Porady

Bad Hair Day – jak go uniknąć i jak sobie poradzić z brzydko wyglądającymi włosami

Bad Hair Day – jak go uniknąć i jak sobie poradzić z brzydko wyglądającymi włosami

Określenie Bad Hair Day od dawna funkcjonuje w blogosferze, zwłaszcza tej kosmetycznej. Źle wyglądające pasma to zmora wielu z nas. Moje włosy, tak jak wszystkie włosy, miewają złe dni, a czasem nawet tygodnie. Obecnie bad hair day zdarza mi się dużo rzadziej niż parę lat temu, a to za sprawą kilku sprawdzonych patentów.

Czym właściwie jest bad hair day?

Włosy mogą źle wyglądać z kilku przyczyn: mogą być zniszczone, suche z natury, a co za tym idzie trudne do opanowania. Mogą też źle wyglądać od czasu do czasu. Bad hair day (bhd) to taki dzień (okres) kiedy włosy wyglądają gorzej niż dotychczas, ale mamy szansę przywrócić ich dobry wygląd w dość szybkim czasie. Najczęściej bhd wynika ze źle dobranych kosmetyków lub z nieodpowiedniej stylizacji włosów. Przesuszenie włosów, przeproteinowanie, przenawilżenie, przetłuszczenie to objawy użycia niewłaściwych kosmetyków lub zbyt małej/dużej ich ilości.
Bad hair day może być efektem spania w mokrych włosach, niedokładnego spłukiwania kosmetyków, zbyt rzadkiego rozczesywania, wychodzenia na zewnątrz z odkrytą głową podczas deszczu, suszenia włosów gorącym nawiewem a nawet mocnego upinania włosów, gdy później chcemy nosić włosy rozpuszczone.

Jak uniknąć bad hair day?

W teorii uniknięcie bad hair day jest proste, jednak w praktyce wielokrotnie okazuje się, że wymaga to znajomości zasad pielęgnacji włosów i nauczenia się tego, jakie potrzeby mają nasze włosy.

Pomocne są:

Żeby uniknąć bad hair day dobrze jest:

  • używać sprawdzonych kosmetyków, starać się nie eksperymentować,
  • zachowywać równowagę proteinowo-emolientowo-humektantową,
  • oczyszczać włosy raz na jakiś czas (u mnie około 2 razy w miesiącu),
  • spać w suchych i lekko upiętych włosach,
  • regularnie czesać włosy,
  • nakładać odpowiednią ilość kosmetyków (lepiej za mało niż za dużo),
  • ograniczać stylizację, ale może niekoniecznie z niej rezygnować: włosy kręcone lepiej wyglądają, gdy ich skręt wzmocnimy przy pomocy żelu lub dyfuzara; włosy falowane możemy wygładzić za pomocą suszarki i okrągłej szczotki, albo podkręcić przy pomocy suszarko-lokówki,
  • dokładnie spłukiwać szampon i maseczkę.

 

Jak sobie poradzić z bad hair day?

Kiedy bad hair day już nas dopadł możemy w pewien sposób maskować jego oznaki i jednocześnie zacząć przywracać naszym włosom piękny wygląd.

Zdiagnozowanie przyczyny bhd

Przede wszystkim musimy dociec, co jest przyczyną tego, że włosy kiepsko wyglądają. Np. jeśli włosy:

  • dużo bardziej się przetłuszczają to być może używamy kosmetyków, które je obciążają – dlatego istotne jest oczyszczenie włosów szamponem z silnym detergentem i wprowadzenie do pielęgnacji większej ilości protein i humektantów.
  • są suche, twarde, sztywne i spuszone (przeproteinowanie) to musimy ograniczyć proteiny i wprowadzić więcej kosmetyków nawilżających i natłuszczających.

Oczyszczanie włosów

W większości przypadków użycie szamponu silnie oczyszczającego pomoże usunąć substancje, które odpowiadają za przetłuszczenie, czy przenawilżenie włosów. W przypadku przeproteinowania ważniejsze od oczyszczania jest nawilżenie pasm.

Stosowanie sprawdzonych kosmetyków

Testowanie i poznawanie nowych produktów jest świetnym doświadczeniem, ale … czasem warto sięgnąć po sprawdzone kosmetyki.

Suchy szampon

Suche szampony stosuję już od kilku lat i według mnie jest to jeden z najlepiej sprawdzających się produktów, po który możemy sięgnąć w awaryjnych sytuacjach. Nie tylko sprawi, że pasma przy skórze będą wyglądać bardziej świeżo (pochłonie sebum), ale pomaga mi też, gdy moim włosom brakuje objętości. Biorę go na wyjazdy, kiedy nie zawsze mam możliwość umyć głowę. Czasem zdarza mi się, że włosy w trakcie dnia się przetłuszczają, a rano wyglądały całkiem świeżo. Nie jest to jednak rozwiązanie na co dzień – zawarte w suchym szamponie składniki odtłuszczają, ale mogą powodować przesuszenie i łupież. Gdy byłam w gimnazjum bardzo często narzekałam na przetłuszczoną grzywkę. Jedynymi sposobami było umycie całych włosów lub umycie grzywki i pasm z przodu. Od kiedy mam suchy szampon już dawno nie korzystam z tego sposobu 🙂

Fryzury i akcesoria do włosów

Zaplecenie efektownych warkoczy, kok, kucyk, nakrycia głowy potrafią ukryć niekorzystnie wyglądające włosy. Akcesoria takie jak opaski, eleganckie spinki, wsuwki mogą sprawić, że włosy zaczną wyglądać całkiem fajnie.  O ile to możliwe to najlepiej układać włosy bez użycia prostownicy, lokówki, lakierów i pianek.

W jaki sposób sobie radzicie z włosami, które brzydko wyglądają? Jaki jest Wasz patent na bad hair day?


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.