Jeśli zastanawiasz się, jakie są sposoby na wypadanie włosów to powiem Ci w sekrecie, że nie ma jednej, skutecznej metody, która sprawi, że włosy przestaną wypadać. No może oprócz „znajdź przyczynę i ją wyeliminuj”. Do dziś zadziwia mnie reklama Biotebalu, który w składzie ma tylko biotynę. Naprawdę sądzisz, że niedobór biotyny jest przyczyną Twojego wypadania włosów? Na jakiej podstawie tak uważasz? Zrobiłaś badania?
Tutaj (przyczyny wypadania włosów – klik!) wypisałam kilkadziesiąt powodów, z jakich możesz tracić włosy. Jakie jest prawdopodobieństwo, że masz niedobór biotyny?
Objawami jej niedoborów są:
- podrażnienie i przesuszenie skóry,
- łuszczyca,
- osłabienie paznokci,
- wypadanie włosów,
- problemy z koncentracją,
- senność,
- depresja,
- rozdrażnienie,
- uczucie mrowienia,
- bóle mięśni.
Podobne objawy daje niedobór magnezu, żelaza, cynku, niedoczynność i nadczynność tarczycy. Jeśli walczysz o piękne włosy, nie skupiaj się wyłącznie na biotynie.
Pewnie powiesz „Karolina, ale co Ty opowiadasz! Biotebal to lek. Lek, rozumiesz? Po co mi jakiś suplement, skoro mogę wziąć lek?”
A czy lekiem na alergię wyleczysz zapalenie płuc? No pewnie nie.
Nie zrozum mnie źle. Nie twierdzę, że Biotebal to zły produkt. On na pewno działa! Ale może niekoniecznie zadziała w Twoim przypadku?
Ale po kolei. Od czego masz zacząć, żeby Twoje włosy wreszcie przestały wypadać?
Ustal przyczynę wypadania włosów
- Czy odpowiednio się odżywiasz? Czy możesz coś w tej materii zmienić?
- Czy zażywasz jakieś leki, które mogą wywoływać wypadanie?
- Czy farbowałaś, albo rozjaśniałaś w ciągu ostatnich miesięcy włosy?
- Cy cierpisz na jakieś choroby?
- Czy śpisz odpowiednią ilość czasu?
- Czy jesteś zestresowana?
- Czy mocno upinasz włosy, zwłaszcza na czubku głowy?
- Czy używasz mocnych szamponów?
- Czy olejujesz skórę głowy?
Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania, możesz przejść do konkretnych działań.

Sposoby na wypadanie włosów: zacznij lepiej się odżywiać
Nie tylko więcej, ale bardziej różnorodnie. Postaw na produkty bogate m.in. w aminokwasy siarkowe, biotynę, witaminę A, C, E, żelazo, cynk. Częściej sięgaj po warzywa i owoce takie jak brokuły, dynia, jarmuż, kapusta, natka pietruszki, morele, pomarańcze, seler, bataty, marchewka, szpinak, czarna porzeczka, maliny, jagody, kapusta kiszona, kalafior, grejpfruty. Nie zapominaj o witaminach B1, B2, B5, B6, które znajdziesz w jajach, botwince, burakach, gruszkach, ziemniakach, fasoli, rybach morskich.
Zwróć uwagę też na stan swoich jelit. Sięgaj szczególnie po naturalne probiotyki – jogurty, kefir, kapustę kiszoną, czy ogórki kiszone. Dzięki odpowiedniej florze bakteryjnej, składniki odżywcze będą się lepiej wchłaniać.
Zadbaj o swoje zdrowie
Jeśli dobrze się odżywiasz, być może problemem jest zaburzona gospodarka hormonalna albo anemia. W pierwszej kolejności zrób podstawowe badania – morfologię, OB lub CRP, ferrytynę, żelazo, TSH, ft3, ft4, antyTPO. Dzięki tym badaniom wykluczysz anemię, stany zapalne, nadczynność i niedoczynność tarczycy. Jeżeli wynik będą w porządku warto zrobić badanie poziomu testosteronu i DHT oraz prolaktyny, progesteronu i estrogenu.
Łagodnie traktuj skórę głowy
Delikatnie myj skórę głowy. Zawsze rozcieńczaj szampon. Możesz zdecydować się na produkt bez SLES i innych silnych detergentów.
Przykłady szamponów o łagodnym składzie:
- Planeta Organica szampon do włosów z oliwą z oliwek,
- Sylveco szampon pszeniczno-owsiany,
- Vianek zielony normalizujący szampon do włosów przetłuszczających się,
- EO Laboratorie normalizujący szampon pigwowy.
Zainwestuj w ampułki, wcierkę, tonik lub olejek do skóry głowy
Te produkty odżywiają, tonizują, przyspieszają porost i wzmacniają włosy, a masaż wykonywany w trakcie ich nakładania, pobudza krążenie. Wcierki dzielimy na te z alkoholem i te bez niego. Oba rodzaje są ok, ale jeśli masz bardzo wrażliwą skórę to polecam zacząć od wcierek bezalkoholowych.
10 wcierek przyspieszających porost włosów – dlaczego warto je stosować i jak je wybierać
Z kolei olejkami godnymi polecenia są Green Pharmacy olejek łopianowy z czerwoną papryką, GP olejek łopianowy ze skrzypem, olej Khadi i olej sesa.
Warto również stosować kozieradkę.
Wzmacniaj włosy od wewnątrz
Oczywiście, najlepiej zrobisz jeśli zastosujesz odpowiednią dietę. Możesz także sięgnąć po herbatki, zioła i suplementy. Skuteczne jest szczególnie picie drożdży, herbatki z pokrzywy, skrzypu polnego, łykanie Calcium Pantothenicum, czy picie siemienia lnianego.
Zapuszczanie włosów: 10 najczęściej zadawanych pytań – pomimo tego, że jest to post dotyczący zapuszczania, odpowiada na wiele pytań związanych z wypadaniem:
- dlaczego włosy nie rosną,
- jak stosować wcierki,
- jakie suplementy i jakie wcierki stosować,
- co wybrać – suplement czy wcierkę? Czy można stosować jedno i drugie,
- czy można łączyć ze sobą suplementy, jakich połączeń unikać,
- jak dieta, witaminy i kuracje wewnętrzne działają na włosy.
Stosuj peelingi
Peelingi przede wszystkim pobudzają włosy do wzrostu, wzmacniają je, hamują wypadanie. Możemy w tym celu zastosować cukier (dodajemy do szamponu),fusy z kawy (kawa w pielęgnacji włosów) lub glinkę, np. marokańską, białą, różową. W sprzedaży są także gotowe produkty do oczyszczania skóry głowy:
- Vianek łagodzący peeling do skóry głowy,
- Pharmaceries oczyszczający peeling trychologiczny H-Stimupeel,
- Stara Mydlarnia oczyszczający peeling do skóry głowy.
Co jeszcze? Jakie są inne sposoby na wypadanie włosów?
Zrelaksuj się, zadbaj o swój komfort
Zadbaj o zdrowy sen. Kładź się odpowiednio wcześnie, aby móc przespać przynajmniej 7 godzin.
Ostatecznie możesz zainwestować w zabiegi mezoterapii igłowej skóry głowy. Jest to jeden z najbardziej skutecznych (ale i najbardziej kosztownych) sposobów na wypadanie włosów.
Jeśli Twoje wypadanie to już łysienie…
Czasem zdarza się, że wypadanie włosów trwa i trwa i trwa. A nawet jeśli dalej nie postępuje to włosy jakoś nie chcą rosnąć. Co w tej sytuacji robić? Przede wszystkim zastosuj się do wszystkich powyższych rad, aby mieć pewność, że Twój problem to łysienie. Jeśli nic nie zadziała, albo zadziała z marnym efektem, to zgłoś się do dermatologa, endokrynologa lub lekarza rodzinnego, aby skonsultować swoją sytuację i zrobić badania.
A jakie Ty znasz sposoby na wypadanie włosów? Co robisz, gdy Twoje włosy nadmiernie wypadają?