Dla początkujących Porady

Jak poprawić stan włosów spalonych? Spaliłam włosy i co dalej?

Jak poprawić stan włosów spalonych? Spaliłam włosy i co dalej?
Wiele osób odwiedzających mój blog szuka informacji na temat poprawy stanu spalonych włosów. Mnie samej dotyczy ten problem i to on sprawił, że zainteresowałam się włosomaniactwem i zaczęłam prowadzić bloga. Z tego tekstu dowiecie się jak rozpoznać spalone włosy oraz jakie czynniki mogą je zniszczyć. Opowiem o tym jak sama spaliłam włosy, a także podzielę się sposobami na to, w jaki sposób zadbać o takie włosy.
 

Jak rozpoznać spalone włosy?

Włosy spalone nie są gładkie, są porowate, szorstkie, kruche, rozdwojone, karbowane, puszące się, suche, niemiłe w dotyku. Przy dotknięciu łatwo się łamią, rozpadają się w dłoniach. Zwykle na końcach są jaśniejsze niż u nasady. Co jeszcze? Spalone włosy są zniszczone nieodwracalnie, a to oznacza, że już nigdy nie będą wyglądać tak jak włosy zdrowe. Najprostszym sposobem na takie włosy jest zapuszczanie i ścięcie zniszczeń, jednak są inne sposoby, dzięki którym możemy je zregenerować.

 

Co może sprawić, że włosy zostaną spalone?

 • regularne prostowanie włosów,
 • regularne prostowanie włosów bez zabezpieczenia ich przed wysoką temperaturą (a przy tym nieużywanie odżywek i masek),
 • farbowanie włosów, a szczególnie rozjaśnianie,
 • pasemka,
 • używanie lokówki,
 • trwała ondulacja,
 • dekoloryzacja.

Niektóre typy włosów są bardziej podatne na spalenie. Przede wszystkim są to włosy cienkie, ale też suche z natury. Dlatego nie warto sugerować się tym, że koleżanka regularnie rozjaśnia i prostuje włosy, a one są w dobrej kondycji. W przypadku cienkich i bardzo suchych włosów już jedno farbowanie może je spalić.

spalone włosy jak wyglądają

W jaki sposób spaliłam włosy?

W maju 2012 roku zamarzył mi się nowy kolor włosów, więc postanowiłam je zafarbować na „czekoladę”. Z racji tego, że bałam się użyć farby (zniszczenie włosów i odrosty) sięgnęłam po szampon koloryzujący na 24 mycia.
Po pierwszym użyciu zaczęły mi się łamać końce. Po jakimś miesiącu zapragnęłam odświeżyć kolor i użyłam tego samego szamponu. Włosy łamały się jeszcze bardziej. Sęk w tym, że oprócz farbowania prostowałam włosy. Nie używałam odżywek i niczym nie zabezpieczałam włosów. W czerwcu wybierałam się na wesele i… w dniu wesela spaliłam włosy! (na szczęście nie swojego:) ) Nie mogłam dojść do ładu z grzywką, była cała pokarbowana i straciłam połowę jej długości, bo włosy odpadły, skruszyły się.
włosy spalone jak je naprawić

Spalone włosy – co robić? Jak  uratować spalone włosy?

Jest wiele sposobów, aby przywrócić włosom dawną siłę, ale mam złą wiadomość – spalonych włosów raczej trzeba się pozbyć. Prędzej czy później złamią się, będą się kruszyć w dłoniach. Warto jednak próbować je ratować. Co możesz zrobić?

 • Zetnij spalone końce. Rozdwojenia i zniszczenia pną się z czasem do góry, dlatego pozostawienie włosów spalonych może sprawić, że nawet po wielu latach, włosy będą wyglądać na zniszczone. Jeśli musiałabyś ściąć np. 15 cm i nie chcesz tego robić, zetnij choćby 5 cm. Sama musiałam ściąć kilka centymetrów grzywki, jednak nie mogłam jej wyciąć przy samym czole, bo wyglądałabym dość zabawnie.
 • Zrezygnuj z prostownicy, lokówki, farbowania, trwałej. Spalenie włosów sprawiło, że po  7 latach zrezygnowałam z prostownicy. Aby mnie jednak nie kusiło użycie tego urządzenia zainteresowałam się keratynowym prostowaniem. Na krótki czas jest to dość dobre rozwiązanie. O keratynowym prostowaniu pisałam tutaj: Encanto – efekty u mnie.
 • Zadbaj o włosy od zewnątrz i od wewnątrz. W moim przypadku pomogły drożdże(o drożdżach pisałam tutaj) , Belissa, CP (tabletki Calcium Pantothenicum), herbatka pokrzywowa, odżywki, maski, szampon bez SLS/SLES, zabezpieczanie końcówek (lista produktów do zabezpieczania końcówek), wcierki, płukanki i przede wszystkim oleje. Konkretne produkty można znaleźć w zakładce: Kosmetyki do włosów. Jednak podkreślam: kluczem do pięknie wyglądających włosów jest systematyczność. Należy więc regularnie dbać o włosy  – po każdym myciu stosować odpowiednie odżywki, maski. A co najmniej raz w tygodniu nakładać olej. O olejowaniu pisałam tutaj, natomiast tutaj znajdziecie listę olejów z podziałem na porowatość włosów.
 • Chroń włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przed snem zaczęłam włosy upinać w luźny koczek. Dzięki temu nie ocierają się o poduszkę. Szczegółowo o tym temacie poczytasz tutaj: Mechaniczne niszczenie włosów.
 • Pobierz darmowe materiały PDF, dzięki którym świadomie zadbasz o włosy klik! i znajdziesz właściwe produkty, które pomogą Ci w walce o zdrowe i piękne włosy.
 • Skorzystaj z gotowego planu pielęgnacji włosów – przykładowe plany pielęgnacji znajdziesz TUTAJ.
W walce o zdrowe włosy mogą pomóc nam również dostępne na rynku profesjonalne kosmetyki. Faworytem w tej dziedzinie stał się Olaplex – produkt, który regeneruje zniszczone włosy. Marka Olaplex oferuje nam serię unikatowych produktów przeznaczonych w szczególności do włosów poddawanych częstym zabiegom chemicznym, prostowaniu, farbowaniu, rozjaśnianiu czy różnego rodzaju stylizacjom. To właśnie on może pomóc w walce ze spalonymi włosami. Do zakupienia na stronie https://estyl.pl/marka/olaplex.

Jak działa? Olaplex zawiera substancję czynną wolną od silikonów i olejów, która łączy uszkodzone wiązania włosów w czasie i po zabiegu chemicznym jakim jest np. farbowanie. Włosy po jego zastosowaniu zdecydowanie zyskują na wyglądzie. Stają się mocniejsze, ale przede wszystkim gładsze i łatwiejsze w stylizacji.

Co jeszcze?

Temat nie jest zakończony, ale poniżej zamieszczam linki do moich artykułów, które pomogą w dbaniu o tak trudne włosy. Teksty są uzupełnieniem treści postu o spalonych włosach:

 

Spalone włosy – kiedy można spodziewać się pierwszych efektów pielęgnacji włosów?

Pierwsze widoczne efekty powinny pojawić się po pierwszym miesiącu stosowania skrupulatnej pielęgnacji. Trzeba jednak przyznać, że na prawdziwy efekt trzeba poczekać znacznie dłużej, kilka miesięcy, pół roku.

 

Jakie macie patenty na spalone włosy?

Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.