy kosmetyków w ciemno. O ile olejowanie sprawdzi się w niemal każdych warunkach, o tyle z humektantami jest problem. Kiedy jest bardzo sucho i bardzo wilgotno lepiej z nich zrezygnować. Znajomość prognozy pogody i punktu rosy pozwoli nam chociaż spróbować ujarzmić włosy, zwłaszcza jeśli chcemy konkretnego dnia wyglądać świetnie.

Co nam przyniesie nadchodzący tydzień?

To będzie dość kiepski okres, raczej nie będzie sprzyjał stosowaniu humektantów. Zresztą zobaczcie same. Na mapkach podałam wartości punktów rosy dla poszczególnych miast i dni. Te temperatury porównajcie z tabelką wyżej. Zwróćcie też uwagę na opady przy dobieraniu kosmetyków.

 

 

 

Mam nadzieję, że kolejna prognoza również się Wam przyda, ale zachęcam Was do samodzielnego odczytywania takich danych 🙂


13 Komentarzy
Monique 1 kwietnia 2014 o 20:34 Odpowiedz

prognoza podoba mi sie bardzo!!!!!!!!!! bardzo przydatna i dobrze opracowana!!! bravo dla Ciebie:)

Agata Wójcik 1 kwietnia 2014 o 20:52 Odpowiedz

ale super 😀

Michasia S. 1 kwietnia 2014 o 21:05 Odpowiedz

Staram się zwracać uwagę na prognozę pogody podczas pielęgnacji, ale niestety nie zawsze mam na to czas 🙁

Kana 2 kwietnia 2014 o 09:17 Odpowiedz

Dzięki:) cieszę się, że Ci się podoba :*

Kana 2 kwietnia 2014 o 09:18 Odpowiedz

Ja też nie zawsze, ale możesz zerkać na moje prognozy i nic nie musisz wyliczać ani nigdzie szukać punktu rosy 🙂

Margolika 2 kwietnia 2014 o 09:39 Odpowiedz

Rewelacja 🙂 Swoją drogą, kto by pomyślał, że prognoza ma aż takie znaczenie

Cukrowy motyl 2 kwietnia 2014 o 10:12 Odpowiedz

Powinnam bardziej przyjrzeć się prognozie pogody a nie po omacku. Z lenistwa u mnie na zasadzie prób i błędów. 🙂

narja 2 kwietnia 2014 o 13:37 Odpowiedz

Fajna taka prognoza pogody:) Muszę się kiedyś do niej zastosować i zobaczyć efekty:)

Gabii 69 8 kwietnia 2014 o 18:28 Odpowiedz

A jak jest p.rosy na minusie to jak to sprawdzić?

Kana 9 kwietnia 2014 o 12:30 Odpowiedz

Nie wiem co masz na myśli. W sieci jest taki kalkulator:
http://odbiory.pl/index.php/poradnik-automatyki-i-bms/item/obliczenia-punktu-rosy-wilgotnosci-i-cisnienia-dla-powietrza
I jedyne, co potrzebujesz to temperatura powietrza (rzeczywista, albo prognozowana) oraz wilgotność. Ciśnienie nie wpływa na punkt rosy. Wchodzisz na stronę tego kalkulatora i wpisujesz powiedzmy temperaturę równą 12 stopni celsjusza (odczytaną z termometra, albo z prognozy pogody), na stronach z prognozami jest też podana wilgotność, np. w=60%. A ciśnienie powiedzmy 1000hPa (nie ma znaczenia, więc możesz wpisać obojętną wartość). Kiedy wpiszesz wszystkie parametry to klikasz "Przeprowadź obliczenia" przy polu z wilgotnością względną. Reszta pól pozostaje pusta. Jest duże prawdopodobieństwo, że otrzymasz punkt rosy ujemny. Gdy będziesz mieć wyniki porównujesz jego wartość z tabelką zamieszczoną u mnie w poście. Przykładowo: punkt rosy= -6stopni Celsjusza, czyli punkt rosy jest pomiędzy -1 a -6 stopni. Odpowiada to powietrzu suchemu i "dokładamy do pielęgnacji emolienty, a ograniczamy nadal humektanty". Mam nadzieję, że rozwiałam Twoje wątpliwości 🙂

[…] od temperatury i wilgotności powietrza. Zanim zaczniecie go stosować sprawdźcie, jaki jest punkt rosy oraz jak wyglądają objawy przenawilżenia włosów.  W drogeriach są dostępne maski z […]

[…] tygodnie. Co ważne, przy stosowaniu takich kosmetyków istotny jest punkt rosy – więcej o punkcie rosy przeczytacie tutaj (klik!). Jeśli maski humektantowe (nawilżające) się u Was nie sprawdzają to proponuję nałożyć je […]

[…] znajomość punktu rosy. Informacje jak go odczytać albo obliczyć znajdziecie tutaj: Jak odczytywać prognozy pogody? Pogoda dla włosomaniaczek […]

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *