Uncategorized

Czy menstruacja ma wpływ na włosy?

Witajcie!

Dziś miał się pojawić artykuł z Serii „P.S. Włosy! czyli Poniedziałkowa Seria Włosowa”, jednak bardzo zaciekawił mnie inny temat i nie mogę czekać z nim do jutra a oprócz tego dopadły mnie zakwasy i choroba, więc dziś fryzury niestety nie będzie.

No to zaczynamy! 

Każda z nas dobrze wie, że miesiączka wpływa na nasz nastrój, figurę czy cerę. Ale czy każda wie jaki wpływ ma menstruacja na włosy? I czy w ogóle jakoś na nie wpływa?

Trzeba przyznać, że zdania są podzielone. Jedni twierdzą, że nie ma to żadnego wpływu, inni znowu podpierają się wynikami badań, do których ciężko znaleźć dostęp, jednak łatwo wyciągnąć wnioski na podstawie kilku informacji na temat menstruacji i hormonów.

Gospodarka hormonalna – estrogen
Czy podczas miesiączki powinnyśmy strzyc i farbować włosy, albo wykonywać trwałą ondulację? 

Podobno nie powinno się tego robić, a wpływ na to ma gospodarka hormonalna kobiety.
Jednym z ważniejszych hormonów są estrogeny (jak wszyscy wiemy są to żeńskie hormony: estradiol, estron, estriol). Ich niedobór jest przyczyną nadmiernego wypadania, natomiast zwiększona ilość estrogenów bardzo poprawia stan włosów.
Stężenie estrogenów zmienia się w trakcie cyklu menstruacyjnego. Ich najniższy poziom jest podczas miesiączki, a do połowy cyklu wzrasta.

Zwiększoną ilość estrogenów można zaobserwować podczas okresu ciąży. Wiele kobiet w tym czasie może pochwalić się pięknymi, błyszczącymi i wzmocnionymi włosami, które w znikomym stopniu wypadają. Niestety wraz z porodem radość się kończy – włosy wracają do normalnego stanu, a czasem możemy zauważyć pogorszenie ich stanu. 

Utrata mikroelementów
Miesiączka również w inny sposób wpływa na wypadanie włosów. Otóż podczas menstruacji każda kobieta wraz z krwią traci wiele ważnych składników takich jak żelazo czy cynk. Bardzo trudno w tak krótkim czasie uzupełnić niedobory tych składników, zwłaszcza że większość kobiet nie zdaje sobie sprawy, że je traci. Cynk i żelazo mają ogromny wpływ na włosy, skórę czy też paznokcie.

Opinie fryzjerów 
Trzeba przyznać, że są podzielone. Jednak wielu odradza farbowanie, czy też trwałą. Twierdzą, że farba utrzymuje się na włosach krócej, a skręt loków przy trwałej jest słabszy. Podczas okresu gruczoły łojowe wytwarzają więcej łoju, włosy szybciej się przetłuszczają przez co ciężej przyjmują farbę. Włosy stają się mniej podatne na działanie kosmetyków.

A Wy co sądzicie? Zachęcam do udziału w sondzie i do komentowania. Bardzo interesuje mnie Wasze zdanie 🙂

 


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.