Kosmetyki

Czy warto stosować szampony dla dzieci? Kiedy używać delikatnych specyfików i kto powinien po nie sięgać? Czy trzeba się bać silnych szamponów i jak zmniejszyć ich negatywny wpływ na włosy?

Czy warto stosować szampony dla dzieci? Kiedy używać delikatnych specyfików i kto powinien po nie sięgać? Czy trzeba się bać silnych szamponów i jak zmniejszyć ich negatywny wpływ na włosy?
Temat stosowania delikatnych szamponów jest dość kontrowersyjny. Wiele dziewczyn zniechęciło się do takich produktów i dalej pozostają wierne szamponom z silnymi detergentami. Czy słusznie? Czy włosomaniaczka „musi” promować delikatne detergenty? Czy trzeba się bać silnych specyfików?
Tak naprawdę wszystko zależy od włosów. To, co jednemu służy u innego może się nie sprawdzić. No dobra, ale po czym poznać, że jednemu służy delikatny produkt, a innemu nie? Przecież czasem efekty na włosach mogą nie być od razu widoczne. Może się okazać, że typowe szampony po dłuższym stosowaniu niszczą włosy, a czasem te dziecięce powodują łupież i plątanie. Pogubić się łatwo.
Recenzja balsamu tutaj: Delikatne produkty do mycia włosów od Sylveco

Kiedy sięgać po delikatne szampony?

Wiele osób zaczyna dbać o włosy, gdy już są w stanie krytycznym. Czyli wtedy, gdy są już bardzo zniszczone, wypadają, łamią się, albo są spalone. Właśnie wtedy szukamy informacji w Internecie, wymieniamy informacje na blogach, forach, czy mailujemy z blogerkami. Tak wyglądały początki wielu dzisiejszych „włosomaniaczek”. I tak zaczął się fenomen dziecięcych szamponów i Facelle w tej roli. Zniszczone włosy wymagają specjalnej troski, ponieważ takie włosy dużo łatwiej ulegają wtórnemu zniszczeniu niż włosy zdrowe. Stąd pomysł sięgania po jak najdelikatniejsze produkty, a te jak wiadomo szczególnie były produkowane dla dzieci. Dzisiaj na rynku są już delikatne myjadła przeznaczone dla dorosłych. Producenci odpowiadają na potrzeby swoich klientek.

 

Delikatne szampony poleca się:

 • osobom z bardzo zniszczonymi włosami, bo silne detergenty mogą je dodatkowo uszkadzać i wysuszać,
 • osobom, które mają cienkie włosy (nie chodzi tutaj o włosy rzadkie),
 • osobom z tendencją do łamania się i rozdwajania końcówek,
 • osobom, którym doskwiera łupież i swędzenie skóry głowy,
 • osobom, u których przestała sprawdzać się dotychczasowa pielęgnacja i potrzebują jakichś zmian.
Należy jednak pamiętać, że od tych reguł istnieją wyjątki. W każdym razie po delikatne szampony powinny sięgać osoby, które zdają sobie sprawę z tego, iż mają włosy słabe.
Oprócz wielu zalet, delikatne szampony mają niestety wady. W składzie takich produktów raczej nie znajdziemy substancji odżywczych (jeśli chodzi o te dziecinne), w związku z tym mogą powodować plątanie włosów. Przy deliktanych specyfikach konieczne jest też oczyszczanie raz na jakiś czas mocniejszym szamponem (głównie 1-4 razy w miesiącu). Ponadto u wielu osób istnieje konieczność stosowania odżywki/maski po myciu. Zdarza się, że osoby, które pierwszy raz olejowały włosy, mają problem z ich domyciem przy pomocy delikatnych środków. Warto rozważyć też fakt, że skóra dorosłej osoby różni się od skóry dziecka, a więc istnieje możliwość niedokładnego domycia skóry głowy. A to z kolei może powodować zaczopowanie, które wpłynie np. na wypadanie włosów. Dlatego tak ważna jest rozwaga w dbaniu o włosy, a nie pędzenie za modą.

Swego czasu pisałam o tym, co powinien mieć i czego nie powinno być w składzie szamponu do codziennego stosowania: jak wybrać szampon na co dzień?, dlatego zapraszam Was też do tego wpisu.

Lista delikatnych szamponów do mycia włosów:

 • Babydream – szampon,
 • Babydream płyn „od stóp do głów”,
 • Hipp,
 • Johnson’s Baby – płyn do mycia 3w1,
 • Love2mix papryczka chili i pomarańcza,
 • Facelle Sensitive, płyn do higieny intymnej,
 • Natura Siberica Neutralny,
 • Sylveco balsam myjący z betuliną,
 • Sylveco szampon pszeniczno-owsiany,
 • Planeta Organica z oliwą,
 • Balsam do kąpieli Babydream fur Mama,
 • Szampony Pat&Rub.
 • Tołpa Szampon wzmacniający „Kiełki soi”.

Jak zmyć olej przy pomocy delikatnego szamponu?

Dla wielu osób zmywanie oleju jest problematyczne. Najprościej po prostu go zemulgować, tzn. doprowadzić do połączenia z inną substancją, co ułatwi zmycie oleju. W praktyce wygląda to tak:

 • Na włosy, które są już naolejowane, nakładam maskę/odżywkę. Wmasowuję ją we włosy i pozostawiam na 5-10 min,
 • Po upływie tego czasu, moczę włosy, nakładam rozcieńczony szampon na skórę głowy i masuję. Nie myję dokładnie włosów na długości. Moim włosom wystarcza spływająca po nich piana.
 • Stosując tę metodę jeszcze nigdy nie zdarzyło mi się nie domyć włosów. Obecnie nakładam na kilka chwil na zwilżone włosy odżywkę przed każdym myciem (nawet jeśli wcześniej nie olejowałam włosów). Dzięki temu delikatny szampon lepiej się pieni i łatwiej domywa włosy.

Czy trzeba się bać szamponów z silnymi detergentami?

Nie, zdecydowanie nie 🙂 takie szampony powinny używać wszystkie osoby, oczywiście rozsądnie. Część osób może pozwolić sobie na codzienne ich stosowanie, natomiast niektórzy powinni sięgać po nie 1-4 razy w miesiącu. Szczególnie w sytuacjach takich jak regularne oczyszczanie włosów, gdy włosy sprawiają wrażenie, że są gumowate, przenawilżone, gdy nie chcą się układać, są przeciążone, gdy stosujemy w pielęgnacji włosów dużo silikonów. O tym jak dobrać szampon do oczyszczania pisałam tutaj: KLIK!

 

Jak zminimalizować negatywny wpływ silnego szamponu na włosy?

Jeśli delikatne szampony nam nie służą to wcale nie znaczy, że musimy rezygnować z szamponów z silnymi detergentami i męczyć się podczas mycia głowy. Istnieją sposoby, aby zmniejszyć negatywny wpływ szamponu na włosy. Co więcej, może się to okazać dla wielu osób strzałem w dziesiątkę:) Otóż chodzi o to, by zabezpieczyć włosy maską/odżywką/olejem. W praktyce wygląda to tak:
 • Nakładam na wilgotne włosy olej lub odżywkę. Czekam 30-40 minut.
 • Moczę włosy, wstępnie zmywam wodą olej/maskę.
 • Rozcieńczam szampon i wmasowuję go w skórę głowy. Nie myję długości włosów, ale pozwalam, aby po włosach spływała piana, która w wystarczający sposób je oczyści.
 • Zmywam szampon i nakładam coś odżywczego.

Wcale nie musicie rezygnować z tradycyjnych i ogólnodostępnych szamponów, bo ktoś napisał, czy powiedział, że są złe. Stosując powyższą praktykę możecie ochronić i wzmocnić włosy, a dzięki silnemu szamponowi dokładnie oczyścić skórę głowy. Mnie na dłuższą metę takie szampony trochę szkodzą, ale mam dość wrażliwe, wysokoporowate włosy. Łatwo jest je przesuszyć i są kapryśne. Jednakże odkąd poprawił się ich stan, silnych detergentów już nie traktuję jak wrogów, chociaż dalej sięgam po te delikatne.

Podsumowując, delikatne szampony mogą okazać się wybawieniem dla bardzo zniszczonych włosów, ale nie sprawdzą się u każdego. Istotne jest rozsądne dbanie o włosy i sięganie po kosmetyki, które nam służą, a nie tylko po te, które są „modne”. Silne detergenty nie muszą wpłynąć źle na włosy, o ile nauczymy się z nimi obchodzić. Natomiast w początkowych etapach ratowania włosów, warto zacząć od delikatnych specyfików, a dopiero później w razie konieczności przerzucić się na te silniejsze.


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.