Porady

Kosmetyki do włosów z tej samej serii – tak czy nie?

Kosmetyki do włosów z tej samej serii – tak czy nie?
Kiedy byłam w podstawówce, gimnazjum, a nawet liceum byłam przekonana, że należy używać wszystkich kosmetyków z tej samej linii. Nie było więc mowy o tym, żebym użyła szamponu i odżywki z dwóch różnych parafii. W końcu producent zapewniał, że jego produkty tylko w komplecie działają najlepiej… a osobno już niekoniecznie. Dziś spróbujemy rozstrzygnąć, czy należy używać kosmetyków do włosów z tej samej serii.

 

Sięganie po produkty z tej samej linii nie jest jakimś szczególnym błędem ani też powodem do dumy :). Czasem może okazać się, że faktycznie kosmetyki najlepiej działają razem, o czym sama się przekonałam stosując serię Rain Dance artego. Jednak w większości przypadków kosmetyki z tej samej serii się nie sprawdzają i oczywiście nie jest to tylko wina producentów. Dlaczego?
  1. Szampon powinniśmy dobierać do skóry głowy. W związku z tym, jeśli ktoś ma przetłuszczającą się skórę i suche włosy, będzie miał problem z doborem odpowiedniego zestawu. Spotkałam się kiedyś z kosmetykami, które miały się dobrze sprawdzać u osób z mieszanymi włosami (tłuste u nasady, suche na końcach), ale jak coś jest do wszystkiego to zwykle jest do niczego.
  2. Jeśli bym się miała stosować do tej reguły musiałabym dłuższy czas używać jednej odżywki/maski. Gdybym chciała ją zmienić (idąc za opinią producentów) musiałabym również zmienić szampon (bo podobno odżywka tylko z tym konkretnym działa najlepiej). Niestety, żonglowanie szamponami co mycie nie jest rozsądnym podejściem, zwłaszcza jeśli ktoś ma problematyczną skórę głowy.
  3. Producenci nie mają w ofercie dużego wyboru delikatnych zestawów, czyli szamponu bez silnych detergentów + dobrej jeśli chodzi o skład, odżywki.
  4. Bardzo często komplety: szampon + odżywka mają bardzo podobne składy. Jeśli jest w nich dużo protein (a często tak jest) łatwo o przeproteinowanie. Przy dużej ilości emolientów włosy po pewnym czasie stają się nieświeże. Kluczem jest tutaj Równowaga proteinowo-emolientowo-humektantowa, którą ciężko osiągnąć stosując ten sam zestaw kosmetyków.

U kogo sprawdzi się zestaw kosmetyków z tej samej serii?

  1. Przede wszystkim u osób, które mają skórę w podobnym stanie do włosów, tzn. skóra głowy jest normalna i włosy także są normalne, zdrowe. Zestawy kosmetyków podziałają także na osoby, u których skóra głowy i włosy charakteryzują się suchością.
  2. U osób z krótkimi włosami – analogicznie jak w punkcie pierwszym. Skóra oraz włosy znajdujące się blisko skalpu, mają podobną tendencję.
  3. U alergików – jeśli okaże się, że linia kosmetyków jest dla nas bezpieczna, warto pozostać przy takiej kombinacji. Testowanie i zmienianie kosmetyków może wywoływać wysypkę i podrażnienia.
Opinie producentów, że należy stosować kosmetyki z tej samej serii są w zasadzie chwytem marketingowym. Dzięki takim przekonaniom klient kupi nie tylko szampon, ale również maseczkę, odżywkę, czy spray. Prawda jest taka, że monotonia wcale nie będzie służyła większości włosom. Nakładanie kilku produktów o zbliżonym składzie na dłuższą metę może włosy obciążyć, albo przeproteinować. Warto stosować różnorodną pielęgnację, która zapewni włosom odpowiednią dawkę protein, emolientów i humektantów.

 

Kupujecie kosmetyki w zestawie, czy może wybieracie produkty pojedynczo? Koniecznie dajcie znać, jakie jest Wasze zdanie! 🙂
Inne recenzje, które mogą Ci się przydać:

 

 


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.