Stylizacja włosów

Cieniować włosy czy nie cieniować? Dla kogo cieniowanie włosów?

Cieniować włosy czy nie cieniować? Dla kogo cieniowanie włosów?

Dziś chciałabym pogadać z Wami o istotnym dylemacie, jaki ma wiele dziewczyn przed wizytą u fryzjera. Mowa oczywiście o cieniowaniu włosów, bo to właśnie ono niektórym z Was spędza sen z powiek. Sama cieniowałam włosy przez niemal 7 lat. Dopiero od 5 lat mam je mniej więcej tej samej długości. Przy każdej wizycie moja fryzjerka mówiła mi, że tak będzie dla mnie korzystniej, bo dzięki cieniowaniu moje włosy będą się lepiej układać. Początkowo nie widziałam innego rozwiązania niż cieniowanie włosów – w końcu była na to moda i prawie każda dziewczyna to robiła. Pewnie jak większość chciałam wyglądać fajnie i wydawało mi się, że cieniowanie to właściwa droga. Jak się okazało – niestety nie dla mnie.

Wcale nie chcę Wam powiedzieć, że cieniowanie włosów jest złe. To byłyby zbyt ostre słowa. Po prostu nie wszystko jest dla wszystkich.

Cieniowanie włosów sprawdzi się szczególnie u osób, które:

  1.  mają włosy długie, dość gęste i przyklapnięte – cieniowanie pomoże odbić włosy u nasady,
  2.  mają bardzo gęste i ciężkie włosy – cieniowanie odejmie trochę ciężaru, noszenie włosów rozpuszczonych stanie się bardziej komfortowe, a fryzura będzie się lepiej układać.
  3. mają włosy kręcone lub mocno falowane – pomoże nadać kształt fryzurze i wzmocni skręt.

czy cieniować włosy

Kiedy zrezygnować z cieniowania włosów, czyli minusy cieniowania włosów:

  1. osoby, które mają rzadkie i cienkie włosy – mocne cieniowanie sprawi, że końcówki będą jeszcze bardziej przerzedzone, włosy będą wyglądały na jeszcze rzadsze,
  2. cieniowanie utrudnia podcinanie końcówek – rozdwojenia pojawiają się znacznie szybciej niż w przypadku włosów ściętych na prosto. Na podcięcie końcówek trzeba udać się do fryzjera, więc podcinanie w domu raczej odpada. Rozdwojone końce pojawią się na całej długości, stąd włosy mogą wyglądać na bardziej zniszczone niż są w rzeczywistości.
  3. osoby, które mają ekstremalnie niską porowatość i proste włosy mogą wyglądać bardzo źle w cieniowanych włosach. Jest to związane z tym, ze cieniowanie w takim przypadku powoduje rozdzielanie się partii włosów.
  4. bardzo ciężko nakładać serum zabezpieczające końcówki. Aby zabezpieczyć końce trzeba je aplikować na całą długość włosów, bo brak zabezpieczenia wyższej partii może powodować szybsze rozdwajanie. Jednak stosowanie serum na całej długości może obciążać włosy.
  5. wzmocnienie skrętu – dla jednych jest to zaleta, a dla innych wada. Moje włosy kiedy były cieniowane faktycznie układały się lepiej. Falowały się, co sprawiało wrażenie, że jest ich więcej, ale niestety końce były przerzedzone i nie wyglądało to korzystnie.
  6. cieniowanie utrudnia wykonanie niektórych fryzur, głównie przez wychodzące pasemka lub zbyt krótkie końce.
Cieniowanie może sprawdzić się u niemal każdej osoby, ale musi zostać przeprowadzone bardzo rozsądnie. Osoby z gęstymi i grubymi włosami nie powinny mocno cieniować włosów, będzie im ciężko zapanować nad objętością. Podobnie osoby o cienkich i rzadkich włosach – intensywne cieniowanie, mimo że pozwoli nadać objętość u nasady, to „zabierze” ją z końców. Włosy będą wyglądać smętnie.
Uważam, że stopniowanie tuż nad uszami nie jest dobrym rozwiązaniem dla większości osób. Sama pamiętam, że podczas cięcia włosów w podstawówce, fryzjer zaczął mi je stopniować od ucha w dół. Przy włosach falowanych było mi bardzo ciężko układać fryzurę. Włosy wywijały się w każdą stronę, a samo związywanie sprawiało mi problemy. Przy włosach średnich i długich najlepiej prezentuje się cieniowanie od płatka ucha (a nawet żuchwy) w dół.
Chociaż często czytam i słucham, że cieniowanie jest złe to muszę przyznać, że proste włosy także mają sporo minusów. Mają mniej objętości, są ciężkie, mogą smętnie się układać, włosy kręcone sprawiają wrażenie hełmu a ich skręt jest słabszy.

 

Znacie jeszcze jakieś plusy i minusy cieniowania włosów? Wolicie wycieniowane włosy czy proste?

Zajrzyj:
Zapuszczanie cienkich i rzadkich włosów
Krótkie włosy – jak o nie dbać? Najlepsze fryzury dla krótkich i średnich włosów


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.