Określenie Bad Hair Day od dawna funkcjonuje w blogosferze, zwłaszcza tej kosmetycznej. Źle wyglądające pasma to zmora wielu z nas. Moje włosy, tak jak wszystkie włosy, miewają złe dni, a czasem nawet tygodnie. Obecnie bad hair day zdarza mi się dużo rzadziej niż parę lat temu, a to za sprawą kilku sprawdzonych patentów.
Czym właściwie jest bad hair day?
Włosy mogą źle wyglądać z kilku przyczyn: mogą być zniszczone, suche z natury, a co za tym idzie trudne do opanowania. Mogą też źle wyglądać od czasu do czasu. Bad hair day (bhd) to taki dzień (okres) kiedy włosy wyglądają gorzej niż dotychczas, ale mamy szansę przywrócić ich dobry wygląd w dość szybkim czasie. Najczęściej bhd wynika ze źle dobranych kosmetyków lub z nieodpowiedniej stylizacji włosów. Przesuszenie włosów, przeproteinowanie, przenawilżenie, przetłuszczenie to objawy użycia niewłaściwych kosmetyków lub zbyt małej/dużej ich ilości.
Bad hair day może być efektem spania w mokrych włosach, niedokładnego spłukiwania kosmetyków, zbyt rzadkiego rozczesywania, wychodzenia na zewnątrz z odkrytą głową podczas deszczu, suszenia włosów gorącym nawiewem a nawet mocnego upinania włosów, gdy później chcemy nosić włosy rozpuszczone.
Jak uniknąć bad hair day?
W teorii uniknięcie bad hair day jest proste, jednak w praktyce wielokrotnie okazuje się, że wymaga to znajomości zasad pielęgnacji włosów i nauczenia się tego, jakie potrzeby mają nasze włosy.
Pomocne są:
- rozumienie pojęcia równowaga proteinowo-emolientowo-humektantowa – szerzej o równowadze pisałam tutaj: PEH, czyli o co chodzi i jak to wygląda w praktyce
- znajomość potrzeb swoich włosów – niektóre włosy mogą przyjąć więcej protein, inne wolą większą dawkę humektantów lub emolientów. Tak naprawdę nie ma jednego rozwiązania dla wszystkich. Pomocny może okazać się tekst: włosy z natury suche a włosy zniszczone, włosy cienkie a włosy rzadkie – różnice i jak je pielęgnować?
- umiejętność czytania składów kosmetyków – oczywiście możemy kierować się opiniami i radami blogerek lub forumowiczów, ale dużym ułatwieniem może okazać się posiadanie umiejętności czytania INCI. Tutaj znajdziecie listę stron, dzięki którym dość łatwo zrozumieć, co siedzi w kosmetykach 🙂
- znajomość punktu rosy. Informacje jak go odczytać albo obliczyć znajdziecie tutaj: Jak odczytywać prognozy pogody? Pogoda dla włosomaniaczek
Żeby uniknąć bad hair day dobrze jest:
- używać sprawdzonych kosmetyków, starać się nie eksperymentować,
- zachowywać równowagę proteinowo-emolientowo-humektantową,
- oczyszczać włosy raz na jakiś czas (u mnie około 2 razy w miesiącu),
- spać w suchych i lekko upiętych włosach,
- regularnie czesać włosy,
- nakładać odpowiednią ilość kosmetyków (lepiej za mało niż za dużo),
- ograniczać stylizację, ale może niekoniecznie z niej rezygnować: włosy kręcone lepiej wyglądają, gdy ich skręt wzmocnimy przy pomocy żelu lub dyfuzara; włosy falowane możemy wygładzić za pomocą suszarki i okrągłej szczotki, albo podkręcić przy pomocy suszarko-lokówki,
- dokładnie spłukiwać szampon i maseczkę.
Jak sobie poradzić z bad hair day?
Kiedy bad hair day już nas dopadł możemy w pewien sposób maskować jego oznaki i jednocześnie zacząć przywracać naszym włosom piękny wygląd.
Zdiagnozowanie przyczyny bhd
Przede wszystkim musimy dociec, co jest przyczyną tego, że włosy kiepsko wyglądają. Np. jeśli włosy:
- dużo bardziej się przetłuszczają to być może używamy kosmetyków, które je obciążają – dlatego istotne jest oczyszczenie włosów szamponem z silnym detergentem i wprowadzenie do pielęgnacji większej ilości protein i humektantów.
- są suche, twarde, sztywne i spuszone (przeproteinowanie) to musimy ograniczyć proteiny i wprowadzić więcej kosmetyków nawilżających i natłuszczających.
Oczyszczanie włosów
Stosowanie sprawdzonych kosmetyków
Testowanie i poznawanie nowych produktów jest świetnym doświadczeniem, ale … czasem warto sięgnąć po sprawdzone kosmetyki.
Suchy szampon
Suche szampony stosuję już od kilku lat i według mnie jest to jeden z najlepiej sprawdzających się produktów, po który możemy sięgnąć w awaryjnych sytuacjach. Nie tylko sprawi, że pasma przy skórze będą wyglądać bardziej świeżo (pochłonie sebum), ale pomaga mi też, gdy moim włosom brakuje objętości. Biorę go na wyjazdy, kiedy nie zawsze mam możliwość umyć głowę. Czasem zdarza mi się, że włosy w trakcie dnia się przetłuszczają, a rano wyglądały całkiem świeżo. Nie jest to jednak rozwiązanie na co dzień – zawarte w suchym szamponie składniki odtłuszczają, ale mogą powodować przesuszenie i łupież. Gdy byłam w gimnazjum bardzo często narzekałam na przetłuszczoną grzywkę. Jedynymi sposobami było umycie całych włosów lub umycie grzywki i pasm z przodu. Od kiedy mam suchy szampon już dawno nie korzystam z tego sposobu 🙂
Fryzury i akcesoria do włosów
Zaplecenie efektownych warkoczy, kok, kucyk, nakrycia głowy potrafią ukryć niekorzystnie wyglądające włosy. Akcesoria takie jak opaski, eleganckie spinki, wsuwki mogą sprawić, że włosy zaczną wyglądać całkiem fajnie. O ile to możliwe to najlepiej układać włosy bez użycia prostownicy, lokówki, lakierów i pianek.
W jaki sposób sobie radzicie z włosami, które brzydko wyglądają? Jaki jest Wasz patent na bad hair day?