Dla początkujących

Włosy jak z reklamy – dlaczego takich nie masz i czy to Twoja wina?

Włosy jak z reklamy – dlaczego takich nie masz i czy to Twoja wina?

Włosy jak z reklamy? Czy to w ogóle możliwe? Czy można mieć naturalnie piękne włosy? Kolejny raz oglądasz zdjęcia modelek z pięknymi, grubymi, gęstymi włosami i zastanawiasz się, czemu Twoje włosy smętnie wiszą, są cienkie i jakieś takie bez życia? Kupujesz maseczki i odżywki, które jak się okazuje po kilku użyciach, nie działają? Znam tą rzeczywistość doskonale. Przez lata dążyłam do ideału…

Stosowałam wiele kosmetyków. Szukałam antidotum na moje cienkie, rzadkie i wypadające włosy i wciąż zastanawiałam się, co mogę jeszcze zrobić, żeby moje włosy wyglądały lepiej (faktem jest to, że spaliłam je – codziennie, przez 7 lat sięgałam po prostownicę). Wydałam setki (jak nie tysiące) złotych na kosmetyki, bo w głowie miałam wizję idealnie pięknych i ułożonych włosów. Dziś, po 6 latach już wiem, czemu ta droga była taka kręta, a moje włosy mnie rozczarowywały.

Dlaczego Twoje włosy nie są jak z reklamy?

Reklamy kłamią

… po prostu. Nad włosami aktorek, modelek, prezenterek, piosenkarek i celebrytów, pracuje sztab ludzi. Włosy kompletnie zniszczone mogą w ciągu kilku godzin być dwa razy dłuższe i o niebo zdrowsze. Jakim cudem? Po prostu fryzjerzy są w posiadaniu kosmetyków, które dają wrażenie, że włosy są piękne… choć w rzeczywistości nie są. Maseczki, sauny, zabiegi regenerujące – to wszystko działa zazwyczaj tylko do następnego mycia. Peruki, przedłużanie, zagęszczanie włosów także robi swoje, a piłeczki? Piłeczki moje drogie służą nadaniu objętości, a robi się to tak:

Przekłamywanie obrazu, retusz, promowanie niedoścignionego piękna to codzienność. Niestety, wiele z nas wierzy tym manipulacjom.

Masz to w genach

To trochę smutne, prawda? Za gęstość, długość, skręt, kolor i grubość włosów odpowiedzialne są geny, które dziedziczymy. Dlatego jeśli masz rzadkie włosy nie licz na to, że nagle staną się 3 razy gęściejsze, ale też nie załamuj się. Odpowiednią pielęgnacją możesz dużo zdziałać. Np. hennując włosy możesz je pogrubić, a stosując suplementację, masaże i wcierki, przyspieszyć ich porost. Możesz naprawdę sporo, ale pewnych ograniczeń nie jesteś w stanie przeskoczyć. Są np. takie osoby jak ja, które nie są w stanie zapuścić włosów do pasa, bo w genach mają określoną długość włosa.

 

Nie znasz swoich włosów

Nie wiesz, jaką mają porowatość, nie masz pojęcia, jakie oleje lubią, nie orientujesz się w metodach pielęgnacji, nie testujesz nic innego prócz Gliss Kura, Nivei, Fructisa i Pantene. Łapiesz kosmetyki jak leci, bo kusi Cię opis producenta, który znalazłaś na opakowaniu. Mam rację? Jeśli tak, to nie przejmuj się. Każda włosomaniaczka przechodziła ten etap. Każda z nas rozmarzonymi oczami wodziła za słowami:

  • „3 razy mocniejsze”,
  • „gładkie i błyszczące”.
  • „98% zadowolonych konsumentek”.

Nie sugeruj się opisami producentów. One są po to, żeby Cię zachęcić do kupna. Sprawdzaj składy, ale najpierw poznaj swoje włosy. Bo wiesz, nie wszystkie włosy są takie same i nie ma produktów, które są uniwersalne, dla każdego.

Nie stylizujesz swoich włosów

Jak już wspomniałam, za idealny wygląd włosów, odpowiada m.in. ich stylizacja. Wygładzanie na szczotce sprawia, że włosy są błyszczące, a nawijanie ich na wałki dodaje im objętości. Nie zachęcam Cię do sięgania po prostownicę, czy lokówkę. Stosując je regularnie, pogorszysz stan włosów, a wtedy już zdecydowanie będą odbiegać od włosów z reklam. Natomiast możesz sięgać po żel lniany, czy stylizatory takie jak Cantu, albo Tigi, aby wydobyć skręt włosów.

Czy można mieć włosy jak z reklamy?

Oczywiście, że tak. Jeżeli masz to w genach, możesz mieć włosy idealne. Nie brak w polskiej blogosferze przykładów osób, które mają naturalnie gęste, długie i bardzo błyszczące włosy. Co możesz osiągnąć? Spójrz na swoje zdjęcie z czasów dzieciństwa. Jak wyglądały Twoje włosy? Były gęste i mocne? Jeśli tak to świetnie 🙂 jeśli nie to zastanów się, co możesz poprawić w ich wyglądzie. Może popracujesz nad rozdwajającymi się końcówkami, albo nad wygładzeniem włosów?

Czy to, że nie masz włosów jak z reklamy to Twoja wina? Może trochę tak. Farbowanie, rozjaśnianie, stosowanie prostownicy oddala Cię od pięknych włosów. Jednak nie na wszystko masz wpływ. Nie zapuścisz włosów do pasa, jeżeli w genach masz długość do ramion. Twoje włosy nie będą mega gęste jeśli natura obdarowała Cię rzadkimi albo średnio gęstymi włosami. Obserwuj swoje włosy i dąż do perfekcji tam, gdzie możesz to zrobić.

Chcesz mieć włosy jak z reklamy… albo chociaż przybliżyć się do swojego ideału? Zerknij do poniższych miejsc:


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.