Dla początkujących

Jak zacząć dbać o włosy?

Jak zacząć dbać o włosy?

Kiedy stwierdzisz, że Twoje włosy są bee, bo są zniszczone, nie układają się, sterczą na wszystkie strony to w końcu przychodzi taki dzień, gdy postanawiasz coś zmienić. Już nie jesteś w stanie dłużej znosić widoku swoich pasm. Pojawia się kolejny problem – ale właściwie jak zacząć dbać o włosy? Co robić? Co kupić?

Odpowiedź jest jedna – to zależy od typu Twoich włosów i problemów, z jakimi się zmagasz. Inaczej dba się o włosy zniszczone, inaczej o przetłuszczające się, a jeszcze w inny sposób o kręcone. Póki nie dokonasz analizy, nie będziesz wiedziała, w którym kierunku iść.

Jak zacząć dbać o włosy?

Dokonaj gruntownej analizy

Analiza jest punktem wyjścia dla całej pielęgnacji. Bez niej nie jest możliwe ułożenie sensownego planu. Jeśli masz włosy proste w obsłudze, mało wymagające to pewnie nie masz problemu z doborem kosmetyków. Tylko… skoro czytasz tego posta to jednak Twoje włosy potrzebują czegoś więcej niż umycia szamponem. Mam rację?

Odpowiedz sobie na następujące pytania:

 1. Jaką porowatość mają moje włosy?
 2. Czy moje włosy są gęste, czy rzadkie?
 3. Mam grube, czy cienkie włosy?
 4. Jakie mam problemy z włosami i skórą głowy? (wypadanie, rozdwajanie, łamanie, łupież, przetłuszczanie, suchość, zniszczenia)
 5. Czy moje włosy są proste, falowane, a może kręcone?
 6. Jak dbam o swoje włosy?
 7. Jakich kosmetyków używam?
 8. Czy świadomie kupuję kosmetyki? Czy kupuję je na chybił trafił, bo opis producenta mnie zainteresował?
 9. Jakie błędy popełniam?
 10. Czy mam problemy zdrowotne, które mogą wpływać na wygląd włosów?

W analizie pomogą Ci moje darmowe materiały. Więc łap je i korzystaj 🙂

Określ cel pielęgnacji i ustal termin jego realizacji

Co jest dla Ciebie priorytetem w tym momencie? Chcesz, żeby włosy szybciej rosły, przestały wypadać, a może chcesz wydobyć z nich skręt? Może zależy Ci, żeby wreszcie były zdrowe? Skup się na jednym, maksymalnie dwóch celach. Pamiętaj, że cel musi być realny. Jeśli naturalnie masz kręcone włosy, one nigdy nie będą proste. Jeśli są rzadkie, to na pewno nie będą mega gęste. Spójrz na fotki z przeszłości. Jakie były Twoje włosy?

JAK ZACZĄĆ DBAĆ O WŁOSY MINI KURS
Na mini kurs zapiszesz się TUTAJ.

Ucz się pielęgnacji włosów, np. przejdź mój darmowy mini kurs pielęgnacji włosów

To pierwszy taki kurs pielęgnacji włosów w Polsce. W obecnej wersji ma 5 lekcji, które wdrożą Cię w świat włosów. Stworzyłam go z myślą o osobach początkujących lub takich, które pomimo wiedzy, gubią się w nadmiarze informacji. Kurs rozpoczyna się już 6 stycznia. Codziennie dostaniesz jednego maila z linkiem do lekcji. Na stronie każdej lekcji znajdziesz przydatne informacje, pliki PDF do pobrania i zadania do zrobienia. Z kursem ogarniesz to, co teraz wydaje Ci się nie do ogarnięcia. Poza tym po każdej lekcji będziemy spotykać się na mojej grupie na facebooku, gdzie będę odpowiadać na Twoje pytania, więc… jeśli coś będzie niejasne, to po prostu mnie o to zapytasz! TUTAJ zapiszesz się na listę oczekujących.

Wyeliminuj błędy, jakie popełniałaś

Każda z nas to przechodziła. Może szarpiesz włosy podczas czesania, śpisz z wilgotnymi włosami, mocno upinasz, zapominasz o odżywce? Jeśli tak, już dziś to zmień, a Twoje włosy Ci się odwdzięczą.

Zainwestuj w kosmetyki

Czy musisz kupić wszystko nowe? Niekoniecznie! Czasem wystarczy dokupić 2-3 rzeczy, aby pielęgnacja była kompletna i przyniosła oczekiwane rezultaty. Przede wszystkim:

 • przeanalizuj swoje kosmetyki pod kątem składu (pomogą Ci recenzje na blogach, czy grupy na fb). Podziel produkty na następujące kategorie: szampon oczyszczający, szampon delikatny, szampon średni, maska/odżywka emolientowa, maska/odżywka humektantowa, maska/odżywka proteinowa, serum, mgiełka, wcierka, jedwab, olej,
 • wyrzuć produkty po terminie i te, które mają wysoko w składzie alcohol denat, ethanol, isopropyl alcohol,
 • które maski/odżywki lubisz? Używaj ich po myciu. Te, za którymi nie przepadasz, ale mają dobry skład, stosuj przed myciem,
 • zadbaj o równowagę PEH. Zainwestuj w maskę proteinową klik!, emolientową klik! i humektantową klik!.

Testuj produkty pojedynczo

Jeśli kupisz kilka nowych kosmetyków do włosów, nie testuj ich razem. W ten sposób nie dowiesz się, czy efekt zależy od szamponu, maski, a może serum? Podobnie może być, kiedy włosy po zastosowaniu kosmetyków będą szorstkie, spuszone i matowe. Poza tym jeśli coś wywoła u Ciebie alergię, skąd będziesz wiedziała, czy odstawić szampon, olejek, czy maskę? Nowe produkty testuj w połączeniu z kosmetykami, które stosujesz na co dzień od dłuższego czasu. Nawet jeśli te kosmetyki nie działają tak jakbyś tego chciała, to i tak po zastosowaniu nowego produktu zorientujesz się, czy jest lepiej, gorzej, czy może tak samo.

Zapisuj co zrobiłaś i jaki efekt to przyniosło

Zapisz sobie kiedy myłaś włosy, czym, jakiej odżywki użyłaś, jakie serum/olej zastosowałaś. Napisz także, jakie efekty udało Ci się osiągnąć. Włosy były miękkie? Spuszone? Szybciej się przetłuszczały?

W planie znajdziesz harmonogram pielęgnacji włosów, listy najlepszych szamponów, masek, serum. Z planem krok po kroku zadbasz o swoje włosy. Dostępne wersje dla kręconych i falowanych oraz suchych i zniszczonych włosów. Sprawdź dostępne pakiety KLIK!

Jak zacząć dbać o włosy? Skorzystaj z gotowego planu pielęgnacji włosów

Jeśli nie chcesz analizować swoich włosów, pielęgnacji, produktów, które stosujesz i szukać kosmetyków wartych uwagi, po prostu zdecyduj się na gotowy plan. Przygotowałam go dla włosów zniszczonych, kręconych i przetłuszczających się. Informacje o planach znajdziesz TUTAJ.

Mam nadzieję, że coś Ci się rozjaśniło i już wiesz jak zacząć dbać o włosy, a jeśli nadal masz trudności to zadaj pytanie w naszej grupie na facebooku – Piękne włosy to nie czary!


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.