Dla początkujących

Czy warto kupić książkę „Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych” Natalii Pawłowskiej?

Czy warto kupić książkę „Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych” Natalii Pawłowskiej?

Natalię, którą kojarzycie jako Blondhaircare, miałam okazję poznać w 2015 roku podczas warsztatów włosowych z marką Rowenta. Już wtedy wydała mi się osobą bardzo, bardzo ciepłą, pełną pasji i zaangażowania 🙂 Dzisiaj chciałabym się z Wami podzielić moją opinią o jej książce pt. „Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych” 🙂

Co znajdziemy w książce „Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych”?

Natalia podzieliła swoją książkę na 5 części:

 • I – Budowa i właściwości włosów – znalazły się tutaj informacje na temat grubości, gęstości, porowatości i skrętu włosów, a także czynników, które je niszczą (aż 13). Poza tym kompleksowo (w postaci tabel) pokazała różnice między włosami nisko-, średnio-, wysokoporowatymi i zniszczonymi. Na końcu tej części znajduje się świetny test, który pomaga wykonać analizę skóry głowy i włosów, analizę dotychczasowej pielęgnacji i trybu życia.
 • II – część druga jest już nieco bardziej praktyczna. Natalia podpowiada co jeść, aby mieć piękne włosy, przedstawia wzór na dzienne zapotrzebowanie energii dla kobiet, pokazuje herbatki krzemionkowe, które poprawiają stan włosów i skóry głowy. Mocną stroną jest dokładne opracowanie listy witamin i minerałów oraz przepisów na naturalne suplementy diety, czyli słynne pietruszkowe smoothie, sok jabłkowo-marchewkowy, czy koktajl bananowy. Ta część książki powstała w ramach konsultacji z dietetykiem.
 • III – Co powinnaś wiedzieć o kosmetykach do pielęgnacji włosów? Informacje z tej części są dość uniwersalne, a więc wiedzę możecie wykorzystać także w przypadku innych kosmetyków. Dowiecie się:
  • z czego składają się kosmetyki,
  • jak rozszyfrować daty ważności,
  • w jaki sposób przechowywać kosmetyki,
  • jaka jest rola pH,
  • co to są proteiny, emolienty i humektanty w regeneracji włosów, jak je stosować + co zrobić, gdy wystąpi ich nadmiar.
 • IV – Pielęgnacja zniszczonych włosów. To według mnie najważniejsza część książki, choć przebrnięcie przez nią może wymagać wiedzy z poprzednich, szczególnie I-ej i III-ej. Dowiecie się kiedy podcinać włosy, jak się przygotować do wizyty fryzjerskiej, co powinno zawierać się w wyprawce włosomaniaczki, czy jak prowadzić dziennik pielęgnacji. Natalia opisała zasady i techniki mycia włosów, pielęgnacji, olejowania, sposoby dobierania szamponów, uzupełniania ubytków, zasady suszenia i czesania włosów, a także jak chronić włosy podczas snu.
 • V- Historia włosów Natalii. Najprzyjemniejsza i najbardziej przystępna część książki. Metamorfoza, jaką przeszła Natalia robi wrażenie.

Plusy książki

 • przede wszystkim jest to jedna z najlepiej opracowanych książek dotyczących pielęgnacji włosów. Zawiera mnóstwo informacji – to prawdziwe kompendium wiedzy o włosach! Nie ulega wątpliwości, że ten temat został przez Natalię potraktowany bardzo poważnie,
 • książka powstała w oparciu o konsultacje z dietetykiem i dr nauk medycznych,
 • jest oparta na bibliografii – 6 pozycji książkowych, 7 stron internetowych, 1 artykuł,
 • autorka posiada teoretyczną i praktyczną wiedzę na temat pielęgnacji włosów, którą rozwijała przez lata prowadzenia bloga,
 • książka wypełniona jest pięknymi zdjęciami, które m.in. przedstawiają autorkę. Grafiki i tabele ułatwiają przyswajanie wiedzy,
 • strony zostały ozdobione ornamentami,
 • pozycja dla początkujących i średniozaawansowanych włosomaniaczek – na niemal każdym etapie znajdziemy coś dla siebie.
W planie znajdziesz harmonogram pielęgnacji włosów, listy najlepszych szamponów, masek, serum. Z planem krok po kroku zadbasz o swoje włosy. Dostępne wersje dla kręconych i falowanych oraz suchych i zniszczonych włosów. Sprawdź dostępne pakiety KLIK!

Minusy książki

 • niektóre pojęcia mogą być dla początkujących pewnym utrudnieniem – Natalia posługuje się przystępnym językiem, ale niewtajemniczone osoby mogą mieć problem, aby odnaleźć się w gąszczu nowych pojęć. Myślę, że w niektórych miejscach można byłoby użyć nieco prostszego języka,
 • brak słowniczka i indeksu w książce. Czytając różne poradniki, zdarza się, że mam problem z zapamiętywaniem nowych pojęć. Zanim sprawnie zacznę się nimi posługiwać, mija trochę czasu. Łatwiej byłoby móc zerknąć do słowniczka (mógłby się znajdować np. na końcu książki), niż wertować książkę w poszukiwaniu zapomnianego znaczenia. Oczywiście w temacie pielęgnacji włosów nie mam z tym problemów, ale próbuję spojrzeć na to z perspektywy początkujących 🙂 Indeks przydałby się osobom, które de facto nie potrzebują czytać całej książki, a jedynie zaglądają do niej w celu uzupełnienia informacji lub wracają do niej po czasie.
  Natalia taką listę pojęć przesyła mailem do wszystkich, którzy kupili książkę, tak więc brak słowniczka nie jest tak do końca minusem – w końcu możemy go wydrukować 🙂

Wnioski

Książkę zdecydowanie polecam osobom, które chcą rozpocząć pielęgnację włosów, ale nie mają zielonego pojęcia od czego zacząć oraz tym, którzy chcą usystematyzować swoją wiedzę. To nie jest poradnik, w którym autorka mówi „musisz zrobić tak, tak i tak”. To książka dla osób, które chcą zrozumieć, dlaczego ich włosy się niszczą, dlaczego pielęgnacja, którą stosują nie działa. Natalia wskazuje, że na włosy trzeba spojrzeć bardziej holistycznie. Nie rozwiązuje tylko pojedynczych problemów, ale sugeruje konieczność wprowadzenia wielu zmian, które w efekcie zagwarantują piękne, zdrowe i mocne włosy.

Gdzie kupić książkę „Pielęgnacja włosów suchych, porowatych i zniszczonych”?

Książka jest do nabycia w sklepie internetowym Natalii: sklep Blondhaircare.pl.

 •  Przedsprzedaż książki została przedłużona, dlatego nadal możecie kupić ją w promocyjnej cenie za 39,00 zł zamiast 49 zł.
 • Dodatkowo otrzymacie balsam Biovax Opuntila Oil & Mango (100 ml) o wartości 16,70 zł.

Podziwiam osoby, które wydają książki metodą self-publishingu (czyli bez uczestnictwa wydawnictwa). Natalii udało się to zrobić wyjątkowo dobrze! Książka spełniła moje oczekiwania pod względem merytorycznym i estetycznym 🙂 to prawdziwa perełka 🙂

Miałyście już w rękach książkę Natalii?


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.