Dla początkujących

Jak ułożyć plan pielęgnacji włosów?

Jak ułożyć plan pielęgnacji włosów?

Czy wiesz jak ułożyć plan pielęgnacji włosów? Zastanawiasz się jak powinna wyglądać pielęgnacja Twoich włosów? Nie wiesz od czego zacząć? Dziś pokażę Ci na co warto zwrócić uwagę, aby ułożyć właściwy plan pielęgnacji włosów.

Gdy zaczynałam świadomie dbać o włosy, tak naprawdę nie wiedziałam, co jest mi potrzebne, jak często to stosować, jaki mam typ włosów, co łączyć, jakich składników unikać. Kupowałam kosmetyki i inne preparaty pod wpływem chwili, bo ktoś je polecił, bo po prostu ktoś się nimi zachwycał i … ja też chciałam je mieć, bo marzyłam o pięknych włosach. Niestety, nigdzie nie mogłam znaleźć informacji, które krok po kroku poprowadziłyby mnie przez gąszcz wiedzy. Oczywiście, ta wiedza była w Internecie dostępna, ale nie było jej w jednym artykule. Była po prostu „porozrzucana”.

Na wstępie chcę zaznaczyć, że szczegółowe planowanie nie jest niezbędne do tego, aby właściwie dbać o włosy. Ten post nie ma na celu sugerowania sztywnych ram pielęgnacji, bo takie sztywne ramy nie istnieją. Każda z nas będzie nieco inaczej reagowała na kosmetyki, bo mamy różne włosy, a one mogą potrzebować odmiennej pielęgnacji.

Analiza, analiza i jeszcze raz analiza, czyli zanim kupisz jakieś kosmetyki, zanim wydasz na nie krocie, zastanów się i odpowiedz na te pytania

 1. Jaką porowatość mają moje włosy?
 2. Czy moje włosy są gęste, czy rzadkie?
 3. Mam grube, czy cienkie włosy?
 4. Jakie mam problemy z włosami i skórą głowy? (wypadanie, rozdwajanie, łamanie, łupież, przetłuszczanie, suchość, zniszczenia)
 5. Czy moje włosy są proste, falowane, a może kręcone?
 6. Jak dbam o swoje włosy?
 7. Jakich kosmetyków używam?
 8. Czy świadomie kupuję kosmetyki? Czy kupuję je na chybił trafił, bo opis producenta mnie zainteresował?
 9. Jakie błędy popełniam?
 10. Czy mam problemy zdrowotne, które mogą wpływać na wygląd włosów?

W analizie pomogą Ci moje darmowe materiały. Więc łap je i korzystaj 🙂 Znajdziesz tam między innymi test na porowatość włosów oraz test na błędy w pielęgnacji włosów.

Ok, dobra. Jeśli analizę masz już za sobą pora na kolejny krok.

Jak ułożyć plan pielęgnacji włosów? Sprawdź, jakie kosmetyki już posiadasz

Spisz wszystkie kosmetyki, które posiadasz i podziel je na grupy: szampon oczyszczający, szampon do codziennego stosowania, odżywka/maska emolientowa, maska proteinowa, maska humektantowa, wcierka, serum. Podpisz wodoodpornym flamastrem produkty, abyś nie musiała się zastanawiać kolejny raz, czy masz do czynienia np. z maską humektantową.

Przeanalizuj składy posiadanych kosmetyków i kosmetyków, które zamierzasz kupić

Być może analiza składów jest dla Ciebie tajemną wiedzą. Być może pierwszy raz czytasz o czymś takim jak analizowanie składów. Owszem, początki są trudne, ale z czasem szybko się nauczysz i zrozumiesz o co w tym chodzi. Na początek polecam Ci mój artykuł o analizowaniu klik!

Pomocna będzie też strona https://www.skincarisma.com/

Bezwzględnie w maskach i odżywkach unikaj takich składników jak alcohol denat, isopropyl alcohol, ethanol i alcohol. Analizując skład dowiesz się, czy produkt jest emolientowy (natłuszczający, ma oleje, silikony, woski, polimery), humektantowy (nawilżający), proteinowy (odbudowujący/regenerujący).

W tym momencie dokonałaś już analizy swoich włosów, błędów i kosmetyków. Pora na kolejny krok!

Określ cel pielęgnacji

Powiedzenie sobie, że chce się mieć piękne włosy nie jest wystarczające. Uwierz mi. Co dla Ciebie kryje się pod hasłem „piękne włosy”? Może oczyma wyobraźni je widzisz, ale … czy wiesz nad czym trzeba popracować? No ogólnie nad ich kondycją, tak? No pewnie tak, ale na początku warto, abyś skupiła się na 1-2 celach/problemach. Na następne przyjdzie czas. Jeśli Twoje włosy wypadają, to znajdź przyczynę problemu i dopasuj do niej sposób, dzięki któremu pozbędziesz się wypadania.

 

Zdecyduj, jakie metody pielęgnacji będziesz stosować

… i dopasuj je do swoich problemów. Inaczej dba się o włosy szybko przetłuszczające, inaczej o farbowane, a jeszcze inaczej o kręcone (tutaj to nie jest metoda Curly Girl w 100%). Może chcesz zacząć od olejowania? Tutaj sprawdzisz, na czym polega zabieg Jak olejować włosy? Jakie są efekty olejowania włosów? Metody olejowania

Co jeszcze możesz wypróbować?

 1. Metoda OMO,
 2. Metoda Curly Girl
 3. Pielęgnacja złożona
 4. Stosowanie wcierek
 5. Sięganie po delikatne szampony
 6. Płukanki do włosów
 7. Wzmacnianie włosów henną
 8. Inne metody mycia, np. OM, OMOM, MOMO itd

Metod jest wiele, ale na początek polecam Ci zacząć od olejowania i regularnego stosowania masek i odżywek. W większości przypadków to po prostu się sprawdza. Jeśli jesteś kręconowłosa, zacznij od Curly Girl, czyli tzw. pielęgnacji CG.

Czy musisz…

to wszystko sobie zapisywać? Czy musisz dokładnie wszystko planować na miesiąc do przodu? Jestem zdania, że nie jest to koniecznością, choć jeśli lubisz planowanie to czemu nie zrobić szczegółowej rozpiski? Natomiast warto, naprawdę warto prowadzić dziennik pielęgnacji włosów, w którym zapiszesz:

 • datę mycia,
 • stosowane kosmetyki – szampon, odżywka, maska, serum, wcierka, olej itd.,
 • efekt, jaki dzięki nim uzyskałaś.

Po co? Ta wiedza przyda Ci się, aby określić, czy produkty działają.

Pogubiłam się. Już nie wiem jak ułożyć plan pielęgnacji włosów! Tego jest tak dużo!

Doskonale Cię rozumiem. Sama, gdy zaczynałam też się gubiłam. I powiem Ci jedno. Tylko systematyczność i wiara w to, że się uda są w stanie Cię uratować, a raczej uratować Twoje włosy. Jeśli chcesz, możesz przejść mój darmowy kurs pielęgnacji włosówTo pigułka wiedzy niezbędnej do tego, aby ruszyć z miejsca i wreszcie zadbać o swoje włosy.

Jak jeszcze mogę Ci pomóc? Dla takich osób jak Ty, które chcą osiągnąć szybkie efekty, bez testowania i uczenia się na swoich błędach, przygotowałam plany pielęgnacji włosów.

Od początku brakowało mi przewodnika, który będzie idealnym rozwiązaniem dla początkujących. Co z tego, że istnieją blogi, fora i książki o pielęgnacji włosów, skoro nieustannie otrzymuję maile – “przeczytałam Twojego bloga, ale nadal nie wiem, co mam stosować, jakie kosmetyki i jak często, co polecasz?”. Plany pielęgnacji są odpowiedzią na potrzeby osób takich jak Ty! Kiedy rozpoczynałam świadomą pielęgnację włosów, wydałam setki złotych na kosmetyki, które nie były dopasowane do moich włosów. Sugerowałam się tym, co polecały inne blogerki, nie mając kompletnie pojęcia o tym, co powinnam stosować. Nie wiedziałam, jakie produkty w ogóle mają szansę zadziałać na moich włosach. Gdyby ktoś 6 lat temu podsunął mi gotowe rozwiązanie w postaci planów pielęgnacji włosów, bez mrugnięcia okiem, kupiłabym je 🙂

Mam nadzieję, że już teraz wiesz jak ułożyć plan pielęgnacji włosów? Wiesz już od czego zacząć? Jeśli masz jakieś pytania, czekam na Ciebie w komentarzach 🙂


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.