Dla początkujących pielęgnacja włosów

Metoda OMO – najlepszy sposób mycia włosów zniszczonych i kręconych

Metoda OMO – najlepszy sposób mycia włosów zniszczonych i kręconych

Postanowiłam wrócić do początków i dogłębnie poruszyć temat mycia włosów metodą OMO. 5 lat temu porównywałam różne metody mycia klik! Dziś opowiem Ci o sposobie pielęgnacji włosów, który niezmiennie od wielu lat ratuje moją czuprynę 😉 Metoda OMO to według mnie najlepszy sposób mycia włosów zniszczonych i kręconych.

Co oznacza skrót OMO i jakie są zalety stosowania metody OMO?

OMO to inaczej O-odżywianie przed myciem, M– mycie i O-odżywianie po myciu. Dzięki takiej intensywnej pielęgnacji włosy stają się gładkie, odżywione, błyszczące, a odżywka nałożona przed myciem chroni włosy przed działaniem detergentów znajdujących się w szamponie.

Metoda OMO – etapy

Etap I: Odżywianie przed myciem – pierwsze O

Mamy dwie możliwości – przed myciem możemy nałożyć odżywkę/maseczkę na 20-30 minut lub olej (olej nakładamy nawet na kilka godzin przed myciem). Stosując odżywkę/maseczkę możemy zdecydować się na kosmetyk, który po myciu się u nas nie sprawdził. Sama wielokrotnie stosuję ten sposób i tak oto wykorzystałam maskę Biovax Argan, Makadamia i Kokos. Jedną z moich ulubionych metod pielęgnacji włosów jest olejowanie, stosowane oczywiście przed myciem.

#Odżywianie przed myciem z zastosowaniem maseczki

 • Jeśli masz włosy wysokoporowate, suche i zniszczone – zwilż włosy, nałóż maskę, delikatnie ją wmasuj w pasma. Pozostaw na włosach na 20-30 minut.
 • Jeśli masz włosy kręcone i falowane (metoda Curly Girl) – zwilż włosy, nałóż lekką odżywkę bez silikonów, delikatnie ją wmasuj w pasma, pozostaw na kilka chwil na włosach.
Propozycje odżywek myjących dla dziewczyn o włosach falowanych i kręconych:
 • Kallos Color,
 • Petal Fresh Pestki winogron i oliwki,
 • Garnier Hair Food Banana,
 • Vatika maska do włosów z czarnuszką,
 • Planeta Organica odżywka marokańska.

#Odżywianie przed myciem z zastosowaniem oleju

Olejowanie jest zabiegiem polegającym na nałożeniu na włosy około 1 łyżki stołowej wybranego oleju na przynajmniej 40 minut przed myciem. Wyróżniamy kilka sposobów olejowania:

 • na sucho – niewielką ilość oleju nakładamy na suche włosy,
 • na mokro – nakładamy olej na lekko zwilżone włosy,
 • olejowanie na podkład/mgiełkę/serum/maskę – nakładamy serum, mgiełkę lub maskę na włosy, a następnie olej. Jako podkład możemy użyć mgiełkę z Fitomedu, żel aloesowy, czy żel z siemienia lnianego,
 • wzbogacenie maski w olej i nałożenie mieszanki na włosy.
Sprawdź koniecznie:

Kiedy już wiemy, co możemy nałożyć na włosy przed myciem, możemy przejść do drugiego punktu metody OMO, czyli do mycia.

Etap II: M jak Mycie – metoda OMO

Pozostawiamy na włosach odżywkę/maseczkę lub olej (olej emulgujemy, tzn. nakładamy na kilka minut przed myciem odżywkę). Następnie rozcieńczamy szampon (rozcieńczony jest łagodniejszy dla włosów) i nakładamy go wyłącznie na skórę głowy. Spływająca piana umyje włosy na długości. Do mycia wybieramy:

 • w przypadku włosów suchych i zniszczonych szampon ze średnimi detergentami lub łagodnymi, np. EO Laboratorie normalizujący szampon pigwowy, Bania Agafii miodowe mydło do ciała i włosów, Planeta Organica szampon do włosów z oliwą z oliwek,
 • w przypadku włosów kręconych i falowanych szampon z łagodnymi detergentami – przykłady wyżej,
 • szampon oczyszczający – jest niezbędny dla każdego typu włosów. Stosujemy go także w przypadku metody Curly Girl. Po szampon z silnymi detergentami sięgamy najczęściej 1-4 razy w miesiącu. Przykłady takich szamponów to Barwa ziołowa ze skrzypem, Ziaja szampon lawendowy, czy szampony Farmona Herbal Care.
metoda OMO przykładowe maski
Przykładowe maski, które warto zastosować po myciu to np. Kallos Omega, balsam i maska EO Laboratorie Macadamia SPA, Karelia Organica maska rokitnikowa, Loreal Absolut Repair Lipidium

Etap III: Odżywianie po myciu – drugie O

Po umyciu stosujemy nasze najlepsze maski – wybieramy te najbardziej odżywcze. Oczywiście wszystko zależy od typu naszych włosów. Jeśli mamy tendencję do przetłuszczania możemy nałożyć maskę/odżywkę, która jest nieco lżejsza. Pamiętajmy, aby zastosować produkt emolientowy (E), emolientowo-humektantowy (E+H) lub ewentualnie proteinowo-emolientowo-humektantowy (P+E+H). Nie stosujmy masek typowo nawilżających i proteinowych (chyba że nałożymy na włosy serum silikonowe lub kilka kropli ulubionego olejku). Maskę/odżywkę trzymamy na włosach przynajmniej 20 minut. Warto nałożyć czepek, owinąć włosy ręcznikiem i podgrzać turban suszarką.

UWAGA: przy problemach z łupieżem, ŁZS, przetłuszczaniem nie stosujemy czepków, turbanów i nie podgrzewamy suszarką!

Mam nadzieję, że teraz metoda OMO stanie się dla Ciebie podstawową metodą pielęgnacji włosów, tak jak to wygląda u mnie 🙂


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.