pielęgnacja włosów

5 sposobów na łatwiejsze zmywanie olejów. Co robić, aby zmywanie olejów nie było udręką?

5 sposobów na łatwiejsze zmywanie olejów. Co robić, aby zmywanie olejów nie było udręką?
Zmywanie olejów dla niektórych jest dużym wyzwaniem. Szczególnie na początku świadomej pielęgnacji. Czasem po jednym olejowaniu dziewczyny całkowicie zniechęcają się do tej metody. Często argumentem jest przyklap, przetłuszczone włosy – generalnie ich nieświeży wygląd. Odpowiednia technika nakładania, lekki olej, czy właściwa metoda zmywania mogą pomóc w prawidłowym domyciu włosów.

 

5 sposobów na zmywanie oleju:

 1. Najczęściej stosowaną metodą jest emulgowanie oleju odżywką/maską. Polega ona na nałożeniu maski, odżywki na kilka czy kilkanaście minut na naolejowane włosy. Emulgowanie to inaczej połączenie się odżywki i oleju, w celu usunięcia oleju. Podobnym rozwiązaniem jest olejowanie na odżywkę. Z tym, że przy tej metodzie składniki odżywki mają szansę przeniknąć do włosów.
 2. Stosowanie lekkich olejów. Sporo z Was na pewno miało do czynienia z olejem rycynowym. Olej ten jest jednym z najcięższych i najgęstszych olejów. Nie nadaje się do olejowania włosów przede wszystkim ze względu na to, że potrafi przesuszyć włosy na długości. Poza tym przez swoją konsystencję jest produktem bardzo ciężkim do zmycia. Lepiej więc postawić na oleje lżejsze takie jak olej konopny, lniany, ze słodkich migdałów, z pestek moreli, winogron, śliwki, kokosowy, z nasion truskawek itd.
 3. Stosowanie małej ilości oleju. Aby można było łatwiej usunąć olej, dobrze jest zastosować niewielką ilość produktu. Przyjmuje się, że optymalna ilość to 1-2 łyżki oleju (zależy od długości i gęstości włosów). Ułatwieniem może być olejowanie w misce (tzw. rosołek), które  ma wyjątkową zaletę: jeśli nalejemy do miski trochę wody i dodamy 1-2 łyżki oleju to bardzo ciężko przesadzić z jego ilością. Im więcej oleju nałożymy, tym jego zmycie staje się trudniejsze. Olejując w misce dużo łatwiej jest pokryć wszystkie włosy „rosołkiem”, natomiast przy tradycyjnym olejowaniu znacznie łatwiej przesadzić.
 4. Olejowanie na serum to metoda podobna do olejowania na odżywkę. W tym przypadku łączymy hydrolat, mgiełkę z odżywką do włosów i olejem. Rozpylamy na włosach a dopiero później nakładamy olej. Zastosowanie odżywki w serum ułatwia emulgowanie oleju, a tym samym jego zmywanie.
 5. Czas olejowania. Na pierwszy rzut oka, wydaje się, że im dłużej będziemy trzymać olej na włosach, tym będą one zdrowsze i będą lepiej wyglądały. Niestety, nie zawsze tak jest. Czasem godzinne olejowanie sprawdzi się lepiej niż to całonocne. Z reguły włosy wysokoporowate, bardziej zniszczone potrzebują krótszego czasu olejowania niż włosy niskoporowate i zdrowe. Włosy wysokoporowate szybciej „piją” oleje. Im dłużej trzymamy olej na włosach, tym większe prawdopodobieństwo, że włosy staną się bardziej przyklapnięte, przeciążone i bez życia. Czas trzymania oleju jest zależny od konkretnej osoby i typu włosów, jaki ona posiada. Trzeba eksperymentować, aby dowiedzieć się, co najbardziej pasuje naszym włosom.
zmywanie olejów

Oprócz powyższych metod kluczowymi mogą okazać się:

 • dobór właściwego oleju – metodą prób i błędów, bądź próby szukania odpowiedniego produktu zgodnie z porowatością włosów (nie daje to jednak 100% pewności). Zastosowanie oleju nieodpowiedniego dla naszych włosów w najgorszym wypadku może skończyć się puchem bądź znacznym obciążeniem.
 • dobór właściwego szamponu – niestety nie każdy szampon w takim samym stopniu domywa oleje. O ile szampony z silnymi detergentami na ogół radzą sobie z olejami, o tyle szampony bez SLS/SLES mogą mieć z tym problemy. Na co dzień używam właśnie takich delikatnych szamponów i w moim przypadku sprawdziły się: Babydream szampon, Babydream płyn od stóp do głów, Facelle, Sylveco szampon pszeniczny. Miałam jednak problemy z domyciem włosów przy pomocy balsamu myjącego Sylveco i płynu Johnson&Johnson.

Moje olejowanie – jak wygląda

 1. Zazwyczaj olejuję włosy na mokro, albo na odżywkę. Nakładam 1 łyżkę oleju.
 2. Po 2-4 godzinach opłukuję włosy z oleju i nakładam na kilka minut maskę albo odżywkę.
 3. Następnie znów opłukuję włosy i myję skórę głowy szamponem, długość myję spływającą pianą.
 4. Po umyciu nakładam maskę, odżywkę, albo serum zabezpieczające.
Niestety, nie każdy może zastosować powyższe rady. Są osoby, które widzą efekty olejowania dopiero przy kilkugodzinnym trzymaniu oleju. Są też osoby, które nie mogą olejować na serum, czy odżywkę, bo te metody nie są dla nich tak efektywne. Jednak emulgowanie oleju powinno sprawdzić się w niemal każdym przypadku:)

 

Wpisy, które mogą Wam się przydać:

Dajcie znać jak Wy sobie radzicie ze zmywaniem olejów! A może zrezygnowałyście z tego, bo nie mogłyście domyć włosów?


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.