Plany pielęgnacji włosów

Piramida pielęgnacji włosów

Piramida pielęgnacji włosów
Na moim blogu piramida pielęgnacji włosów pojawia się dopiero pierwszy raz. Do tej pory przedstawiałam Wam moją pielęgnację w podsumowaniach miesięcy, ale były to wyłącznie listy używanych produktów, natomiast częstotliwość pomijałam. Dziś chcę Wam pokazać jak wygląda moja obecna piramida pielęgnacji włosów i jak chcę, aby wyglądała w niedługim czasie.

Pierwszy raz o piramidzie włosowej przeczytałam u Kingi z bloga Moja włosowa obsesja. Mnóstwo dziewczyn zachwyciło się tym pomysłem i w krótkim czasie wiele z nich zaprezentowało swoje piramidy na blogach. Nic dziwnego, że ten sposób przedstawienia informacji spodobał się wielu osobom. Dzięki piramidce w obrazowy sposób można pokazać, co i jak często się robi, dbając o włosy. Metoda pozwala usystematyzować pielęgnację, zorientować się, co robimy za często, a co za rzadko.

 

Jak skonstruować taką piramidę?

Wystarczy, że podzielicie sobie piramidę na kilka części, które nazwiecie np.:
  • codziennie,
  • co 2-3 dni,
  • raz w tygodniu,
  • kilka razy w miesiącu,
  • okazjonalnie.
Teraz musicie się skupić i przyporządkować konkretną czynność do częstotliwości jej występowania. Część zabiegów będzie uzależniona od tego, jak często myjecie włosy.

 

Jak wygląda moja piramida pielęgnacji włosów?

Codziennie

Każdego dnia czeszę moje włosy szczotką Olivia Garden Supreme Combo, która posiada włosie dzika i jonizowane igiełki. Dalej podtrzymuję, że jest to najlepsza szczotka do włosów, jakiej używałam. Nie targa, idealnie rozczesuje i wygładza. Codziennie także upinam włosy do snu, najczęściej robię niskiego kucyka. Zerknij do: Fryzury i akcesoria do spania. Końcówki zabezpieczam każdego dnia. Mam włosy z natury suche i z każdym dniem tracą nawilżenie, więc dodatkowa porcja serum zupełnie ich nie obciąża. Obecnie używam do tego celu fluidu Oleo Relax z Kerastase.

 

Co 2-3 dni

Najczęściej co 2-3 dni myję włosy. Używam do tego celu delikatnych szamponów (teraz płyn Babydream). W skalp wmasowuję wcierkę, a na długość nakładam maskę. Głowę myję metodą OMO, często przed myciem nakładam na włosy odżywkę, dzięki czemu są zabezpieczone przed składnikami szamponu i bardziej zmiękczone.

 

Raz w tygodniu

Raz w tygodniu suszę włosy suszarką i uczę się je modelować na okrągłej szczotce. Widzę efekty: włosy są znacznie gładsze, milsze w dotyku i bardziej odbite u nasady. Kiedyś byłam przekonana, że wyciąganie włosów na okrągłej szczotce jest trudne i faktycznie na początku było ciężko mi to robić, ale teraz radzę sobie całkiem nieźle 🙂 Jeśli chodzi o olejowanie to długi czas olejowałam je raz w miesiącu. Teraz wracam do częstsze olejowania i na razie robię to 1-2 razy w tygodniu, choć raczej wypada to raz na tydzień.

 

Dwa razy w miesiącu

Około 2 razy w miesiącu sięgam po odżywkę z proteinami, w razie konieczności używam suchego szamponu. Muszę też regularnie oczyszczać włosy mocnymi szamponami (Barwą ziołową), bo na co dzień stosuję delikatne produkty do mycia. Po gruntownym oczyszczeniu nakładam mocno odżywczą maskę lub stosuję złożoną pielęgnację.

 

Okazjonalnie

Raz na jakiś czas prostuję, kręcę włosy. Czasem zdarza się to kilka razy w miesiącu, a czasem kilka miesięcy tego nie robię. Końcówki podcinam raz na 3 miesiące.
 
Mam nadzieję, że za jakiś czas moja piramida ulegnie małym zmianom. Planuję:
  1. Codziennie: czesanie, upinanie do snu, wcierka, zabezpieczanie końcówek, spanie na jedwabnej poszewce,
  2. Co 2-3 dni: mycie delikatnym szamponem, maska/odżywka, olejowanie,
  3. Raz w tygodniu: suszenie na okrągłej szczotce, uczenie się fryzur, peeling skalpu, podgrzewanie maski (pod czepkiem),
  4. Raz na 2-3 tygodnie: proteiny, oczyszczanie włosów, złożona pielęgnacja, suchy szampon, płukanka zakwaszająca,
  5. Okazjonalnie: prostowanie, kręcenie, podcinanie końcówek.
Ciekawa jestem jak wygląda Wasza piramida pielęgnacji włosów:) koniecznie dajcie znać, co i jak często robicie!


39 Komentarzy
Magdalena S 8 marca 2016 o 18:43 Odpowiedz

Hmm muszę sobie przygotować taką piramidę jak Twoja, znacznie ułatwi pracę z włosami 🙂

Justyna C 8 marca 2016 o 19:14 Odpowiedz

Moja włosowa piramida byłaby chyba bardzo uboga 😀 Mycie i suszenie co 3 dni, co drugie mycie odżywka, raz w tygodniu serum na końcówki i that's it! Ale chętnie stworzyłabym sobie taką dla pielęgnacji skóry twarzy, to jest pomysł! 🙂 Mega zdjęcia, robisz duże postępy! 🙂

Szarlotte 8 marca 2016 o 19:23 Odpowiedz

Warto! Zwłaszcza, że jeśli będziesz ją sobie co jakiś czas zapisywać to łatwiej będzie Ci zrozumieć, jakie zabiegi są najbardziej korzystne dla Twoich włosów. Np. jedna osoba będzie zadowolona z olejowania co mycie, a innej wystarczy raz na tydzień. Po jakimś czasie zapominamy jak często wykonywałyśmy daną czynność i jeśli chcemy osiągnąć podobny efekt, warto zerkać do poprzednich piramid.

Recenzja Wiarygodna 8 marca 2016 o 19:24 Odpowiedz

oo jaki świetny pomysł 🙂 chyba sama przygotuję sobie taką piramidkę.

Szarlotte 8 marca 2016 o 19:31 Odpowiedz

Dziękuję! Staram się rozwijać swoje umiejętności i mam nadzieję, że za jakiś czas fotki będą jeszcze lepsze 🙂
Czekam na Twoją piramidę pielęgnacji twarzy 🙂 super pomysł!

Kamila Konarska 8 marca 2016 o 21:00 Odpowiedz

Nieraz już chciałam sobie taką piramidę zrobić, ale nie jestem zbyt systematyczna we wcierkach, proteinach i peelingu. Raczej zatytułowałabym taką piramidę "Jak chciałabym, żeby wyglądała moja piramida włosowa":)

Natalia - juicy raspberry 8 marca 2016 o 21:10 Odpowiedz

Świetny pomysł ze stworzeniem takiej piramidy 🙂

lasoa 8 marca 2016 o 21:15 Odpowiedz

Wczoraj kupiłam nową suszarkę z Philipsa (jonizuje, ma funkcję kontroli temperatury,czujnik kontroli temperatury włosów). Dzisiaj użyłam pierwszy raz, jestem zachwycona, ale boję się, iż moja piramida z dniem wczorajszym została zachwiana, co oznacza, że z raz w tygodniu suszenia włosów suszarką będzie na prawie codziennie.

Kosmetyczna Aśka 8 marca 2016 o 21:31 Odpowiedz

Ja staram się codziennie upinać włosy do snu oraz je czesać, wcierkę do 2 dni, myję też tak samo, najgrorzej jest z podcinaniem bo to już rzadko robię.

Agnieszka Ożóg 8 marca 2016 o 22:23 Odpowiedz

Moja piramida uległa dużej zmianie. Kompletnie zmieniłam myślenie wobec włosów i ich pielęgnacji. Pewnie niedługo napiszę o tym na swoim blogu 🙂

Izabela Miszczyk 9 marca 2016 o 07:20 Odpowiedz

Podobają mi się te pomysły z piramidami – warto sobie taką wydrukować by nie pominąć jakichś działań. U mnie z myciem co 2-3 dni podobnie, staram się nie używać suszarki (jednak zimą nie mam wyboru), a stylizacja na ciepło to u mnie też naprawdę okazjonalny temat. Nawet nie mam lokówki (bo ją spaliłam i nie kupiłam nowej) i prostownicy (sprzedałam po tym jak zniszczyła mi włosy), tego typu urządzenia pożyczam od koleżanek i to naprawdę tylko od okazji 😉

Od dawna planuję ułożyć swoja piramidę ale ciągle mi to wypada w głowy 🙂

Kinga Bylina 9 marca 2016 o 09:05 Odpowiedz

Jestem w trakcie układania swojej piramidy 🙂

naturedhair 9 marca 2016 o 11:01 Odpowiedz

Ja także muszę sobie taką piramidę zrobić!

Kosmetyczna Obsesja 9 marca 2016 o 12:15 Odpowiedz

Staram się taką piramidę mieć w głowie, choć chyba przydałoby się ją spisać :).

Chocolate&Chocolate 9 marca 2016 o 12:51 Odpowiedz

Bardzo fajny pomysł z tą piramidą, motywuje do systematyczności 🙂

Druidka 9 marca 2016 o 13:15 Odpowiedz

Ojej świetny pomysł 😀 Muszę sobie taką piramidkę zrobić nie tylko do włosów, ale także do pielęgnacji skóry twarzy 🙂
Natchnęłaś mnie, wiem co będę już wieczorkiem robiła 😀

Michelle Folleher 9 marca 2016 o 15:19 Odpowiedz

Kusi mnie szczotka z włosia dzika np.olivia garden,khaja,ale mając 14 lat niezbyt mnie na nią stać. Czy szczotka mieszana -włosie dzika i igiełki- sprawdzi się do włosów prostych i niskoporowatych? Bo widziałam taką w Rossmanie z For Your Beauty lub w DMie z Ebelin i zastanawiam się nad jedną z nich. Co o nich sądzicie?

Angelika Niedźwiedzka 9 marca 2016 o 19:29 Odpowiedz

U mnie pozycji trochę mniej, ale rozkład sił podobny 😀

Szarlotte 9 marca 2016 o 20:13 Odpowiedz

Też możesz taką zrobić 🙂 będzie Cię motywować do pielęgnacji włosów!

Szarlotte 9 marca 2016 o 20:16 Odpowiedz

Jeśli będziesz ustawiać ją na najniższą temperaturę to raczej nie zaszkodzisz włosom 🙂 suszenie chłodnym nawiewem jest dość bezpieczne dla włosów 🙂 U mnie samo suszenie włosów nie daje tak fajnych efektów i wolę swoje włosy, gdy naturalnie wyschną. Co innego jeśli podczas suszenia będę je modelować na okrągłej szczotce <3 choć to już jest mniej bezpieczne dla włosów 🙁

Szarlotte 9 marca 2016 o 20:22 Odpowiedz

Czekam! Jestem bardzo ciekawa Twojego podejścia do pielęgnacji włosów 🙂

Szarlotte 9 marca 2016 o 20:23 Odpowiedz

Taka piramida planowanej pielęgnacji z pewnością przyda się dziewczynom, które dopiero uczą się jak dbać o włosy 🙂 Suszarka nie jest taka zła, o ile użyjesz chłodnego nawiewu 🙂 gorący nawiew niszczy włosy, ale chłodny jest ok 🙂

Szarlotte 9 marca 2016 o 20:25 Odpowiedz

Fajnie jakby taki post pojawił się u Ciebie na blogu 😀 piramida pielęgnacji twarzy to super pomysł, już Blankita (komentarz wyżej) o niej pisała 🙂

Szarlotte 9 marca 2016 o 20:30 Odpowiedz

Michelle, weź ją 🙂 Ta z For Your Beauty wydaje się całkiem fajna. Niskoporowate włosy nie niszczą się tak szybko, więc ta szczotka to taki kompromis pomiędzy Olivią Garden a zwykłymi szczotkami. Myślę, że z For Your Beauty będziesz zadowolona 🙂 No i kosztuje dużo mniej niż Olivia, więc w sam raz na budżet 14-latki 🙂

Gosia Woźniak 9 marca 2016 o 21:08 Odpowiedz

taka piramida jest bardzo przydatna

Agata Kądziołka 9 marca 2016 o 21:28 Odpowiedz

Ja niestety muszę myć codziennie bo mi się przetłuszczają : )

Anita B. 10 marca 2016 o 14:30 Odpowiedz

Suszarki używam dwa razy w tygodniu, a do snu włosów nie upinam, bo nie lubię. Reszta to się nawet zgadza 🙂

Michelle Folleher 10 marca 2016 o 15:40 Odpowiedz

Dziękuję ci za odpowiedź 😉 Nawet nie wiesz jak mi pomogłaś. Mam szczotkę tangle teezer,ale przez nią (moje niskoporowate) włosy przez 3 miesiące zdążyły się porozdwajać i stały się trochę matowe. Pomimo, że właśnie 3 miesiące temu je podcinałam. A mam jeszcze jedno pytanie odnośnie szczotki z włosia dzika (bez igiełek) . Czy da się nią rozczesać średniogrube włosy?.Bo wiele dziewczyn narzeka,że ona tylko 'sunie' po włosach.

Emza 10 marca 2016 o 19:15 Odpowiedz

Hmm, u mnie całkiem podobnie tylko częściej je myję:)

Szarlotte 10 marca 2016 o 19:33 Odpowiedz

Mam 2 szczotki z włosiem dzika. Jedna jest taką typową szczotką i właśnie sunie po włosach, a druga to Olivia z igiełkami i dużo lepiej mi się nią czesze. A ja mam cienkie i dość rzadkie włosy, więc jeśli mnie się nią nieco gorzej czesze to z pewnością dziewczynom o włosach średnio grubych i grubych też nie będzie tak wygodnie. Na pewno duże znaczenie ma jakość szczotki. Khaja lepiej czesze niż mój tradycyjny dzik, ale nic mi nie zastąpi Olivii 🙂

Kasia 11 marca 2016 o 10:56 Odpowiedz

Wpis mega! Na pewno stworzę swoją piramidę i nie zapomnę wspomnieć kto mnie zainspirował :). Domyslam się że ułatwia ona pielęgnację i ją jakoś w koncu porządkuję. Cos w sam raz dla mnie

http://www.ochmyhair.blogspot.com

Anonimowy 11 marca 2016 o 22:59 Odpowiedz

Cześć:)
Poprosiłam mojego męża, żeby napisał dla mnie dziennik włosowy (https://wlosomaniaczka.pl), w którym mogłabym zapisywać na bieżąco co robię z włosami. Może Wam też się przyda;)

Królowa Karo 12 marca 2016 o 22:18 Odpowiedz

Ja mojej nie robię, bo włosom poświęcam niewiele uwagi, więc nie miałabym co w nią wpisać. Ale zrobię sobie taką dla innej pielęgnacji.

Weronika Ronnie 13 marca 2016 o 16:21 Odpowiedz

Świetny post 🙂 Nie słyszałam jeszcze o tej piramidzie, postaram się do niej stosować
Zapraszam Mój blog klik

glamlipstick 13 marca 2016 o 16:22 Odpowiedz

Może zrobię taką na moim blogu.. to by mnie zmotywowało żeby nakładać częściej jakieś maski bo zdecydowanie za rzadko to robię :/. http://glamlipstick.blogspot.com

Kasia Koniakowska 13 marca 2016 o 17:03 Odpowiedz

Super pomysł, przejrzysty i bardzo ładnie się prezentuje.

lasoa 15 marca 2016 o 11:33 Odpowiedz

Po tygodniu użytkowania mam wrażenie, że mimo chłodnego powietrza (nie oszukujmy się ono nie jest zimne) końcówki są bardziej suche. Ale włosy są tym sposobem proste (naturalnie mam kręcone). Nie wiem czy mnie jeszcze pamiętasz, daaawno temu blogowałam również. Na blog nie mam czasu, ale włosomaniaczką jestem wciąż 😉 Wrzuciłam na fanpage nową suszarkę 😉 Nie wiem jak prawidłowo suszyć, aby się nie niszczyły. Za dwa tygodnie planuję podciąć końcówki które uległy zniszczeniu podczas zimy.

Szarlotte 16 marca 2016 o 11:38 Odpowiedz

lasoa, pewnie, że Cię pamiętam! 🙂 szkoda, że już nie piszesz 🙁
Ciężko powiedzieć, dlaczego włosy są bardziej suche. Przypuszczam, że to dlatego, że zbyt blisko trzymasz suszarkę lub nie suszysz zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Czyli powinno się suszyć od góry w dół zamiast od dołu. Dużo osób suszy włosy nie zwracając uwagi na kierunek suszenia. Poza tym nie wiem, czy po tygodniu można wyciągnąć jakieś wnioski. Sama mam falowane włosy i wiem, jak kapryśne potrafią być. Przez tydzień wyglądają super, a później przez 2 tygodnie nie mogę dojść z nimi do ładu.
Wyciągasz włosy na szczotce, żeby były proste? Być może końcówki się właśnie od szczotki niszczą.

Beauty B. 22 marca 2016 o 20:26 Odpowiedz

Moja piramida pielęgnacji wygląda podobnie do tej przedstawionej przez Ciebie 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *