Dla początkujących

Plątanie włosów – co zrobić z kołtunami we włosach, jak je rozplątać?

Plątanie włosów – co zrobić z kołtunami we włosach, jak je rozplątać?

Moje włosy od zawsze się plączą. Przez wiele lat,  zaraz po rozczesaniu, sprawiały wrażenie, jakbym ich nie czesała. Było to dla mnie dosyć krępujące – czułam, że inni uważają mnie za osobę, która o siebie nie dba. Dziś w dużej mierze potrafię zapanować nad splątanymi włosami i plątanie włosów nie jest dla mnie tak dużym zmartwieniem jak kiedyś. Problem ten najczęściej dotyczy osób, które mają włosy suche, zniszczone, odwodnione, cienkie. Bardzo często kołtuny pojawiają się jesienią lub zimą, gdy zaczynamy nosić szaliki i czapki. Dziś dowiecie się jak bezpiecznie rozczesywać splątane włosy i co robić, aby się nie plątały.

plątanie włosów jak sobie radzić z kołtunami

Dlaczego włosy się plączą?

Tak jak już wspomniałam – najczęściej plączą się włosy suche, lekkie, zniszczone, z rozdwojonymi końcówkami. Takie włosy nie mają gładkiej powierzchni, są szorstkie, w związku z tym zahaczają o siebie. Ogromny wpływ na powstawanie kołtunów we włosach ma nieodpowiednia pielęgnacja lub jej brak, a także narażanie się na powstawanie zniszczeń mechanicznych. Zobacz: Mechaniczne niszczenie włosów.

Jak dbać o włosy, aby zminimalizować ryzyko plątania?

Im gładsze włosy, tym ryzyko powstawania kołtunów jest znacznie mniejsze. Podstawą powinna być intensywnie nawilżająca i natłuszczająca pielęgnacja włosów. Tutaj polecę kilka wpisów, które rozwiną temat pielęgnacji:

Dodatkowo:

 • warto podciąć końcówki, zwłaszcza jeśli widzimy, że włosy zaczęły się rozdwajać,
 • przed każdym należy dokładnie rozczesać włosy,
 • do czesania najlepiej używać drewnianych grzebieni z szeroko rozstawionymi zębami, Tangle Teezer lub szczotki z włosia dzika. Moja to Olivia Garden Supreme Combo (klik) i bardzo ją polecam!
 • w przypadku włosów bardzo zniszczonych można nakładać przed myciem odżywkę lub maskę (szczególnie na końcówki). Dzięki temu włosy będą mniej narażone na działanie agresywnych składników szamponów (m.in. SLS/SLES),
 • po umyciu włosów starajmy się ich nie targać, nie trzeć ręcznikiem. Należy delikatnie odcisnąć nadmiar wody,
 • nie chodźmy spać w rozpuszczonych włosach – podczas snu rozpuszczone włosy bardzo się plączą. Można je upinać na kilka sposobów – klik!
 • upinajmy włosy jeśli jest wietrzna/deszczowa/mroźna pogoda,
 • kilka razy w ciągu dnia czeszmy włosy,
 • unikajmy poszewek z tzw. kory. Lepszym rozwiązaniem będą poszewki jedwabne i satynowe.

W planie znajdziesz harmonogram pielęgnacji włosów, listy najlepszych szamponów, masek, serum. Z planem krok po kroku zadbasz o swoje włosy. Dostępne wersje dla kręconych i falowanych oraz suchych i zniszczonych włosów. Sprawdź dostępne pakiety KLIK!

Jak rozczesywać kołtuny we włosach?

Nie zdarzają mi się kołtuny, które sprawiałyby mi duże problemy – na szczęście! Obecnie splątane włosy udaje mi się rozplątać przy pomocy palców. Delikatnie przeciągam pojedyncze włoski, dzięki czemu nie niszczą się.

Błędem jest rozczesywanie kołtunów bez uprzednich prób ich rozplątania. Działając w ten sposób, naprężamy włosy i je łamiemy. Takie zniszczone włosy będą jeszcze bardziej się plątać. Aby przerwać to błędne koło dobrze byłoby podciąć końcówki, a przy następnej okazji każdy kołtun rozplątywać palcami. Po rozplątaniu kołtuna,  można przeczesać włosy szczotką lub grzebieniem drewnianym z szeroko rozstawionymi zębami. Aby ułatwić rozplątywanie kołtunów, można je pokryć olejem, serum albo odżywką emolientową (klik). Należy uważać z ilością produktu – zbyt duża ilość kosmetyku może sprawić, że konieczne będzie umycie włosów.

jak sobie radzić z kołtunami

Plątanie włosów – patenty na mycie włosów z tendencją do kołtunów

Mycie takich włosów dla wielu osób jest dużym wyzwaniem – po myciu włosy są splątane chociaż były rozczesane przed myciem. Co dodatkowo możemy zrobić?

 • przed myciem i po rozczesaniu włosów, zaplatamy je w luźny warkocz – włosy myjemy w warkoczu, a powstała piana, spływając po włosach, domyje je na długości,
 • dobrze jest myć włosy na stojąco (ale nie myjemy włosów pochylając się do przodu, a jedynie odchylamy głowę do tyłu),
 • nie trzemy włosów – delikatnie odsączamy miękkim ręcznikiem lub koszulką bawełnianą,
 • po umyciu nakładamy maskę/odżywkę, a na koniec spryskujemy włosy odżywką w sprayu (po spłukaniu maski),
 • nie zawijamy włosów w turban.

Mam nadzieję, że moje patenty pomogą Wam się uporać z plątaniem włosów!

Jakie są Wasze patenty na plączące się włosy? Jak sobie radzicie z kołtunami? Dotyczy Was plątanie włosów?


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.