Dla początkujących Porady

Czapka – jak ją wybrać, dlaczego warto ją nosić zimą i jaki to ma wpływ na włosy

Czapka – jak ją wybrać, dlaczego warto ją nosić zimą i jaki to ma wpływ na włosy

Przez długi czas unikałam noszenia czapek. Raczej nie chodziło o to, że traktowałam to w kategoriach obciachu. Choć wiele osób (zwłaszcza dziewczyn w podstawówce i liceum) uważa, że wstyd wyjść z czapką na głowie. Ja po prostu nie mogłam znaleźć odpowiedniej dla siebie, albo uważałam, że w każdej wyglądam źle. W tamtym czasie nie zwracałam uwagi na to, jaki to będzie miało wpływ na włosy. Zresztą, nadal uważam, że powinnyśmy nosić czapkę nie ze względu na wygląd, ale przede wszystkim z uwagi na zdrowie!

Jeśli chodzi o zdrowie to myślę, że każda z nas zdaje sobie sprawę, że zimą i późną jesienią bez czapki łatwo się rozchorować. Dziwią mnie osoby, które w największe mrozy chodzą z gołą głową. Sama przy takich zimnach zakładałam choćby kaptur z kożuszkiem, bo bałam się o zdrowie.
Czapka ma ogromny wpływ na to jak będą wyglądać nasze włosy. Bez niej staną się kruche, łamliwe i matowe. Jedna zima może zrujnować miesiące zapuszczania i pielęgnacji. Głupio byłoby ot tak zaprzepaścić wszystkie starania! Oczywiście, noszenie czapki może elektryzować włosy, czy też sprawić, że nasza fryzura stanie się przyklapnięta. Wszystko ma swoje plusy i minusy. Jednak w tej sytuacji absolutnie powinniśmy pominąć wszelkie minusy, bo w porównaniu z plusami są po prostu błahym argumentem przeciwko czapkom.
wpływ mrozu na włosy noszenie czapki zimą

Jaki wpływ na włosy ma zimno?

Podczas ujemnych temperatur woda we włosie najzwyczajniej w świecie zamarza. W ten sposób w strukturze włosa pojawiają się mikropęknięcia, których skutki widoczne są dopiero po rozmrożeniu. Włosy stają się matowe, szorstkie, kruche i w bardzo szybkim tempie łamią się i rozdwajają. Pewnie każda z Was miała okazję zauważyć u siebie białe włosy od mrozu. Widoczne jest to szczególnie na partiach włosów, które znajdują się przy twarzy – w końcu to na nie najbardziej chuchamy. Kiedy doprowadzimy włosy do takiego zmrożenia, powstaną nieodwracalne uszkodzenia.

 

Zimno przyczynia się do osłabienia cebulek, a jeśli są one słabsze to włosy szybciej wypadają i się przerzedzają. Bez czapki gruczoły łojowe zaczynają wariować, bo reagują na zmiany temperatur – z zimna wchodzimy do ciepłych pomieszczeń. Czapka pozwala utrzymać temperaturę na w miarę stałym poziomie. Chroni również włosy przed wiatrem, dzięki czemu się nie plączą – dużo łatwiej jest je rozczesać.

 

Jak nosić czapkę?

Pytanie wydaje się banalne, ale niestety tak nie jest. Wiele osób nieprawidłowo nosi czapki. Jeśli chcemy ochronić i skórę głowy i włosy to musimy schować włosy pod czapkę. Wiele dziewczyn nosi rozpuszczone włosy, co przy ujemnych temperaturach jest dużym błędem. W ten sposób chronią tylko skórę głowy, ale włosy na długości niestety są narażone na niekorzystne warunki pogodowe. Jeśli obawiacie się o utratę objętości to przed założeniem czapki przerzućcie włosy na drugą stronę, czyli zróbcie przedziałek na drugim boku.

 

Jak wybrać czapkę?

To, że w czapce mamy dobrze wyglądać jest dość oczywiste 🙂 Odpowiednia czapka powinna dość dobrze przylegać do głowy, musi zakrywać uszy. Ale nie powinna uciskać włosów. Najlepiej byłoby wybierać czapkę z naturalnych materiałów takich jak bawełna czy wełna, dzięki którym będzie nam cieplej niż w czapkach akrylowych.

 

Kilka istotnych faktów

Czapkę należy zdejmować, gdy wchodzimy do ciepłego pomieszczenia. Przegrzanie może przyczynić się do powstania łupieżu i do szybszego przetłuszczania się skóry głowy. Warto zabezpieczać końcówki włosów specjalnym serum, które je ochroni przed uszkodzeniami mechanicznymi. Absolutnie nie powinno się wychodzić z wilgotnymi włosami nawet ukrytymi pod czapką.

Przeczytaj także:

Dajcie znać, czy nosicie czapki zimą 🙂 Gdzie je kupujecie? Zwracacie uwagę na to, z czego są wykonane?

Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.