Olejowanie włosów to jeden z tematów, o które najczęściej pytacie. Na blogu pojawiły się teksty o tym jak olejować włosy oraz jak wybierać oleje, ale jak się okazuje to jeszcze nie wszystko, co można napisać o olejowaniu. Jeśli masz suche, zniszczczone i spuszone włosy to ten temat powinien Cię wyjątkowo zainteresować.
Olejowanie jest zabiegiem, dzięki któremu możemy szybko i skutecznie wygładzić włosy. Efekty są uzależnione od typu włosów, poziomu zniszczeń, rodzaju oleju, metody nakładania, a także czasu i częstotliwości zabiegu. Mnóstwo osób przyznaje, że to właśnie dzięki olejowaniu włosów udało im się poprawić wygląd pasm.
Po co olejować włosy? Czy odżywki i szampony nie wystarczą?
Pierwszy raz z olejowaniem włosów zetknęłam się w gimnazjum. Nie było to typowe olejowanie, ponieważ metoda polegała na tym, aby rozmiękczyć wiórki kokosowe i nałożyć je na włosy. Gdybym teraz miała wykonać ten zabieg to z pewnością wykorzystałabym tę wodę, a nie wiórki – bardzo trudno było je wypłukać z włosów! Już w podstawówce i gimnazjum miałam problemy z włosami – były suche, matowe, szorstkie. Niestety, w przypadku włosów suchych z natury, odżywki i maski, mogą nie być wystarczające.
Olejowanie włosów daje najlepsze efekty u osób, które:
- mają włosy zniszczone, suche, z tendencją do rozdwajania i łamania,
- matowe,
- spuszone,
- dziwnie „powyginane” – olejowanie sprawia, że włosy są cięższe, przez co stają się bardziej proste.

Co jeśli nie chcę olejować włosów?
Jak dobierać oleje?
- możemy sugerować się porowatością włosów i wybierać oleje odpowiednie dla włosów o wysokiej, normalnej i niskiej porowatości. Bezpłatne materiały, które pomogą Ci określić porowatość znajdziesz tutaj: Test diagnozujący typ włosów i baza najlepszych masek, natomiast listę olejów tutaj: jaki olej do włosów: wysoko-, średnio- i niskoporowatych,
- możemy dobierać oleje metodą prób i błędów, czyli na początku dobrze jest wykorzystać oleje spożywcze, które bardzo często mamy w domu. Mam tu na myśli olej rzepakowy, słonecznikowy, oliwę z oliwek, olej kokosowy, olej z pestek winogron,
- możemy zwracać uwagę na zawartość kwasów m.in. omega3, omega6, omega9, stearynowego, laurynowego i wybierać oleje, które będą do siebie podobne pod względem ich zawartości. Pomocne będą dla Was tabelki, które znalazłam na blogu Kasi:
OLEJE – dokładna zawartość procentowa wszystkich kwasów tłuszczowych cz. I
OLEJE – dokładna zawartość procentowa wszystkich kwasów tłuszczowych cz. II
Czy jeśli mam przetłuszczające się włosy, mogę je olejować?
W jaki sposób olejować włosy? Jakie są metody olejowania włosów? Ile trwa olejowanie włosów i jak często się to robi?
- na sucho – nakładamy olej na suche włosy,
- na mokro – nakładamy olej na wilgotne włosy,
- na odżywkę/maskę – w moim przypadku wygląda to tak, że na 20-30 minut nakładam na włosy odżywkę (często wykorzystuję te, za którymi nie przepadam), a następnie nakładam łyżkę oleju. Można także zmieszać olej z maską i taką miksturę nałożyć na włosy,
- na mgiełkę – tutaj możemy wykorzystać odżywki w sprayu, które kiepsko się sprawdzały podczas używania po myciu. Fajną opcją jest też wykonanie własnej mgiełki na bazie aloesu, czy hydrolatu (łączymy mgiełkę z olejem). Przed użyciem dobrze jest wstrząsnąć produktem,
- tzw. rosołek, czyli metoda, której autorką jest Natalia z bloga Blondhaircare. Ten sposób polega na zmieszaniu oleju z wodą (całość można zmieszać w misce), a następnie zanurzeniu włosów w powstałym rosołku. Szczegóły na blogu Natalii (link wyżej).
Jak dużo oleju mogę nakładać na włosy?
W jaki sposób zmywać oleje z włosów?
Czy olejowanie włosów może im zaszkodzić?
Co robić, gdy włosy zmieniają kolor pod wpływem oleju?
Czy olejowanie włosów może wpływać na ich wypadanie?
Tak, olejowanie może wpływać na ilość wypadających włosów. Największe znaczenie w tym aspekcie ma olejowanie skóry głowy – u jednych ta metoda zahamuje wypadanie włosów, u innych wręcz przeciwnie. Ważne jednak, aby nie zniechęcać się na samym początku. W takiej sytuacji często wypadają włosy, które i tak miały wypaść. Jeśli proces trwa nieco dłużej – lepiej postawić na wcierki, a na włosy nakładać oleje. Oleje mogą powodować alergię, a często zbyt długie przetrzymywanie oleju na skórze sprzyja wzmożeniu wypadania.
Olejujecie włosy? Po jakie oleje najchętniej sięgacie?
Inne z serii: „10 najczęściej…”: