Dla początkujących pielęgnacja włosów

Piękne włosy to nie czary

Piękne włosy to nie czary

Każda z nas chciałaby mieć zdrowe, mocne i gęste włosy. Każda chciałaby od razu znaleźć odpowiednie kosmetyki, które dadzą efekt WOW, a najlepiej – żeby ten efekt mogła zobaczyć jedynie po umyciu włosów najprostszym i najtańszym szamponem. Liczymy, że włosy staną się piękne w ciągu kilku dni, czy tygodni. A kiedy to się nie dzieje, załamujemy się, albo zniechęcamy do pielęgnacji włosów. No bo po co, skoro nic nie działa?

Coraz częściej dostaję od Was maile i wiadomości na fanpage’u, w których prosicie mnie, żebym poleciła Wam konkretne kosmetyki do pielęgnacji włosów i środki na wypadanie. Choć to tylko włosy, to jest tu mnóstwo różnych czynników odpowiedzialnych za ich zdrowy wygląd.  Widzę, że coraz częściej pytacie, nie w jaki sposób zadbać o Wasze włosy, tylko jaki kosmetyk zadziała. Niestety, nie da się po krótkiej rozmowie stwierdzić, ze produkt na pewno się u kogoś sprawdzi.

Dlatego prowadząc indywidualne konsultacje online, mocno analizuję sytuację osób, które się do mnie zgłaszają. Zanim ktoś dostanie ode mnie wiadomość zwrotną, musi rozwiązać test na błędy, na porowatość i odpowiedzieć na kilkanaście pytań z ankiety. Przesyła także listę używanych kosmetyków i aktualne zdjęcia. Dzięki temu po rozmowie możemy ustalić konkretny plan pielęgnacji, który ma szansę zadziałać.

Dzisiejszy tekst kieruję do osób, które mają nierealne oczekiwania względem swoich włosów i kosmetyków oraz błędnie rozumieją pielęgnację włosów. Właśnie dlatego powstała na facebooku moja grupa Piękne włosy to nie czary! (liczy już ponad 700 osób! A to dopiero drugi tydzień jej istnienia!). Chcę w ten sposób promować realistyczną pielęgnację włosów.

Dlaczego nasze włosy nie są idealne? Dlaczego jesteśmy rozczarowane ich wyglądem?

#Wierzymy w natychmiastowe efekty i wyjątkowe działanie reklamowanych produktów

To głównie media i producenci kosmetyków odpowiedzialni są za nasz pogląd na pielęgnację włosów. No bo przecież wystarczy kupić szampon XYZ, dzięki któremu nasze włosy będą 5 razy grubsze i 3 razy gęściejsze. Wystarczy zainwestować w serum, które sprawi, że podcinanie końcówek nie będzie konieczne. Oczywiście, kosmetyki są niezbędne, aby poprawić stan włosów, ale ślepa wiara w możliwości produktów, może nas rozczarować. Nie tylko kosmetyk jest odpowiedzialny za wygląd włosów. Znaczenie mają geny, nasze przyzwyczajenia, błędy pielęgnacyjne, systematyczność, choroby, odżywianie i plan pielęgnacji.

#Wierzymy, że bardzo drogie kosmetyki naprawią włosy

To mnie zadziwia! Nadal uważamy, że to, co drogie jest dla nas najlepsze. Kiedyś na VOD dostępny był film dokumentalny „Poznaj prawdę o szamponach”. W pierwszej części przeprowadzono eksperyment na 10 kobietach, które zrezygnowały z mycia włosów na 6 tygodni. Druga część filmu prezentowała badanie polegające na obserwacji, czy uczestniczki potrafią odróżnić kosmetyki drogeryjne od salonowych. Kobiety, biorące udział w tym eksperymencie, nie umiały trafnie ocenić, czy stosowały produkt z wyższej półki. To oczywiście nie oznacza, że wszystkie drogie kosmetyki nie działają. Mam raczej na myśli, że warto sięgać po tańsze specyfiki zanim zdecydujemy się na te drogie. Jeśli wybieramy produkt uznawany za ekskluzywny, sprawdźmy jego skład i opinie w sieci – może nie warto przepłacać?

W planie znajdziesz harmonogram pielęgnacji włosów, listy najlepszych szamponów, masek, serum. Z planem krok po kroku zadbasz o swoje włosy. Dostępne wersje dla kręconych i falowanych oraz suchych i zniszczonych włosów. Sprawdź dostępne pakiety KLIK!

#Nierealne oczekiwania

Są również powodem, przez który szybko rozczarowujemy się. W wyobraźni widzimy długie, gęste, grube i mocne włosy, a nasze pasma po paru miesiącach nadal smętnie wiszą. Są cienkie, rzadkie, szorstkie, elektryzują się. Jeżeli przez wiele lat, czy miesięcy niszczyłyśmy włosy to dlaczego liczymy na to, że w ciągu paru tygodni uda się je odbudować? Poza tym musimy zdać sobie sprawę z tego, że czynniki genetyczne mają bardzo duże znaczenie. Determinują grubość włosa, kolor, skręt, gęstość, a nawet długość! Na szczęście odpowiednią pielęgnacją możemy poprawić naturę, ale nadal nie będzie to kolosalna różnica.

#Inne przyczyny

Czyli te, których każda z nas jest świadoma – nieodpowiednia pielęgnacja, kosmetyki o złym składzie, błędy, brak systematyczności.

Czemu pielęgnacja włosów to nie czary?

Zakładając grupę na facebooku chciałam, aby miała ona pewien wydźwięk. Hasło Piękne włosy to nie czary możemy rozumieć przynajmniej na dwa sposoby:

  • pielęgnacja włosów jest zagmatwana i tylko nieliczni posiadają umiejętność stosowania skomplikowanych receptur. Niektórzy właśnie wierzą, że aby włosy były piękne trzeba stosować mnóstwo kosmetyków, półproduktów i spędzać na pielęgnacji wiele czasu,
  • pielęgnacja włosów jest bardzo prosta – to takie czary mary. Raz zastosujemy, powiemy „włosy rośnijcie” i po sprawie. Ok. Powiesz, że gwiazdy zagęszczają swoje włosy. To prawda. Przeszczepiają je, noszą peruki, doczepiają pasma. Idą na skróty. Ty też możesz.

Dbanie o włosy to coś pomiędzy jednym a drugim podejściem i tylko od nas i naszej sytuacji zależy, w jakim stopniu będzie ono skomplikowane. To nie żadna magia. Wiedza dostępna jest na wyciągnięcie ręki – są blogi, fora, kanały na youtube i przede wszystkim grupy na facebooku. My musimy się uczyć naszych włosów, poznawać je, być systematyczne i wytrwałe – nic się samo nie stanie!

 

Jakie macie podejście do pielęgnacji włosów? Czy według Was jest ona łatwa, czy może przeciwnie – trudna i skomplikowana?

 


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.