pielęgnacja włosów Uroda Zdrowie

Merz Spezial Dragees – efekty kuracji. Czy przyspieszył porost i wzmocnił włosy?

Merz Spezial Dragees – efekty kuracji. Czy przyspieszył porost i wzmocnił włosy?

Mocne i lśniące włosy to marzenie każdej z nas. Podobnie zresztą jak promienna cera i mocne paznokcie.  Przy problemach z wypadaniem włosów, czy łamaniem paznokci, w pierwszej kolejności przyglądam się swojej diecie i sięgam po suplementację. Zresztą pewnie jak wiele z Was. Oczywiście analizuję też przyczyny wypadania włosów, bo to właśnie od tego trzeba zacząć, gdy pogarsza się stan włosów, skóry i paznokci.

W moim przypadku wypadanie włosów i osłabienie paznokci jest związane przede wszystkim z karmieniem piersią i dietą, a ja cały czas oczywiście pracuję nad moim odżywianiem, bo przecież suplementy diety nie mogą zastąpić odżywiania. To nie tak, że zamiast pełnowartościowych posiłków, można jeść chleb z dżemem i obok przyjmować witaminy.

Jestem już po 3-miesięcznej kuracji preparatem Merz Spezial Dragees. Kurację tym suplementem rozpoczęłam na początku lutego, o czym pisałam w poście informującym o rozpoczęciu suplementacji. Tak jak wtedy Wam wspomniałam, ze względu m.in. na przyjmowanie leków, które „wypłukują” niektóre makro- i mikroelementy, na stałe muszę przyjmować preparaty witaminowe.

Wypadanie włosów w ciąży i po porodzie

Pierwsze większe wypadanie włosów związane z ciążą, spotkało mnie w pierwszym trymestrze. Kolejne miało miejsce mniej więcej 3 miesiące po porodzie i … to był dla mnie mały armagedon. W między czasie remontowaliśmy pokój i kuchnię, a ja starałam się prowadzić firmę. Opieka nad dzieckiem i codzienne obowiązki to była dla mnie zupełnie nowa sytuacja. Ułożenie swojej rutyny na nowo przy dziecku jest trudne, bo dzieci się zmieniają. A więc trzeba być elastycznym, a kiedy wszystko jest takie zmienne, ciężko pamiętać o sobie, swojej diecie, odpoczynku, a nawet śnie.

Wypadanie po ciąży może trwać wiele miesięcy. Zazwyczaj zaczyna się koło 3 miesiąca i kończy z upływem 6-9 miesięcy. Na pociążowe wypadanie mają wpływ nie tylko hormony, ale również karmienie piersią. Często uważa się, że kobiety w ciąży i karmiące nie mogą stosować wcierek i przyjmować suplementów (oprócz tych dla kobiet w ciąży i karmiących). Nie jest to do końca prawda. Są preparaty takie jak Merz Spezial Dragees, po które można sięgać w tym wyjątkowym czasie. Oczywiście przyjmowanie każdego leku i suplementu powinnyśmy skonsultować z lekarzem, ponieważ to on wie, czy w naszym przypadku będzie to wskazane.

merz spezial dragees składMerz Spezial Dragees – skład suplementu

2 drażetki (dawka dobowa) zawierają:% zalecanego dziennego spożycia*
Witamina C – 120.0 mg150%
Niacyna – 30.0 mg **188%
Witamina E – 13.4 mg ***112%
Kwas pantotenowy – 8.0 mg133%
Witamina B6 – 3.2 mg229%
Witamina B2 – 2.6 mg186%
Witamina B1 – 2.4 mg218%
Witamina A – 800 µg ****100%
Kwas foliowy – 400 µg200%
Biotyna – 60 µg120%
Witamina B12 – 2 µg80%
Żelazo – 5 mg36%
Cynk – 5 mg50%

* Procentowa realizacja dziennego zalecanego spożycia zgodnie z rozporządzeniem (UE) No 1169/2011
** ekwiwalentu niacyny
*** ekwiwalentu alfa-tokoferolu
**** ekwiwalentu retinolu

Być może zastanawiacie się, dlaczego % zalecanego dziennego spożycia niektórych witamin w tym preparacie jest tak wysoki? 150%, 188%, 229%, 218% itd. Merz Spezial Dragees przeznaczony jest dla osób, które mają niedobory, a więc zastosowanie dawki 100% dziennego zalecanego spożycia mogłoby nie wyrównać tych niedoborów. Z drugiej strony możecie się zastanawiać, czemu zatem jest tak mało żelaza i cynku? Grupami narażonymi na niedobór żelaza są kobiety w ciąży i karmiące piersią, wegetarianie, osoby starsze oraz dzieci. Większość osób, które mają problem z wypadaniem włosów nie potrzebuje dużych dawek tego mikroelementu. Nadmiar żelaza niesie ze sobą gorsze konsekwencje niż niedobór – pogorszenie wchłaniania substancji odżywczych, uszkodzenie trzustki, wątroby, szpiku kostnego, zwiększenie ryzyka nowotworów. Dlatego, aby przyjmować preparaty bogate w żelazo powinnyśmy wykonać odpowiednie badania – morfologię, żelazo, ferrytynę, żeby upewnić się, czy faktycznie mamy niedobory. Analogicznie sprawa wygląda z cynkiem – jego nadmiar utrudnia wchłanianie substancji odżywczych, wywołuje niedokrwistość, zwiększa ryzyko nowotworów.

merz spezial zagęszczenie włosówEfekty przyjmowania Merz Spezial Dragees

Od długiego czasu wzmacniam swój organizm witaminami, nie tylko lekami i suplementami, ale także spiruliną, czy chlorellą. Więc teoretycznie nie powinnam mieć większych niedoborów. Nie powinnam także zauważyć spektakularnych efektów, a jednak…

W poprzednim poście pisałam Wam, że chciałabym, aby ten preparat przyspieszył porost, wzmocnił paznokcie i nawilżył skórę. Udało się osiągnąć dwa z tych celów. Paznokcie od zawsze miałam miękkie i bardzo elastyczne. To się nie zmieniło po przyjmowaniu Merz Spezial Dragees, ale dzięki niemu przestały się łamać i rozdwajać, są mocniejsze. Natomiast nie spodziewałam się takiego przyspieszenia porostu. Mam mnóstwo baby hair! I to jest ilość dla mnie wyjątkowo zauważalna. Nigdy czegoś takiego nie udało mi się osiągnąć. Już się nie mogę doczekać, aż te włoski urosną, bo wkrótce będzie widać zagęszczenie włosów na długości. Na ten moment wystają z przedziałka i „zdobią” linię czoła, co widzicie na zdjęciu 😉 Jestem bardzo podekscytowana tym efektem, bo po ciąży straciłam wiele włosów i wreszcie jest szansa na powrót do dawnej formy 🙂

Czy stosowałyście już ten preparat? Jakie efekty udało się Wam osiągnąć? Czy macie problem z wypadaniem włosów? A może chcecie je zapuścić?

Tekst powstał w ramach współpracy z marką Merz Spezial.


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.