Wpis gościnny

Ciekawostki o włosach – 20 faktów, które mogą Cię zaskoczyć

Ciekawostki o włosach – 20 faktów, które mogą Cię zaskoczyć

Dziś na blogu pojawia się pierwszy wpis gościnny, w którym Alicja zaprezentowała rzadko spotykane ciekawostki o włosach. Niektóre z nich były mi znane, ale o części (tak jak nr 6, 15, czy 20) dowiedziałam się dzięki temu tekstowi. Oddaję głos autorce:)

Kim właściwie jest włosomaniaczka? Włosomaniaczka, czyli ogólnie mówiąc osoba, która z dbałością pielęgnuje swoje włosy. Osoba, która o włosach i ich pielęgnacji wie bardzo wiele, gdyż stosowanie kosmetyków i pogłębianie wiedzy o włosach, to jej pasja. Czy ja jestem włosomaniaczką? Nie wiem. Wiem jednak, że istnieje wiele ciekawych faktów o włosach, które warto poznać z choćby czystej ciekawości. Z 20-tką najbardziej według mnie ciekawych chcę się z Wami podzielić. A więc, zaczynamy!

Ciekawostki o włosach – 20 faktów

Czy wiecie, że…

 1. Najwięcej włosów mają:
 • blondyni i blondynki – około 146 tysięcy,
 • szatyni mają około 100 tysięcy włosów,
 • najmniej mieszków włosowych występuje u osób rudych – około 86 tysięcy.
 1. Na świecie występuje tylko 2% naturalnych blondynek i 1% naturalnie rudych osób.
 2. Włosy rosną średnio około 0,35 milimetra dziennie.
 3. Wielu naukowców twierdzi, że istnieje 50 różnych odcieni włosów.
 4. Jeden włos jest w stanie wytrzymać ciężar nawet 100 gramów.
 5. Najdroższe włosy, które sprzedano w historii to włosy Elvisa Presley’a – sprzedano je za 115,120$.
 6. Włos zbudowany jest w 80% z keratyny, woda stanowi 10-15% masy włosa, a pozostała część to pigmenty, minerały i lipidy.
 7. Najdłuższe włosy liczyły 6,8 metrów i należały do mężczyzny. W przypadku kobiety rekordowa długość włosów to 5,6 metra.
 8. Włosy zdrowe, gdy są mokre, można rozciągnąć do 30% ich długości.
 9. Każdy z nas zrzuca dziennie około 40-150 kosmyków włosów.
 10. W 1950 roku tylko 7% amerykańskich kobiet farbowało włosy, dziś ta liczba sięga 75%.
 11. W badaniu wykonanym przez Clairol odkryto zależność postrzegania ludzi w zależności od ich koloru włosów. I tak na przykład:
 • blondynki – to osoby zabawne i gotowe na flirty,
 • brunetki – to osoby mądre i zdecydowanie poważne,
 • rude – to osoby o silnym charakterze.
 1. Wszystkie mieszki włosowe powstają u ludzi już w piątym miesiącu życia płodowego.
 2. Włosy mogą obejmować całe ciało. Nie występują tylko na podeszwach stóp, dłoniach rąk oraz błonach śluzowych warg.
 3. Włosy to jeden z najczęstszych rodzajów dowodów sądowych.
 4. Wystarczy 13 dni, aby na głowie pokazały się pierwsze siwe włosy wynikające ze stresu, szoku czy strasznego wydarzenia.
 5. Starożytni Grecy wierzyli, że osoby o naturalnie rudych włosach zamieniają się po śmierci w wampiry.
 6. Gdyby mężczyzna nie golił brody, jej długość może sięgnąć do ponad 914 cm w ciągu całego życia.
 7. 5 milionów to przybliżona liczba mieszków włosowych na ludzkim ciele.
 8. W Wenecji, w epoce Renesansu kobiety rozjaśniały swoje włosy używając …końskiego moczu.

I tak oto dobrnęliśmy do końca ciekawyc faktów o włosach. Dla niektórych mogą być one bezużyteczne, dla mnie są ciekawą odskocznią od codzienności.

A może Wy znacie jakieś fakty o włosach? Które ciekawostki o włosach najbardziej was zaskoczyły?

Autorką tekstu jest Alicja, która prowadzi bloga Estyl.

Źródło niektórych faktów to 50 crazy facts about hair.Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.
 • Pierwsza informacja i pierwsze podejrzenie, wszędzie czytałam, że najwięcej włosów mają rudzi a blondyni i blondynki najmniej ^^

  • Tak? 🙂 a ja z kolei wszędzie spotykam się z tym, że blondyni mają najwięcej włosów, choć wizualnie ich włosy mogą mieć mniejszą objętość. Często się zdarza, że blondyni mają włosy cienkie, natomiast jeśli chodzi o gęstość to wypadają lepiej niż rudzi.

 • Leksa

  15 – raczej myślałam, że w naszych czasach będą to odciski palców, ale w sumie to łatwo ukryć np. nosząc rękawiczki, a jednak niewiele można zrobić, żeby nie zgubić choć jednego włosa 🙂
  16 – to teraz potwierdza, że swego czasu nie miałam zwidów i nie byłam przewrażliwiona, dobrze wiedzieć 😀

  • Odciski palców bardzo łatwo ukryć, ale włosy już niekoniecznie 😀 najbardziej bezpieczni są pod tym względem ludzie łysi, ale zawsze mogą gdzieś zostawić włosy z nóg, czy rąk.
   Stres ma ogromny wpływ na działanie całego organizmu, a wpływ na włosy to najbardziej widoczny efekt stresu. Wypadają, siwieją, stają się słabe.

 • Ostatni fakt bardzo ….intrygujący 😉

 • Renata

  Rudzi zawsze mają pod górkę. A to, że wredni, a to, że zamieniają się w wampiry. W średniowieczu rude kobiety były często spalane na stosie, bo wierzono, że są czarownicami.

  • Też o tym słyszałam. Zastanawiam się tylko, dlaczego matki i ojcowie uczą swoje dzieci, aby dokuczały rudowłosym. Przecież wiele kobiet chciałoby zmienić kolor włosów właśnie na rudy. Hardcorem jest odradzanie wzięcia ślubu z rudowłosą dziewczyną, czy chłopakiem, bo “dzieci będą rude”. Spotkałam się z taką sytuacją w dość bliskim otoczeniu, związek się rozpadł.

 • O bardzo wielu punktach nie wiedziałam 🙂

 • Najlepszy jest ostatni fakt. Przypominają mi się moje dziwne pomysły na rozjaśnianie, ale na to w internecie nie wpadłam.

  • Myślę, że nawet jeśli wpadłabyś na to, to i tak byś nie przetestowała 😛

 • O kurczę, 16 fakt trochę mnie przeraził szczerze mówiąc. Od dzisiaj będę unikać stresu jak ognia. ^^

 • Te.Monika

  Być rudym w dzieciństwie to nic przyjemnego, dopiero w liceum zaczęłam doceniać włosy, wcześniej toczyłam długie boje z mamą i fryzjerką żeby pozwoliły mi je przefarbować (na szczęście nie pozwoliły). Z resztą, teraz bardzo często “straszę” chłopaka ewentualnymi rudymi dziećmi, bo w rodzinie mam tak, że jedna kobieta w każdym pokoleniu zawsze wypada ruda (loteria genetyczna, wiadomo, ale wypadło już na siostrę dziadka, siostrę taty i mnie). Ale co innego “straszeniem genem” w żartach, a jednak co innego traktować to poważnie. Z resztą o rudych jest masa przesądów utrwalonych przez wieki: często w sztuce przedstawiano Judasza, albo (rzadziej) Marię Magdalenę jako rudych. Za to, na pocieszenie, rude włosy mocno inspirowały artystów, kiedyś zbierałam obrazy z rudymi kobietami. No i królowa Maroka, Lalla Salma, jest przepięknie ruda: http://www.bladi.net/IMG/arton43845.jpg

  • Mam kilka rudych koleżanek. Wiele z nich w gimnazjum i liceum farbowało włosy na czarno. Chyba po to, żeby drastycznie odciąć się od rudego koloru. Jestem zdania, że z takich włosów można zrobić ogromny atut, ale jeśli ktoś nie chce nosić tego koloru to farbowanie jest ok. Tyle, że można dobrać kolor włosów, który będzie współgrał z typem urody. Pamiętam z dzieciństwa, że dużo osób na widok rudowłosych krzyczało “uszczyp mnie, żebym nie miał/miała rudych dzieci”. Oczywiście to nie jest wina dzieci, tylko rodziców, którzy uczą je takich zachowań. W dodatku nawet w filmach familijnych, które mają być dla dzieci, jest motyw rudego jako gorszego. Zawsze najwięcej nieprzyjemnych uwag dotyczy osób, które są inne, które pod jakimś względem się wyróżniają. Najwięcej osób ma brązowe włosyi – nie spotkałam się z żadną docinką, żartem o takich osobach.
   Lalla Salma ma piękne rude włosy <3 przyznam szczerze, że wcześniej o niej nie słyszałam. Zazdroszczę koloru! 🙂 Twój rudy też piękny, widziałam na Insta 😀

 • O wielu ciekawostkach nie słyszałam ;D

 • K.

  Fakt, mam mało włosów, ale za to są dość “grube” (jestem ruda). A tak z ciekawostek – dziś, w Dzień Kobiet jest też Dzień Rudych Osób 🙂

  • O widzisz 😀 nie wiedziałam 😀 podwójne święto, wszystkiego najlepszego 🙂

 • Jako brunetka na pewno nie jestem poważna 😛
  Zainteresował mnie jednak punkt 15 😀

 • Świetne ciekawostki 🙂 O wielu rzeczach nie miałam pojęcia, zwłaszcza o tym siwieniu i postrzeganiu ludzi w zależności od koloru włosów. Ja kiedyś też coś słyszałam (ale nie mam pojęcia czy to prawda), że włosy tym szybciej rosną im rzadziej się je myje 🙂
  Pozdrawiam

  • Nie mam na to twardych dowodów, ale wydaje mi się to nielogiczne. Chodzi o to, że podczas mycia wykonujemy masaż, który pobudza włosy do rośnięcia. Dodatkowo myjąc skórę głowy oczyszczamy ją z zanieczyszczeń i łoju, dzięki czemu dotleniamy mieszki. Ale ciekawą informację podałaś! Sprawdzę to dokładnie, bo na pierwszy rzut oka wydaje mi się, że to może być często powtarzany mit, tak jak to, że włosy szybciej rosną, gdy podcinamy końcówki 🙂

 • gaki

  Jeśli chodzi o farbowanie włosów. Kilka lat temu byłam u nowej fryzjerki, która na widok moich nieskażonych farbą włosów zawołała koleżankę, żeby zobaczyła, takie to zjawisko 😀 No, przyznaję, teraz już farbuję 😛

 • O większości z nich wiedziała, ale nie o wszystkich 🙂