Zdrowie

Trójkąt śmierci – dlaczego wyciskanie krost na twarzy może doprowadzić do śmierci?

Trójkąt śmierci – dlaczego wyciskanie krost na twarzy może doprowadzić do śmierci?

Przypuszczam, że nie ma osoby, która nigdy nie wycisnęła pryszcza, a już na pewno rzadkością byłoby spotkać taką, która pryszczy, czyraków, albo kaszaków nigdy nie miała.  Choć wiemy, że wyciskanie krost jest szkodliwe, często to robimy. Wiele osób nie potrafi odróżnić pryszcza od czyraka, a jeśli jest on umiejscowiony w okolicy oczu, nosa albo ust (tzw. trójkąt śmierci) to jego wyciskanie jest bardzo niebezpieczne. Gdzie leży trójkąt śmierci? Dlaczego trzeba zwracać na niego uwagę? Jak przestać wyciskać pryszcze?

Pierwszą wersję tego tekstu opublikowałam na moim drugim blogu w 2014 roku. Pod wpisem pojawiło się mnóstwo komentarzy, więc postanowiłam rozwinąć ten temat. Przytoczę Ci dwa (według mnie) najciekawsze komentarze.

Kasia:

Niestety to prawda. Główny problem polega na tym, że bakterie, które znajdują się w tej zmianie są niezwykle niebezpieczne. Trójkąt śmierci oznacza nic innego jak to, że bakterie mogą przedostać się tamtą drogą. Jeśli wydusimy czyraka, który znajduje się blisko ust lub nosa, bakterie mogą przemieścić się do środka, a stamtąd niedaleka droga do mózgu. Najgorsze miejsce to zdecydowanie okolice oczu. Zapalenie opon mózgowych to jedno, tak właściwie to da się wykryć odpowiednio wcześnie, natomiast zapalenie rogówki oka rozwija się w tempie błyskawicznym i łatwo o częściową utratę wzroku.

Anne Mademoiselle:

Prawda to. Moja sąsiadka w ten sposób pożegnała się z życiem. Wycisnęła pryszcza i w zasadzie po 3 dniach był koniec.

 

Trójkąt śmierci

Żeby wyjaśnić znaczenie trójkąta śmierci, zerknęłam w pierwszej kolejności do książki dla studentów medycyny (Otolaryngologia praktyczna. Tom 1 pod redakcją Grzegorza Janczewskiego, wyd. Via Medica, Gdańsk 2007, s. 305-306).

 

W obrębie trójkąta znajduje się warga górna i piramida nosa. Okolica ta posiada specyficzne unaczynienie żylne: żyły nosa i wargi górnej łączą się z układem żylnym szyi przez żyłę twarzową, a przez żyłę kątową i oczną wnikają do zatoki jamistej.

Czyrak a pryszcz – czym się różnią?


Czyrak jest zapaleniem mieszka włosowego na całej jego głębokości. Zanim się pojawi, daje o sobie znać już trochę wcześniej. W pierwszej kolejności czujemy swędzenie, pieczenie a później ból. Następnie pojawia się twardy i bolesny guzek, a po 3-4 dniach ropna krosta.
 

Czyrak przedsionka nosa i wargi górnej jest schorzeniem związanym z potencjalnie ciężkimi powikłaniami i dlatego w każdym z tych przypadków rozważana jest hospitalizacja chorego.
Odróżnienie czyraka od pryszcza może być bardzo trudne. Dlatego nie należy się sugerować opisami tych zmian w Internecie. Jeżeli masz wątpliwości, skonsultuj się z lekarzem. Jeżeli się nie upewnisz, szczególnie unikaj wyciskania krost.

Gdy w okolicy “trójkąta śmierci” pojawi się zmiana skórna, lepiej zastanów się kilka razy nad tym, czy próbować ją wyciskać. Jeśli okaże się, że to czyrak, może się to dla Ciebie skończyć nawet śmiercią. Ropa, która po wyciśnięciu wydostała się, może przeniknąć do krwi i zainfekować organizm, a w konsekwencji doprowadzić do zapalenia żył, zakażenia zatok, zapalenia zatoki jamistej, posocznicy czy zapalenia opon mózgowych.

Jak się pozbyć czyraków?


Czyraki zlokalizowane w trójkącie śmierci wymagają konsultacji z lekarzem.
Czasem konieczna jest hospitalizacja. Choremu podaje się antybiotyki domięśniowo, dożylnie, ale także i miejscowo.
Jeżeli czyraki zlokalizowane są w innym miejscu, możemy próbować pozbyć się ich domowymi sposobami. Świetnie sprawdza się tutaj ciepłolecznictwo: 3-4 razy dziennie na 20-30 minut przykładamy ciepły kompres do zmiany. Zabieg trzeba powtarzać nie tylko do momentu pęknięcia czyraka, ale także przez około dwa dni od wycieku ropy.

Kompresy, które możemy stosować:
  1. okłady z ciepłego mleka, chleba i łopianu,
  2. ciepłe okłady z soli kuchennej,
  3. rozgnieciony czosnek lub cebula,
  4. rozgniecione liście kapusty,
  5. papka wykonana z kurkumy i wody.
Jeżeli domowe sposoby zawiodą, a czyrak staje się bardziej dokuczliwy i towarzyszy mu gorączka, należy skonsultować się z lekarzem. Nie wolno nam go wyciskać, przecinać, rozdrapywać.
Na czyraki pomocne są: maść ichtiolowa, kremy antybakteryjne, olejek z drzewa herbacianego, spirytus salicylowy.
Czyraki najczęściej występują u osób z obniżoną odpornością, otyłością, cukrzycą, AIDS, chorobami nowotworowymi, chorobami nerek, wątroby oraz u tych, którzy nie dbają wystarczająco o higienę osobistą. U osób z czyrakami, według badań, występują znaczne niedobory cynku.

Ja przestać wyciskać pryszcze i krosty?

Mam nadzieję, że już sama świadomość istnienia trójkąta śmierci skłoni Cię do ograniczenia wyciskania pryszczy. Ale jeżeli taka informacja jest nieskuteczna to mam kilka propozycji:
  • przede wszystkim zacznij dokładniej przyglądać się swojemu organizmowi. Niedoskonałości na skórze powstają wskutek m.in. niewłaściwego odżywiania, problemów hormonalnych, chorób, niedokładnego oczyszczania twarzy, spania w makijażu, używania złych kosmetyków pielęgnacyjnych i kolorowych. Być może uda Ci się wyeliminować przyczynę powstawania krost?
  • nawyk wyciskania pryszczy wiąże się często z problemami natury emocjonalnej, a więc częściej wyciskamy pryszcze, gdy jesteśmy zdenerwowani, albo czujemy się niepewnie,
  • uświadom sobie, że wyciskanie może doprowadzić do jeszcze większego wysypu i do powstawania blizn, które ciężko będzie zatuszować,
  • spróbuj zrozumieć, że przestając wyciskać pryszcze, możesz pozbyć się niedoskonałości,
  • unikaj kontaktu z lustrami 🙂
Spotkałaś się wcześniej z pojęciem “trójkąt śmierci”?  A może wśród  znajomych, albo Twojej rodziny znalazł się ktoś, kto przekonał się o jego istnieniu na własnej skórze?


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.