Dla początkujących

Olejowanie włosów – 10 najczęściej zadawanych pytań

Olejowanie włosów – 10 najczęściej zadawanych pytań

Olejowanie włosów to jeden z tematów, o które najczęściej pytacie. Na blogu pojawiły się teksty o tym jak olejować włosy oraz jak wybierać oleje, ale jak się okazuje to jeszcze nie wszystko, co można napisać o olejowaniu. Jeśli masz suche, zniszczczone i spuszone włosy to ten temat powinien Cię wyjątkowo zainteresować.

Olejowanie jest zabiegiem, dzięki któremu możemy szybko i skutecznie wygładzić włosy. Efekty są uzależnione od typu włosów, poziomu zniszczeń, rodzaju oleju, metody nakładania, a także czasu i częstotliwości zabiegu. Mnóstwo osób przyznaje, że to właśnie dzięki olejowaniu włosów udało im się poprawić wygląd pasm.

Po co olejować włosy? Czy odżywki i szampony nie wystarczą?

Pierwszy raz z olejowaniem włosów zetknęłam się w gimnazjum. Nie było to typowe olejowanie, ponieważ metoda polegała na tym, aby rozmiękczyć wiórki kokosowe i nałożyć je na włosy. Gdybym teraz miała wykonać ten zabieg to z pewnością wykorzystałabym tę wodę, a nie wiórki – bardzo trudno było je wypłukać z włosów! Już w podstawówce i gimnazjum miałam problemy z włosami – były suche, matowe, szorstkie. Niestety, w przypadku włosów suchych z natury, odżywki i maski, mogą nie być wystarczające.

Olejowanie włosów daje najlepsze efekty u osób, które:

  • mają włosy zniszczone, suche, z tendencją do rozdwajania i łamania,
  • matowe,
  • spuszone,
  • dziwnie „powyginane” – olejowanie sprawia, że włosy są cięższe, przez co stają się bardziej proste.
Przy założeniu, że dobierzemy odpowiedni olej do naszych włosów, a także odpowiednią technikę, olejowanie wygładzi, nabłyszczy i zabezpieczy pasma.


W planie znajdziesz harmonogram pielęgnacji włosów, listy najlepszych szamponów, masek, serum. Z planem krok po kroku zadbasz o swoje włosy. Dostępne wersje dla kręconych i falowanych oraz suchych i zniszczonych włosów. Sprawdź dostępne pakiety KLIK!

Co jeśli nie chcę olejować włosów?

Jeśli jesteś wśród osób, które chcą wykorzystać dobroczynne właściwości olejów, ale nie chcą nakładać ich w czystej postaci na włosy, mam dla Ciebie rozwiązanie. Dzięki olejom możesz wzmocnić działanie masek i odżywek – wystarczy, że dodasz kilka kropli ulubionego oleju do maski. Jeśli myjesz włosy metodą OM, albo OMO (czyli przed myciem nakładasz odżywkę) to możesz do odżywki (przed myciem) dodać łyżkę oleju. Po myciu do maski dodaj niewielką ilość specyfiku, ponieważ jego nadmiar może obciążyć włosy.

Jak dobierać oleje?

Istnieje kilka sposobów, które ułatwiają dobór olejów:

Czy jeśli mam przetłuszczające się włosy, mogę je olejować?

Bardzo często przyczyną nadmiernego przetłuszczania skóry głowy jest jej przesuszenie. Jeśli zazwyczaj stosujemy kosmetyki z silnymi, agresywnymi składnikami (szampony z silnymi detergentami), stylizujemy włosy, niszczymy je mechanicznie, myjemy w gorącej wodzie, czy suszymy gorącym nawiewem to skóra głowy prawdopodobnie jest przesuszona. Sucha skóra często reaguje nadmiernym wydzielaniem sebum. W takiej sytuacji warto usunąć niekorzystne czynniki i zainwestować we wcierki. Pomóc może także olejowanie skóry głowy, co wbrew pozorom może spowolnić proces przetłuszczania. Oczywiście są też sytuacje, kiedy skóra głowy z zupełnie innego powodu się przetłuszcza. Dlatego jeśli zmiana pielęgnacji nie pomaga, konieczna może okazać się wizyta u dermatologa, albo trychologa.
olejowanie włosów suchych i zniszczonych

W jaki sposób olejować włosy? Jakie są metody olejowania włosów? Ile trwa olejowanie włosów i jak często się to robi?

Olejowanie włosów może przebiegać na kilka różnych sposobów:
  • na sucho – nakładamy olej na suche włosy,
  • na mokro – nakładamy olej na wilgotne włosy,
  • na odżywkę/maskę – w moim przypadku wygląda to tak, że na 20-30 minut nakładam na włosy odżywkę (często wykorzystuję te, za którymi nie przepadam), a następnie nakładam łyżkę oleju. Można także zmieszać olej z maską i taką miksturę nałożyć na włosy,
  • na mgiełkę – tutaj możemy wykorzystać odżywki w sprayu, które kiepsko się sprawdzały podczas używania po myciu. Fajną opcją jest też wykonanie własnej mgiełki na bazie aloesu, czy hydrolatu (łączymy mgiełkę z olejem). Przed użyciem dobrze jest wstrząsnąć produktem,
  • tzw. rosołek, czyli metoda, której autorką jest Natalia z bloga Blondhaircare. Ten sposób polega na zmieszaniu oleju z wodą (całość można zmieszać w misce), a następnie zanurzeniu włosów w powstałym rosołku. Szczegóły na blogu Natalii (link wyżej).
Czas trzymania oleju zależy od potrzeb włosów. Ciężko powiedzieć, czy Twoje włosy będą potrzebowały godziny, czy całej nocy z olejem, ale generalnie im zdrowsze włosy tym dłużej trzeba je olejować. Struktura włosów zniszczonych i suchych jest porowata, w związku z tym olej szybciej się wchłania.
Po oleje możemy sięgać zarówno po każdym myciu, jak i raz w tygodniu, czy raz w miesiącu. Zdrowe włosy można rzadziej olejować, a te zniszczone częściej. Jeśli masz włosy z natury cienkie i rzadkie to także wykonuj ten zabieg rzadziej – olejowanie sprawia, że włosy mają mniejszą objętość, bo są gładsze i mogą być bardziej przyklapnięte. Podobnie powinny postąpić osoby, których włosy bardzo szybko się przetłuszczają.

 

Jak dużo oleju mogę nakładać na włosy?

Nie jest prawdą, że duża ilość oleju na włosach zagwarantuje oczekiwany efekt. Przyjmuje się, że na średniej długości włosy wystarcza jedna łyżka stołowa. Jeśli masz dłuższe lub bardzo gęste włosy – użyj dwóch łyżek. Przy cienkich, krótkich lub rzadkich włosach wystarczy 0,5-1 łyżka.

 

W jaki sposób zmywać oleje z włosów?

W tym temacie polecę mój wpis z 2015 roku – 5 sposobów na łatwiejsze zmywanie olejów.

 

Czy olejowanie włosów może im zaszkodzić?

Niestety tak. Stosowanie olejów nieodpowiednich do naszego typu włosów może sprawić, że włosy będą bardziej spuszone, szorstkie, matowe. Częstym błędem jest też sięganie po olej rycynowy, który jest bardzo gęsty i ciężko go zmyć. Ma także właściwości wysuszające. Jeśli chcesz olejować włosy rycyną, mieszaj ją z innym olejem.

 

Co robić, gdy włosy zmieniają kolor pod wpływem oleju?

Ten problem dotyczy głównie blondynek, które stosują oleje spożywcze. Powinny one sięgać po oleje kosmetyczne. Aby ochłodzić kolor włosów możemy sięgnąć po fioletowe produkty – maski, szampony, odżywki, czy płukanki. Olejowanie może także wypłukiwać kolor z włosów farbowanych, dlatego zrezygnuj z tego zabiegu pielęgnacyjnego na 2 tygodnie po zmianie koloru.

 

Czy olejowanie włosów może wpływać na ich wypadanie?

Tak, olejowanie może wpływać na ilość wypadających włosów. Największe znaczenie w tym aspekcie ma olejowanie skóry głowy – u jednych ta metoda zahamuje wypadanie włosów, u innych wręcz przeciwnie. Ważne jednak, aby nie zniechęcać się na samym początku. W takiej sytuacji często wypadają włosy, które i tak miały wypaść. Jeśli proces trwa nieco dłużej – lepiej postawić na wcierki, a na włosy nakładać oleje. Oleje mogą powodować alergię, a często zbyt długie przetrzymywanie oleju na skórze sprzyja wzmożeniu wypadania.

Olejujecie włosy? Po jakie oleje najchętniej sięgacie? 

Inne z serii: „10 najczęściej…”:


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.