Jak rozpoznać spalone włosy?
Co może sprawić, że włosy zostaną spalone?
- regularne prostowanie włosów,
- regularne prostowanie włosów bez zabezpieczenia ich przed wysoką temperaturą (a przy tym nieużywanie odżywek i masek),
- farbowanie włosów, a szczególnie rozjaśnianie,
- pasemka,
- używanie lokówki,
- trwała ondulacja,
- dekoloryzacja.
Niektóre typy włosów są bardziej podatne na spalenie. Przede wszystkim są to włosy cienkie, ale też suche z natury. Dlatego nie warto sugerować się tym, że koleżanka regularnie rozjaśnia i prostuje włosy, a one są w dobrej kondycji. W przypadku cienkich i bardzo suchych włosów już jedno farbowanie może je spalić.
W jaki sposób spaliłam włosy?
Spalone włosy – co robić? Jak uratować spalone włosy?
Jest wiele sposobów, aby przywrócić włosom dawną siłę, ale mam złą wiadomość – spalonych włosów raczej trzeba się pozbyć. Prędzej czy później złamią się, będą się kruszyć w dłoniach. Warto jednak próbować je ratować. Co możesz zrobić?
- Zetnij spalone końce. Rozdwojenia i zniszczenia pną się z czasem do góry, dlatego pozostawienie włosów spalonych może sprawić, że nawet po wielu latach, włosy będą wyglądać na zniszczone. Jeśli musiałabyś ściąć np. 15 cm i nie chcesz tego robić, zetnij choćby 5 cm. Sama musiałam ściąć kilka centymetrów grzywki, jednak nie mogłam jej wyciąć przy samym czole, bo wyglądałabym dość zabawnie.
- Zrezygnuj z prostownicy, lokówki, farbowania, trwałej. Spalenie włosów sprawiło, że po 7 latach zrezygnowałam z prostownicy. Aby mnie jednak nie kusiło użycie tego urządzenia zainteresowałam się keratynowym prostowaniem. Na krótki czas jest to dość dobre rozwiązanie. O keratynowym prostowaniu pisałam tutaj: Encanto – efekty u mnie.
- Zadbaj o włosy od zewnątrz i od wewnątrz. W moim przypadku pomogły drożdże(o drożdżach pisałam tutaj) , Belissa, CP (tabletki Calcium Pantothenicum), herbatka pokrzywowa, odżywki, maski, szampon bez SLS/SLES, zabezpieczanie końcówek (lista produktów do zabezpieczania końcówek), wcierki, płukanki i przede wszystkim oleje. Konkretne produkty można znaleźć w zakładce: Kosmetyki do włosów. Jednak podkreślam: kluczem do pięknie wyglądających włosów jest systematyczność. Należy więc regularnie dbać o włosy – po każdym myciu stosować odpowiednie odżywki, maski. A co najmniej raz w tygodniu nakładać olej. O olejowaniu pisałam tutaj, natomiast tutaj znajdziecie listę olejów z podziałem na porowatość włosów.
- Chroń włosy przed uszkodzeniami mechanicznymi. Przed snem zaczęłam włosy upinać w luźny koczek. Dzięki temu nie ocierają się o poduszkę. Szczegółowo o tym temacie poczytasz tutaj: Mechaniczne niszczenie włosów.
- Pobierz darmowe materiały PDF, dzięki którym świadomie zadbasz o włosy klik! i znajdziesz właściwe produkty, które pomogą Ci w walce o zdrowe i piękne włosy.
- Skorzystaj z gotowego planu pielęgnacji włosów – przykładowe plany pielęgnacji znajdziesz TUTAJ.
Jak działa? Olaplex zawiera substancję czynną wolną od silikonów i olejów, która łączy uszkodzone wiązania włosów w czasie i po zabiegu chemicznym jakim jest np. farbowanie. Włosy po jego zastosowaniu zdecydowanie zyskują na wyglądzie. Stają się mocniejsze, ale przede wszystkim gładsze i łatwiejsze w stylizacji.
Co jeszcze?
- Suche i zniszczone włosy: jak o nie dbać, jak je zregenerować, SOS dla zniszczonych włosów
- Zapuszczanie włosów – jak przyspieszyć porost włosów
- Olejowanie włosów – 10 najczęściej zadawanych pytań
- Najlepsze kosmetyki do włosów (maski i odżywki) – baza produktów do pobrania
- Jak wyglądały moje początki dbania o włosy i co mi pomogło?
- Równowaga proteinowo-emolientowo-humektantowa w pielęgnacji włosów
- Jak analizować składy kosmetyków?
Spalone włosy – kiedy można spodziewać się pierwszych efektów pielęgnacji włosów?