Plany pielęgnacji włosów Zabiegi na włosy

Kolor szybko się wypłukuje – jak przedłużyć trwałość koloru włosów?

Kolor szybko się wypłukuje – jak przedłużyć trwałość koloru włosów?
Bądź na bieżąco:

Mnóstwo osób narzeka, że w kilka tygodni po farbowaniu kolor ich włosów, staje się wyblakły. Czasem całkowicie się wypłukuje. Co w tej sytuacji zrobić? Jak przedłużyć trwałość koloru włosów? Jak dbać o farbowane włosy?

Płowienie włosów dotyczy nie tylko osób, które niedawno zmieniły kolor. Wiele ciemnowłosych, szczególnie tych, którzy mają włosy cienkie i delikatne, zauważa, że końcówki są znacznie jaśniejsze niż włosy u nasady. Często ma to związek z niewłaściwą pielęgnacją, ekspozycją na słońce, czy niszczeniem włosów.

P.S. Na blogu ukazało się kilka artykułów na temat farbowania, m.in.:

Powyższe teksty będą przydatne dla osób, które samodzielnie farbują włosy lub zastanawiają się nad ich rozjaśnieniem.

Dziś przygotowałam dla Was kilka wskazówek, dzięki którym na dłużej zachowacie kolor włosów i nie będziecie musiały tak często ich farbować. Rady szczególnie przydadzą się dziewczynom o włosach zniszczonych i wysokoporowatych.

jak przedłużyć trwałość koloru włosów

Jak przedłużyć trwałość koloru włosów po farbowaniu?

 

Pielęgnacja włosów przed farbowaniem – popraw kondycję włosów

Włosy zniszczone, które stają się wysokoporowate, niby nie sprawiają trudności – bardzo łatwo jest je zafarbować, ale z drugiej strony kolor bardzo szybko blaknie. Z kolei włosy bardzo zdrowe (niskoporowate) są trudne do zafarbowania, ale jeśli się to uda, efekt jest bardzo trwały. Jak zadbać o włosy przed zmianą ich koloru? Przede wszystkim poznaj swój typ włosów i zacznij zwracać uwagę na pielęgnację. Możesz skorzystać z mojego poradnika:

Suche i zniszczone włosy: jak o nie dbać, jak je zregenerować, SOS dla zniszczonych włosów

Zawartość poradnika:

 • Krok 1: znajdź przyczynę zniszczeń i ją wyeliminuj
 • Krok 2: Zetnij rozdwojone końcówki
 • Krok 3: Zafunduj włosom intensywną pielęgnację
 • Krok 4: Myj włosy delikatnie
 • Krok 5: Jeśli czujesz potrzebę, wybierz się do fryzjera na regenerację wlosów
 • Krok 6: Olejuj włosy i nie rezygnuj z silikonów

Szczególnym przypadkiem zniszczonych włosów, są włosy spalone. Szerzej poczytasz o nich tutaj: klik! Intensywna pielęgnacja uszkodzonych włosów powinna trwać minimum dwa tygodnie. Ale tak naprawdę bardzo dużo zależy od tego jak bardzo zniszczone są włosy. Włosy spalone nie powinny być w ogóle poddawane zabiegom chemicznym i termicznym. Efekt farbowania może różnić się od oczekiwanego, kolor może się szybko wypłukiwać, a ponadto taki zabieg grozi utratą włosów. W 2017 roku bardzo głośno było o sprawie sądowej przeciwko fryzjerce, która niewłaściwie wykonała trwałą ondulację. W efekcie spaliła włosy klientce, której udało się wywalczyć 10 tysięcy złotych odszkodowania. Wreszcie mamy dowód na to, że fryzjerzy nie są bezkarni! Co było przyczyną spalenia włosów? Niestety, fryzjerka nie umiała rzetelnie ocenić ich rodzaju i stanu. Wykonała zabieg, którego w ogóle nie powinna się podejmować.

Unikaj najpopularniejszych błędów podczas farbowania włosów

Błędy podczas farbowania włosów są standardem, zwłaszcza jeśli zmieniamy kolor na własną rękę. Nietrzymanie się zasad bezpiecznego farbowania grozi m.in. reakcjami uczuleniowymi, zielonymi włosami, nierównomiernym położeniem koloru, szybkim wypłukiwaniem.
6 najczęściej popełnianych błędów podczas farbowania włosów

 

Po farbowaniu – użyj załączonej odżywki lub płukanki zakwaszającej oraz odczekaj 24 godziny do następnego mycia

Dzięki zakwaszaniu możemy domknąć łuski włosów i ograniczyć wypłukiwanie się farby. Jeżeli jest do niej dołączona odżywka, użyjmy jej. Można także zastosować płukanki zakwaszające – z octu jabłkowego lub cytryny. Alternatywą jest użycie do ostatniego płukania chłodnej wody. Po farbowaniu warto odczekać przynajmniej 24 godziny do następnego mycia, choć ideałem byłoby 48 godzin. Po co? Przede wszystkim w ten sposób unikniemy nadmiernego wypłukiwania barwnika.

Jak przedłużyć trwałość koloru włosów – unikaj produktów i sytuacji, które mogą wypłukiwać kolor

Przede wszystkim:

 • Zrezygnuj z szamponów przeciwłupieżowych i szamponów ziołowych. Staraj się wybierać produkty przeznaczone do włosów farbowanych. Zazwyczaj mają w swoim składzie barwniki, które wzmacniają kolor włosów farbowanych. Kłopotliwe mogą okazać się także szampony, posiadające w swoim składzie SLES itp. Jeśli masz taką możliwość postaw na łagodne szampony takie jak: Sylveco balsam myjący z betuliną, Avebio Bio szampon z olejem makadamia, EO Laboratorie szampon regenerujący farbowane włosy, czy Vianek pomarańczowy odżywczy szampon do włosów. Pamiętaj, że im częściej myjesz włosy, tym szybciej wypłucze się z nich kolor, dlatego jeśli Twoja skóra nie przetłuszcza się nadmiernie, staraj się myć głowę rzadziej,
 • Używaj produktów z filtrami UV, które chronią kolor – promieniowanie UV sprzyja płowieniu koloru. Filtry na pewno znajdziesz w kosmetykach do włosów farbowanych, ale możesz także wykorzystać oleje, w których zawarte są naturalne filtry przeciwsłoneczne. Np. olej marchewkowy (SPF 30 – 40). Filtry szczególnie przydadzą się latem, wiosną i jesienią. Ale jeśli zimą wystawiasz włosy na działanie promieni słonecznych, nie rezygnuj z odpowiednich kosmetyków z filtrami,
 • Unikaj mycia w zbyt ciepłej wodzie – cieplejsza woda sprzyja rozchylaniu łuski włosa,
 • Ogranicz kąpiele w morzu oraz stylizację włosów, szczególnie przy pomocy prostownic i lokówek. Trwałemu kolorowi nie sprzyjają również lakiery, pianki i żele do włosów, które mają w składzie alcohol denat,
 • Zrezygnuj z olejowania włosów niektórymi olejami – kokosowym, shea, palmowym, babassu, czy masłem kakaowym.

 

Jak dbać o farbowane włosy?

Włosy farbowane wymagają intensywnej pielęgnacji. Przede wszystkim rozsądnie sięgaj po produkty przeznaczone do włosów farbowanych. Powinny się w nich znaleźć nie tylko silikony i filtry, ale także oleje, substancje nawilżające i regenerujące.  Pomocne okazuje się także olejowanie włosów, ale tylko olejami, które nie wnikają w strukturę włosa. W praktyce sprawdzają się oleje do włosów o porowatości średniej i wysokiej – lista olejów z podziałem na porowatość. Po każdym myciu nakładaj na włosy odżywkę lub maseczkę oraz serum zabezpieczające – Czym zabezpieczać włosy? Lista produktów.

Sprawdź: Przykładowy plan pielęgnacji włosów rozjaśnianych

Skorzystaj z naturalnych sposobów na pogłębienie koloru włosów

Poniższe metody pozwolą Ci zarówno pogłębić kolor włosów farbowanych jak i naturalnych:

 • Jak naturalnie rozjaśnić włosy? – sposoby, które znajdziesz pod tym linkiem to: sok z cytryny, maseczka z miodu, płukanka z rumianku, płukanka z octu, maska z cynamonem, soda oczyszczona, szampon przeciwłupieżowy. Dwie ostatnie metody pozwolą wypłukać niechciany kolor,
 • Jak naturalnie przyciemnić włosy? – sposoby, które znajdziesz pod tym linkiem to m.in.: stosowanie olejów przyciemniających, płukanki z kory dębu, z kawy, czarnej herbaty, łupin orzecha włoskiego, a także hennowanie włosów.

A jakie metody u Was pozwalają przedłużyć trwałość koloru włosów? Co się u Was sprawdziło?Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.