Klasyczny podział alkoholi stosowanych w kosmetykach
Wśród dobrych (z końcówką alcohol) wyróżnić możemy:
- Cetyl Alcohol,
- Cetearyl Alcohol,
- Isostearyl Alcohol,
- Stearyl Alcohol,
- Lauryl Alcohol,
- Oleyl Alcohol,
- Mirystyl Alcohol,
- Palm Alcohol,
- Decyl Alcohol
„Złe” alkohole to:
- Alcohol Denat,
- Isopropyl Alcohol,
- Benzyl Alcohol,
- Alcohol/Ethanol.
Kiedy powinniśmy unikać „złych” alkoholi?
- jedwab Biosilk,
- serum z Avonu Advanced Technique
- Pantene Natural Fusion Oil Therapy,
- Pantene olejek odbudowujący z witaminą E,
- Gliss Kur Ultimate Oil Elixir,
- L’Oreal Elseve eliksir upiększający,
- Matrix Biolage serum z olejkiem tamanu

Na pewno zdajecie sobie sprawę z tego, że Denat ma silnie wysuszające działanie, dlatego w produkcie do zabezpieczania końców jest bardzo, bardzo zbędny, a wręcz szkodliwy. Zależy nam przecież na tym, aby końcówki były gładkie i nawilżone, a denat je niestety wysuszy. Dlatego ważne jest odpowiednie dobranie preparatu, który będzie nam służył. Jeśli szukacie listy dobrych serów i olejków to znajdziecie ją tutaj: Czym zabezpieczać końcówki włosów?

Kolejną grupą specyfików z denatem są sera, spreje zabezpieczające przed wysoką temperaturą. Pół biedy, kiedy rozpylamy je na suche włosy (większość denatu zdąży wtedy odparować). Gorzej jeśli trzeba je nakładać na wilgotne włosy i są w postaci kremu/mleczka. Najlepiej tego typu produktów unikać, a jeśli już mamy taki w postaci sprayu to po rozpyleniu warto włosy lekko podgrzać suszarką, aby denat odparował i nie zaszkodził. Odsyłam Was też do wpisu o tym jak chronić włosy przed wysoką temperaturą podczas suszenia i prostowania.
Kiedy zły alkohol może okazać się dobry lub wykazywać neutralne działanie?
Alkohole we wcierkach i lotionach
Alkohole w maskach i odżywkach
Alkohole w suchych szamponach
Suche szampony, zwłaszcza podczas wakacji, stają się produktem niezastąpionym. Według mnie ten „wynalazek” jest prawdziwym hitem, bo ratuje czasem w kryzysowych sytuacjach. Nie wiem, czy Wam również zdarza się umyć głowę i obudzić się następnego dnia z przetłuszczonymi włosami. Mnie to się się czasem zdarza, choć bardzo rzadko i taki suchy szampon wystarcza mi praktycznie na rok czasu 🙂 Niby taki świetny produkt, ale skład ma bardzo nieciekawy i nie tylko dlatego, że zawiera alcohol denat. Nie spotkałam jeszcze suchego szamponu bez tego alkoholu. Jeśli taki widziałyście to koniecznie dajcie mi znać! Suchy szampon w zasadzie ma działanie wysuszające, odtłuszczające, a z tym świetnie sobie radzi alkohol denat i skrobia. Ważne jest, aby stosować go z umiarem i naprawdę w kryzysowych sytuacjach. Lenistwo nie jest żadnym wytłumaczeniem, a wiem, że wiele osób stosuje Batiste (i inne produkty tego typu) jako zamiennik zwykłego szamponu. Jest to naprawdę szkodliwe dla włosów. Oprócz tego, że w ten sposób przesuszymy włosy i skórę głowy to możemy spowodować powstanie łupieżu, a nawet i dorobić się krostek na całej głowie. Dlatego też suchy szampon to produkt do stosowania „raz na jakiś czas”.
Alkohole w produktach do stylizacji włosów
Większość kosmetyków do stylizacji (lakiery, pianki, gumy, żele) mają w składzie wysuszający alkohol. Żele, pianki, gumy po nałożeniu na włosy, sprawiają, że stają się one wilgotne, a to wiąże się z tym, że denat nie ma możliwości odparowania (chyba, że go podsuszymy, ale to nie rozwiązuje w tym przypadku problemu).
Jeśli chodzi o lakiery to alkohol jest zwykle na 1-2 miejscu, jednak ma duże szanse na odparowanie, a włosy z reguły po spryskaniu są podsuszane suszarką. Ważne jest, aby spryskiwać włosy w odpowiedniej odległości (ok. 20 cm), dzięki czemu denat zdąży się ulotnić.
Przykłady produktów do stylizacji włosów z dość bezpiecznym składem:
- Joanna, żel mrożący,
- Żele Artiste: ten i Wet Look (do kupienia za 3 zł:),
- Pianka do włosów – Nivea Volume Sensation,
- Pianka do włosów Wella ProSeries.