Domowe sposoby

Kawa w pielęgnacji włosów: płukanka, peeling, dodatek do szamponu i maski, kosmetyki z kofeiną.

Kawa w pielęgnacji włosów: płukanka, peeling, dodatek do szamponu i maski, kosmetyki z kofeiną.

Temat płukanki z kawy już poruszałam na blogu 2,5 roku temu. Od tego czasu wpis został wyświetlony niemal 10 tysięcy razy. Jak widać zainteresowanie nie jest małe. Dziś chciałabym nieco rozszerzyć ten wątek o ogólne zastosowanie kawy na włosy. Nie tylko od zewnątrz, ale i od wewnątrz. Jak działa kawa na włosy?

 

Jakie są właściwości kawy w pielęgnacji włosów?

 • kawa nadaje ciemniejszy i cieplejszy odcień włosom. Nie należy jednak się jej bać, ponieważ zmiana koloru włosów nie jest trwała. Kilkukrotne użycie kawy nie wpłynie znacząco na kolor włosów. Zobacz: Jak naturalnie przyciemnić włosy?
 • zawarta w kawie kofeina przyspiesza porost włosów. Pobudza mikrokrążenie i hamuje wypadanie,
 • fusy peelingują skórę głowy. Kawa jest jednym z najlepszych naturalnych peelingów,
 • wygładza i nabłyszcza włosy.

 

Kawę w pielęgnacji włosów możemy wykorzystać na kilka różnych sposobów:

 1. Jako płukankę,
 2. Jako peeling do skóry głowy,
 3. Jako dodatek do odżywek i szamponów.

Kawa na włosy: płukanka z kawy

Do kubka (szklanki) wsypuję 2-3 łyżeczki zmielonej kawy. Zalewam gorącą wodą i czekam 5-10 min. Następnie oddzielam fusy. Można też odczekać 30-40 min, aż kawa wystygnie. Po odcedzeniu dolewam około pół litra wody. Można włosy płukać w umywalce, w jakiejś misce, albo przelać całą płukankę do większego naczynia i za pomocą niego spłukać włosy. Część komentujących mój wpis o płukance kawowej miało problem z przetłuszczeniem włosów. Niestety, nie u wszystkich taka płukanka się sprawdza. Czasem wpływ ma na to wcześniej użyta maska, która sama w sobie wystarczająco dociąża włosy. U niektórych płukanka kawowa z kolei spowodowała przesuszenie włosów. Na szczęście większość osób sobie ją chwali. Mimo wszystko warto ją wypróbować. Nawet ,jeśli pojawią się negatywne skutki, to na pewno nie będą długotrwałe.

 

Kawa na włosy: kawowy peeling skóry głowy

Mam wrażenie, że wiele osób zaniedbuje skórę głowy. Skalp i skóra w innych miejscach, wymaga peelingowania i nawilżania. Niektórzy z tego rezygnują, bo ich skóra nie jest jakoś szczególnie problematyczna. Mimo to warto raz na jakiś czas o nią zadbać. Do peelingu skóry głowy wystarczy użyć fusów z kawy, którą już wypiłyśmy. Jeśli chcecie możecie połączyć płukankę z peelingiem, wtedy nic się nie zmarnuje. Peeling skóry głowy wykonuje się przeciętnie 3-5 razy w miesiącu. Tyle w zupełności powinno wystarczyć. Regularne peelingowanie przy użyciu kawy przyspiesza porost włosów. Zobacz:  Jak dbać o skórę głowy?

Kawa jako dodatek do odżywek i szamponów

Kawa ma właściwości nawilżające i wygładzające, ze względu na obecność tłuszczu kawowego. Można więc dodać napar do masek, odżywek i szamponów. Fajnym rozwiązaniem jest stworzenie na bazie hydrolatu i kawy mgiełki nawilżającej, czy wcierki do skóry głowy.

 

Wpływ picia kawy na włosy

Coraz częściej wymienia się szereg pozytywnych skutków picia kawy. Kawa jest bogata w przeciwutleniacze, wspomaga odchudzanie, poprawia pamięć i koncentrację, pomaga w alergii, astmie, chroni przed nowotworami. Ale też utrudnia przyswajanie witamin z pokarmów i suplementów. Niszczy witaminy B1, B6, magnez, żelazo, potas, wapń, cynk, witaminę PP i K (źródło). Dlatego spożywanie dużych ilości kawy może powodować znaczne niedobory. Skutki będą widoczne nie tylko na naszej cerze, ale i na włosach.

Produkty do pielęgnacji włosów, zawierające kofeinę:

 1. Alterra, szampon z kofeiną i biotyną
 2. Alverde, szampon z wyciągiem z zielonej herbaty i kofeiną
 3. Alpecin, szampon z kofeiną
 4. Schauma, szampon z fitokofeiną
 5. Alverde, odżywka z zieloną kawą
 6. Balea Proffesionel do włosów cienkich
 7. Laboratorium Pilomax, maska do włosów ciemnych
 8. Schauma, odżywka z fito-kofeiną
 9. Isana – tonik z kofeiną
Dajcie znać, czy stosujecie kawę w pielęgnacji włosów? Znacie może jeszcze inne kawowe maski, szampony i odżywki?

Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.