Porady

Suche powietrze w mieszkaniu i jego wpływ na włosy. Jak nawilżyć powietrze w domu

Suche powietrze w mieszkaniu i jego wpływ na włosy. Jak nawilżyć powietrze w domu
Nieubłaganie zbliża się zima. Wiąże się to z ogrzewaniem naszych mieszkań i domów. Niejedna z nas lubi ciepło. Zaszycie się w ciepłym pokoju pod kocem z kubkiem herbaty, kawy czy kakao jest relaksem po ciężkim dniu. Niestety, suche i ciepłe powietrze w naszych domach (i miejscach pracy) niekorzystnie wpływa na włosy, cerę i ciało. Problem zaczyna być już widoczny jesienią, kiedy zaczynamy ogrzewać mieszkania. Waga tego zjawiska jest ogromna, bo cierpi na tym nie tylko nasza uroda. Suche powietrze utrudnia zasypianie, powoduje podrażnienia śluzówki, może doprowadzić nawet do krwotoków.

 

Skupiając jednak uwagę tylko na włosach, suche powietrze powoduje:

 • przesuszenie włosów, a w konsekwencji:
 • kruszenie, łamanie i rozdwajanie końcówek,
 • matowość włosów, szorstkość,
 • problemy z łupieżem.
suche powietrze w domu jak nawilżyć powietrze

Jak nawilżyć powietrze w domu?

Możemy zastosować kilka sposobów:
 1. Rośliny! Hodowanie roślin w domach ma bardzo dużo plusów. Pochłaniają toksyny i dwutlenek węgla, a przy okazji są świetnymi nawilżaczami powietrza. W tej roli sprawdzą się np. paprocie, szeflery, zielistki, radermachery, bluszcz, fikus, skrzydłokwiaty.
 2. Nawilżanie powietrza. Zawieszanie mokrych ręczników na kaloryferach i umieszczanie pojemników z wodą jest najprostszym rozwiązaniem, choć nie zawsze wystarczająco skutecznym. Jeśli nie przynosi oczekiwanych rezultatów to kolejnym krokiem jest zakup nawilżacza powietrza. Ceny tych urządzeń zaczynają się już od około 100 zł.
 3. Doraźnie pomóc może branie prysznica zamiast kąpieli w wannie. Przy prysznicu woda bardziej paruje. Otwierając drzwi po wyjściu z łazienki umożliwiamy dotarcie parze wodnej do innych pomieszczeń.
 4. Częste wietrzenie pomieszczeń, gdy na zewnątrz jest wilgotno. Na szczęście zimą nie zawsze są ujemne temperatury. Jeśli oscylują wokół 0 stopni to powietrze na zewnątrz z reguły jest mniej suche niż to w domu.
 5. Kontrola temperatury w pomieszczeniu. Starajmy się nie ustawiać zbyt wysokiej temperatury. Zamiast tego obniżmy ją o kilka stopni i załóżmy sweter. Temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić 18-21 stopni, a w łazience około 24.

Jak zabezpieczyć włosy przed suchym powietrzem?

 1. Intensywne nawilżanie – stosowanie masek z humektantami pozwoli nawilżyć suche włosy. Wśród nawilżaczy dobrze jest szukać aloesu, gliceryny, miodu, mocznika, glikolu propylenowego, kwasu hialuronowego, kwasu mlekowego, pantenolu, witamin czy mleczka pszczelego.
 2. Olejowanie i stosowanie serum zabezpieczającego. Emolienty zatrzymują wodę we włosie, więc zapobiegają jej odparowaniu. Tworzą na włosach warstwę okluzyjną.
 3. Unikanie urządzeń do stylizacji włosów. Jeśli tylko macie możliwość starajcie się rezygnować ze stylizacji na gorąco. Włosy i tak będą wystarczająco przesuszone, więc nie katujmy ich jeszcze bardziej.
Największy problem z suchym powietrzem zauważyłam, gdy mieszkałam w bloku. W moim domu na szczęście nie ma aż tak suchego powietrza w związku z tym spokojnie wystarcza mi bardziej intensywna pielęgnacja. Nie potrzebuję nawilżaczy, choć posiadam sporo roślin i zawsze rozwieszam mokre ręczniki.

 

Jak suche powietrze wpływa na Wasze włosy, cerę i samopoczucie? Zaobserwowałyście negatywne skutki? A może intensywnie nawilżacie powietrze w domu?

Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.