AKCESORIA

O czyszczeniu szczotek do włosów i grzebieni – jak wyczyścić szczotkę do włosów?

O czyszczeniu szczotek do włosów i grzebieni – jak wyczyścić szczotkę do włosów?
Zastanawiałyście się kiedyś jak wyczyścić szczotkę do włosów? Czy wiedziałyście, że szczotki do włosów są siedliskiem dla nawet 600 kolonii bakterii na 1 centymetrze kwadratowym? Podobno szczotki do włosów zawierają więcej bakterii niż odpływy w zlewach i psie miski. Naukowcy postanowili przetestować 30 szczotek do włosów, które codziennie używały kobiety w wieku od 16 do 24 lat. Każda z nich stosowała różne produkty do stylizacji włosów. Okazało się, że średnio na szczotce było 529 kolonii bakterii. Wyniki porównano do umywalek (424 kolonie bakterii na centymetr kwadratowy) i zwierzęcych misek do jedzenia (327 kolonii bakterii na centymetr kwadratowy). Takie badania przeprowadził zespół naukowców z Uniwersytetu w Arizonie. Jeśli ktoś z Was chciałaby więcej o tym poczytać, zachęcam do odwiedzenia tego miejsca: http://www.mirror.co.uk. W dzisiejszym tekście skupię się na tym jak wyczyścić szczotki do włosów i grzebienie – w końcu wyniki badań są przerażające, a świadomość w tym temacie niestety – niewielka.

Skąd się biorą bakterie na szczotkach i grzebieniach do włosów?

Duża ilość szczotek i grzebieni oraz rzadkie sięganie po nie wszystkie wcale nas nie zwalnia z tego, aby o szczotkę czy grzebień dbać. Na szczotkach są włosy, kurz, łój, pot, łupież, naskórek, produkty do stylizacji i pielęgnacji włosów oraz zanieczyszczenia z powietrza.
jak wyczyścić szczotkę do włosów i grzebienie

Jak często i w jaki sposób czyścić szczotki do włosów i grzebienie?

Szczotki i grzebienie najlepiej czyścić raz w tygodniu. Ale dobrze wiem, że wiele dziewczyn nie robi tego nigdy albo prawie nigdy! Więc jeśli przekonam te z Was, które tego nie robią, do wyczyszczenia szczotki choćby raz w miesiącu to i tak to będzie sukces.
W zależności od tego jaką mamy szczotkę  (lub grzebień), powinniśmy je pielęgnować w różny sposób.

 

Jak wyczyścić szczotkę do włosów z plastiku, grzebień, szczotkę do stylizacji

W pierwszej kolejności powinnyśmy się pozbyć włosów. Do tego celu posłużyć może wykałaczka, szpikulec, czy grzebień. Podważamy włosy i je wyciągamy. Następnie zanurzamy szczotkę w wodzie z mydłem (ewentualnie szamponem, albo w roztworze: szklanka wody+1 łyżeczka sody oczyszczonej+1 łyżeczka szamponu). Najlepiej byłoby, gdyby woda była bardzo ciepła, ale niekoniecznie gorąca. Grzebienie najłatwiej umyć szczoteczką do zębów. Później dokładnie osuszamy (można za pomocą suszarki). Na koniec fajnym rozwiązaniem jest zdezynfekowanie akcesoriów za pomocą słabego roztworu wody utlenionej albo spirytusu salicylowego.

 

Jak wyczyścić drewniane grzebienie i szczotki

Tego typu przedmioty należy traktować podobnie jak te z punktu pierwszego. Natomiast trzeba uważać by zbyt długo nie przebywały w wodzie, ponieważ drewno ma tendencję do pęcznienia. Nasze akcesoria po jakimś czasie okazałyby się niezdatne do użytku.

 

Jak wyczyścić szczotkę do włosów z naturalnego włosia

Obecnie posiadam dwie szczotki z włosia – Olivię Garden Supreme Combo i standardową szczotkę tzw. „dzika”. To są specyficzne rodzaje szczotek do włosów i wymagają dodatkowej pielęgnacji.
  • w pierwszej kolejności podważam włosy patyczkiem, wykałaczką czy szpikulcem.
  • następnie zwilżam tylko(!) samo włosie wodą i myję je szamponem (albo mydłem). Do tego celu używam produktów z silnymi detergentami. Można również przeczesywać grzebieniem z watą nasączoną spirytusem
  • po umyciu można nałożyć na szczotkę delikatną odżywkę i po kilku minutach ją spłukać
  • w celu zdezynfekowania można użyć słabego roztworu wody utlenionej lub spirytusu salicylowego. Ewentualnie można rozpylić wodę z octem, która zabije bakterie.

A jakie są Wasze patenty na czyszczenie szczotek i grzebieni?

Zobacz:
Jak wybrać szczotkę do włosów?
Mechaniczne niszczenie włosów


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.