Zdrowie

Niedobór magnezu – jak tanio i skutecznie uzupełnić niedobory? Moja historia

Niedobór magnezu – jak tanio i skutecznie uzupełnić niedobory? Moja historia

Każda z nas od czasu do czasu czuje się skołowana, zmęczona, zestresowana, ma skurcze mięśni i zawroty głowy. Cóż, żyjemy w takich czasach, gdzie pogoń za pieniędzmi, sławą i stanowiskami, sprzyja niedoborom magnezu. Czasem tak sobie myślę, że „śmieszne” to czasy. Zaharowujemy się i bierzemy nadgodziny tylko po to, żeby później zamiast domowego i zdrowego posiłku, słono zapłacić za obiad na mieście i to niekoniecznie zdrowy. Niedobór magnezu w społeczeństwie to nie teoria spiskowa. Według różnych szacunków aż 50-80% ludzi ma niedobory tego pierwiastka.

niedobór magnezu stresNiedobór magnezu – jak to wyglądało u mnie?

Niemal od zawsze wiedziałam, że mam skłonność do niedoboru magnezu, więc regularnie supementowałam jakiś tam magnez. Jak to się u mnie objawiało? To jak się czułam było przerażające i szczerze mówiąc, tylko dzięki Kasi na fali udało mi się z tego wyjść.

Standardowo zaczęło się od zmęczenia, stresu, nerwowości i skurczy mięśni. Jeszcze kilka lat temu nigdy nie pomyślałabym, że mogłoby być gorzej. Przede wszystkim zauważałam sygnały ze strony układu nerwowego i mięśniowego. Miałam silne bóle w klatce piersiowej, które utrudniały mi chodzenie i oddychanie. Wielokrotnie przyjeżdżała po mnie karetka, byłam nawet na oddziale kardiologicznym. Wnioski lekarzy? Skierowanie na zabieg ablacji, bradykardia, niedomykalność zastawki i „pocieszająca” myśl z ust młodej lekarki „całe życie będzie się Pani czuła byle jak”.

Sytuację pogarszał fakt, że zaczęłam cierpieć na bezsenność, lęki i napady paniki. Trzy lata temu badanie krwi (D-dimery) wskazywało u mnie problemy z układem krzepnięcia. Pierwszy wynik przekraczał normę aż 60-krotnie, kolejne 2-3 krotnie. Moje lęki się nasiliły, bo takie wyniki wskazywały m.in. na zagrożenie zatorem płucnym. A to jak pewnie wiesz, w ogromnej ilości przypadków kończy się niemal natychmiastową śmiercią.

Co jeszcze się działo? Miałam duszności, nasiliła się astma, nie byłam w stanie posprzątać domu. Musiałam takie rzeczy rozkładać sobie na cały dzień, aby co 5 minut robić sobie przerwę. Czułam się jak zniedołężniała babcia, tylko … ja przecież miałam 25 lat, więc jak to się stało, że byłam aż tak niepełnosprawna? Pojawiły się problemy z zębami, osłabienie włosów i paznokci, częstsze infekcje, bóle głowy, szumy uszne, koszmary nocne, silne bóle brzucha i bóle reumatyczne.

Tak wyglądała moja codzienność, aż do dnia… gdy dowiedziałam się o kąpielach magnezowych.

Kąpiele magnezowe – czy to działa i w czym dokładnie się kąpać?

Pamiętam, że przez głowę przebiegła mi myśl, że „przecież ja regularnie przyjmuję magnez w tabletkach, więc co taka kąpiel może zmienić?”. Dziś już wiem, że sam fakt łykania jakiegoś tam magnezu nie sprawi, że pozbędę się niedoborów. Ogromne znaczenie ma forma magnezu. Kardiolog i lekarze rodzinni polecali mi tlenek, którego przyswajalność, jak się później dowiedziałam, wynosiła tylko 5%. Więc nic dziwnego, że problem nadal się pogłębiał. Dopiero, gdy trafiłam na wpis Najlepsze i najgorsze formy magnezu, które możesz sobie kupić, zrozumiałam z czym wiązał się mój chroniczny niedobór. Przyjmowałam niewłaściwe formy magnezu. Teraz jeśli wybieram suplement szukam mleczanu, cytrynianu lub węglanu magnezu. Od czasu do czasu piję czysty jabłczan magnezu.

Co ważne, mając problemy jelitowe (szczególnie ubogą florę bakteryjną) możemy mieć problem z przyswajaniem magnezu.

Na samym początku kąpałam się w sześciowodnym chlorku magnezu, a później w soli Epsom (siarczan magnezu). Do wanny napełnionej bardzo ciepłą wodą, zazwyczaj wsypuję 1 szklankę i tak leżę sobie przez minimum 20 minut. Nie dodaję żadnych płynów do kąpieli, olejków, żeli. Myję się dopiero po tych 20 minutach. Podobno sól Epsom może niektórych podrażniać, natomiast nikt z mojej rodziny nie zaobserwował żadnej alergii ani podrażnień.

Gdzie kupić magnez do kąpieli?

Najczęściej magnez kupuję w sklepach ze zdrową żywnością i suplementami. Te preparaty znajdziesz np. tutaj:

W jaki sposób stosować magnez?

Tak jak pisałam, stosuję magnez podczas kąpieli. Można go jednak wykorzystać lepiej:

  • mocząc stopy w wodzie z dodatkiem soli epsom lub chlorku magnezu,
  • robiąc oliwę magnezową, którą możemy stosować jako naturalny dezodorant. Co jest potrzebne? Chlorek magnezu, woda, buteleczka z atomizerem, garnuszek, słomka. Szczegóły znajdziecie tutaj!

Niedobór magnezu – jak czuję się dziś, czyli po 2 latach?

Pozbyłam się w 100% lęków, napadów paniki, bezsenności, nie jestem już w takim stopniu nerwowa. Mam dużo siły, jestem w stanie cały dzień pracować, sprzątać, zajmować się moim synem. Co więcej, pomimo nieprzespanych nocy i bardzo intensywnego dnia, okres tych dwóch lat to najlepszy czas w moim życiu jeśli chodzi o samopoczucie i stan mojego zdrowia. Czy tylko magnez mi pomógł? Nie, to byłoby zbyt piękne 😉 natomiast wiem, że on odegrał kluczową rolę. To od niego zaczęła się moja przygoda ze zdrowym stylem życia. Kiedy zauważyłam pierwsze efekty przemyślanej suplementacji, zaczęłam walkę o swoje zdrowie.

Choć mój blog nie jest o zdrowiu to jednak chciałam poruszyć ten temat, bo czuję ogromną wdzięczność. To jak się odmieniło moje życie może być dla Ciebie trudne do zrozumienia. Ale wyobraź sobie, jak się może czuć zniedołężniała babcia, która w ciągu kilku miesięcy odnajduje w sobie mnóstwo siły i znów czuje się jak 20-latka. A to tylko (i może aż) niedobór magnezu.

W głębi ducha wierzę, że tym wpisem odmienię choć jedno życie. Tak jak moje odmieniła Kasia.

Powyższy wpis nie stanowi porady medycznej i nie powinien zastępować porady lekarza lub farmaceuty. Jest to artykuł informacyjny, służący celom edukacyjnym.


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.