Porady

Typy włosów, o które najtrudniej dbać – włosy szkliste, cienkie, przetłuszczające się, kręcone i ekstremalnie zniszczone

Typy włosów, o które najtrudniej dbać – włosy szkliste, cienkie, przetłuszczające się, kręcone i ekstremalnie zniszczone

Czy wydaje Wam się, że dbacie o włosy, a efektów pielęgnacji nie widać? Wiele osób ma wrażenie, że wystarczy odpowiednia pielęgnacja, a włosy będą wyglądały zjawisko. Niestety, nie zawsze możemy osiągnąć efekt jak z reklamy, bo są po prostu typy włosów (jak np. włosy szkliste, cienkie, czy ekstremalnie zniszczone), o które ciężko dbać. I pomimo zastosowania się do reguł włosy, choć są w lepszej kondycji, nie zawsze nas zadowalają. Tak było u mnie…

Przez lata krytykowano moje włosy

Już jako dziecko słyszałam kąśliwe uwagi na temat moich włosów, że są „takie liche”, że „takie krótkie”, albo „ciągle nieuczesane”. Nigdy nie miałam gęstych włosów, nigdy też nie były długie i w zasadzie wtedy mi to nie przeszkadzało. Problem zaczął się pojawiać, kiedy byłam porównywana do innych osób. Słuchałam, że tamta ma takie piękne, gęste włosy, a ja takie niewiadomo co. Gdy ktoś skrytykował moje włosy, a następnie przy mnie mówił innej osobie, jakie jej włosy są wspaniałe (długie i gęste), bolało podwójnie.

W gimnazjum nie wytrzymałam i sięgnęłam po prostownicę. Zazdrościłam koleżankom idealnie prostych, gładkich i błyszczących włosów. Myślałam, że to właśnie prostownica pomoże mi rozwiązać mój problem. Byłam przekonana, że wreszcie będę mieć spokój, ale było tylko gorzej… Rodzina nie akceptowała tego, że prostuję włosy (teraz rozumiem ich reakcje), a fryzjerzy mocno mnie upominali. Do dzisiaj pamiętam sytuację, gdy przyszłam do salonu na ścięcie końców. Dwie fryzjerki stanęły przy mnie i jedna krzyknęła, że te włosy są straszne, że tutaj podcięcie nic nie da, że dawno tak zniszczonych nie widziała. Faktycznie, moje włosy wyglądały okropnie: suche, rzadkie, postrzępione i matowe. Ale czy to fryzjera upoważnia do tego, aby mnie upokorzyć przy innych pracownikach i klientach? Czy to byłoby fair, gdyby dietetyk wyśmiał swojego pacjenta, krzycząc, że jest gruby? Należy się nam szacunek bez względu na to jak wyglądamy i co mamy na głowie.

Pierwsze miesiące włosomaniactwa

Zdawałam sobie sprawę z tego, że niszczenie włosów jest złe, ale tak jak każdy nałogowiec, nie potrafiłam przestać. Miałam zrywy i sięgałam po odżywki, maski, ale doszłam do wniosku, że skoro nie dawały pożądanych efektów to nie ma sensu ich używać. Gdy wkręciłam się we włosomaniactwo, uwierzyłam jak nigdy, że jeśli się postaram to włosy po kilku miesiącach będą w idealnym stanie. Do dziś nie są, a minęło już 5 lat.

Nie oznacza to, że nie widzę żadnych efektów. Moje włosy diametralnie się zmieniły – są gładkie, miękkie, ale nie takie jak sobie wymarzyłam. Myślę, że wiele osób, patrząc na moje włosy, może dojść do wniosku, że dbanie o nie, nie ma sensu. Ci, którzy tak myślą, w rzeczywistości mają włosy łatwiejsze w obsłudze. Stosowanie tylko szamponu i odżywki nie zawsze jest wystarczające. Wiedzą o tym szczególnie osoby z włosami szklistymi, czy cienkimi, wysokoporowatymi i suchymi z natury.

Typy włosów, o które ciężko dbać, czyli „trudne” włosy

Błędem wielu z nas jest podpatrywanie włosów innych osób, a raczej dążenie do efektu, który widzimy w tv, prasie, reklamach. Musimy sobie uświadomić, że włosy celebrytów, czy aktorek, występujących w reklamach, zazwyczaj nie wyglądają tak, jak to jest przedstawiane. W dużej mierze nad tymi włosami pracuje sztab stylistów, a my nie mamy na co dzień do nich dostępu. Ponadto włosy można przeszczepić, albo przedłużyć, a nawet nałożyć perukę. Oczywiście są osoby, które mają naturalnie piękne, gładkie, grube i gęste włosy, ale nie jest ich tak dużo jak nam się wydaje. Poza tym na grubość i gęstość włosów przede wszystkim wpływają czynniki genetyczne, dlatego nie porównujmy się z innymi tylko z samymi sobą.

W planie znajdziesz harmonogram pielęgnacji włosów, listy najlepszych szamponów, masek, serum. Z planem krok po kroku zadbasz o swoje włosy. Dostępne wersje dla kręconych i falowanych oraz suchych i zniszczonych włosów. Sprawdź dostępne pakiety KLIK!

Włosy szkliste

Zaczniemy od typu włosów, o które zdecydowanie najciężej dbać. Włosy szkliste sprawiają, że efekty pielęgnacji bardzo często nie są widoczne. Choćbyśmy dbały o równowagę PEH, stosowały maski, odżywki możemy polec. Włosy szkliste są szorstkie, sztywne, spuszone i matowe. Przypominają włosy ekstremalnie przesuszone i zniszczone, pomimo tego, że o nie dbamy. Ten typ włosów jest podatny na falowanie, choć skręt nie jest regularny. Włosy mogą być z natury szkliste (wtedy na całej długości sprawiają wrażenie przesuszonych) lub nabyć szklistość z powodu zniszczeń. Włosy szkliste lubią różnorodność, dlatego warto sięgać po różne szampony, odżywki, oleje, maski. Aby osiągnąć efekty należy być bardzo sumiennym i przykładać się do pielęgnacji. Niestety, włosy szkliste z natury, nigdy nie będą gładką, błyszczącą taflą. Ale… nie jest tak źle! Można je nawilżyć, lekko wygładzić i nabłyszczyć. Optymalna pielęgnacja polega na regularnym stosowaniu tzw. pielęgnacji złożonej:

efekty flamboyage po roku
Koniec października 2016

Włosy cienkie i jednocześnie wysokoporowate

Generalnie włosy cienkie, niezależnie od porowatości, są trudne w pielęgnacji – niemal wszystko je niszczy. Czasem wystarczy jeden niewłaściwy zabieg (np. rozjaśnianie), aby ekstremalnie zniszczyć pasma. Spośród włosów cienkich, najtrudniej pielęgnować włosy wysokoporowate. Dlaczego? Włosy wysokoporowate mają skłonności do puszenia się, rozdwajania i bywają matowe. Duża ilość kosmetyków, która mogłaby je wygładzić i dociążyć, sprawia, że wizualnie włosów jest mniej. Smętnie wiszą, stają się przyklapnięte i bez życia. W moim przypadku taki efekt mega dociążenia udaje mi się osiągnąć, jeśli po myciu nałożę na włosy olej! Pasma przez kilka godzin wyglądają nieświeżo, wręcz tłusto, ale na drugi dzień są nawilżone i gładkie. Niestety ma to swoje negatywne skutki – efekt utrzymuje się tylko kilka godzin, później włosy nadają się jedynie do mycia.

Wkrótce pojawi się post o pielęgnacji włosów cienkich, a tymczasem polecam tekst o zapuszczaniu takich włosów (żeby zapuścić cienkie włosy, trzeba o niej właściwie dbać).

Włosy bardzo szybko przetłuszczające się

Niektórzy z nas mają ogromny problem z tłustą skórą głowy. O nadmiernym przetłuszczaniu mówimy jeśli konieczne jest codzienne mycie włosów. Zdarzają się sytuacje, gdy włosy są tłuste już po kilku godzinach. Pielęgnacja takich włosów nie jest łatwa, ponieważ kosmetyki mogą dodatkowo obciążać włosy i sprawiać, że będą jeszcze bardziej tłuste. Jeżeli takie włosy są wysokoporowate i zniszczone to decyzja, co robić jest bardzo trudna. Przetłuszczaniu sprzyjają zmiany hormonalne, ŁZS (łojotokowe zapalenie skóry), niewłaściwa pielęgnacja, przesuszenie skóry, która się broni i wydziela nadmierne ilości sebum. Z umiarkowanym przetłuszczaniem możemy walczyć same, ale przy bardziej zaawansowanym problemie, warto udać się do dermatologa albo trychologa. Jeśli wykluczymy problemy hormonalne i ŁZS, warto zadbać o skórę głowy. Często odpowiedni poziom nawilżenia sprawia, że problem przetłuszczania mija.

jak ratować spalone włosyWłosy kręcone

Ich posiadaczki narzekają na suchość, szorstkość, matowość, czy trudności w czesaniu. O pielęgnacji włosów kręconych niewiele się mówi, a standardowe techniki dbania o włosy, zazwyczaj się nie sprawdzają. Po pierwsze, często włosy kręcone potrzebują mycia odżywką, o czym fryzjerzy nie informują. Po drugie, lepsze efekty przynosi rezygnacja z czesania, co dla wielu osób wydaje się zupełnie nielogiczne. A po trzecie, włosy kręcone lubią stylizację, a ona kojarzy się ze zniszczeniami. Jeśli chodzi o ten typ włosów to zachęcam Was do zajrzenia na wizaż: Forum dla Zakręconych.

Włosy ekstremalnie zniszczone

To przede wszystkim włosy rozjaśniane, farbowane, poddawane trwałej ondulacji, regularnie prostowane.  Takie włosy mogą być szkliste, wysokoporowate, kręcone. Zniszczenia są na tyle posunięte, że włosy są trwale uszkodzone i jedynym ratunkiem może być ich ścięcie. Co robić, gdy włosy są w takim stanie? Najlepiej zastosować się do zasad pielęgnacji włosów spalonych.

Choć te typy włosów sprawiają najwięcej problemów, wierzę, że ich posiadaczki mogą wiele osiągnąć. W jakim stopniu można poprawić wygląd włosów? Najprościej to określić, patrząc na swoje zdjęcia z dzieciństwa oraz na członków rodziny. Oczywiście, nie u wszystkich osób ta metoda da w 100% wiarygodne informacje, ale osiągnięcie tak zdefiniowanego celu jest bardziej realne niż dążenie do wyglądu gwiazd showbiznesu.

Czy macie problemy z włosami? Odnalazłyście swój typ włosów spośród tych pięciu? Jak dbacie o takie włosy?

 


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.