Łupież to nie tylko problem natury kosmetycznej – tak naprawdę jest to choroba, a nie tylko wynik zaniedbania. Łupieżu nie wolno bagatelizować. Jeśli zauważymy go u siebie to koniecznie musimy przeanalizować styl życia, możliwe choroby i kosmetyki, które stosowałyśmy w ostatnim czasie. Jakie czynniki mają wpływ na łupież? Jak wybrać dobry szampon przeciwłupieżowy? Jakie produkty stosować? Czy konieczna jest wizyta u dermatologa?
Łupież – dlaczego powstaje?
Przede wszystkim wyróżniamy dwa rodzaje łupieżu – suchy i tłusty. Wiele z nas z pewnością zmagało się z łagodniejszą odmianą łupieżu, czyli łupieżem suchym. Najczęściej widzimy go na włosach, ubraniu. Często „sypie się” podczas czesania włosów. Nie towarzyszą mu stany zapalne, ale niestety nieleczony może przechodzić w łupież tłusty. On z kolei charakteryzuje się tłustymi, żółtymi łuskami. Dodatkowo pojawia się swędzenie i łojotok, dlatego właśnie w przypadku łupieżu tłustego powinniśmy udać się do dermatologa.
Przyczyny powstawania łupieżu:
- grzyby Malassezia, które naturalnie występują na skórze głowy. Podrażnienie skóry, zaburzenia pH, nadmierne wydzielanie łoju, ciepło, nadmiernie przetłuszczająca się skóra, przyczyniają się do rozrostu grzybów Malassezia,
- niewłaściwa pielęgnacja skóry głowy – nadmierne oczyszczanie skóry, przetrzymywanie przetłuszczonych włosów, przegrzewanie skóry suszarką, turbanami, stosowanie ciężkich kosmetyków na skórę lub tuż przy nasadzie włosów, agresywne zabiegi (farbowanie, rozjaśnianie, trwała ondulacja), nadużywanie kosmetyków do stylizacji włosów, niedokładne spłukiwanie szamponów i odżywek,
- choroby i dolegliwości zdrowotne – łuszczyca, zaburzenia hormonalne, zaburzenia układu odpornościowego, ŁZS i AZS często wiążą się z występowaniem łupieżu,
- styl życia – niewłaściwe odżywianie, stres, palenie papierosów.
Jak walczyć z łupieżem? Jakie kosmetyki na łupież są najskuteczniejsze?
Powszechnie twierdzi się, że mocne szampony to najlepsze rozwiązanie na łupież. Niestety, nie jest to prawdą. Silne szampony mogą działać doraźnie, ale nie eliminują problemu. A wręcz przeciwnie, mogą nasilać łupież i sprawić, że przejdzie on w łupież tłusty.
Znajdź przyczynę łupieżu
Jeśli nie będziesz wiedziała, dlaczego pojawił się łupież, możesz mieć trudności w pozbyciu się tego problemu. Oczywiście szampony przeciwłupieżowe dadzą radę, ale jeśli będziesz się np. niewłaściwie odżywiać, niedokładnie spłukiwać kosmetyki, unikać leczenia AZS, ŁZS itd. to problem może nawracać.
Nie przesuszaj skóry głowy
Jeśli masz tendencję do łupieżu unikaj przesuszania skóry głowy. Zrezygnuj z gorącego nawiewu w suszarce, nie wystawiaj włosów i głowy na silne działanie promieni słonecznych (przeczytaj: jak chronić włosy latem?), unikaj mocno ziołowych szamponów i tych, które mają silne detergenty w składzie (oczywiście do codziennego mycia, w przypadku chorób grzybiczych mogą być one konieczne, ponieważ tego typu szampony mają zazwyczaj SLES, ALS, ALES w składzie).
Wybieraj odpowiednie szampony i wcierki przeciwłupieżowe
Takie produkty powinny mieć określony skład. Jakich składników szukać?
- Przede wszystkim przeciwgrzybiczych, takich jak: pirokton olaminy, kwas undecylowy, ketokonazol, klimbazol, klotrimazol, czy cyklopiroks. Szampony, które je zawierają, stosujemy około 2 razy w tygodniu przez okres 4 tygodni. Szampon leczniczy nakładamy wyłącznie na skórę głowy, a po spienieniu czekamy kilka minut, aby mógł zadziałać.
- przeciwłojotokowych, czyli takich, które hamują nadmierne wydzielanie sebum, np. wyciąg z czarnej rzepy, biosiarka, pirokton olaminy, dziegieć, pokrzywa, łopian, szałwia, fiołek trójbarwny, glinki,
- złuszczających naskórek, co wspomaga udrażnianie gruczołów łojowych, np. kwas salicylowy, dziegieć, kwas mlekowy.
Poniżej znajdziecie przykładowe kosmetyki, które mają powyższe substancje w składzie:
- mydło dziegciowe
- olejek laurowy
- glinka biała kaolin
- Bioturm szampon przeciwłupieżowy
- Antyllis szampon do włosów przetłuszczających się i z łupieżem
- Anthyllis szampon przeciwłupieżowy

Szampon ma w składzie substancje grzybobójcze, przeciwłojotokowe i złuszczające martwy naskórek, a więc jest produktem, który może kompleksowo leczyć łupież. W dodatku ma delikatny skład – znajdują się w nim dość łagodne środki myjące, nie ma więc mowy o przesuszaniu skóry głowy. Szamponem Anthyllis myjemy głowę dwukrotnie. Przy drugim myciu pozostawiamy szampon na dłużej, aby mógł zadziałać. Następnie obficie spłukujemy pianę wodą. Po szampon mogą sięgać kobiety w ciąży i karmiące piersią. W prawdzie są tutaj substancje nieprzebadane pod kątem bezpieczeństwa dla kobiet w ciąży, ale nie znajdują się one w dużej ilości w tym produkcie. To jeden z bezpieczniejszych produktów na rynku.
U mnie po zastosowaniu tego szamponu skóra była czysta, natomiast włosy gładkie i miękkie. Szampon jest bardzo wydajny.
Dodatkowo:
- szampon ma certyfikat Eco Bio – nie jest szkodliwy dla ludzi i środowiska
- jest badany na zawartość niklu, chromu i kobaltu (mniej niż 0,4 ppm)
- wykonany bez użycia składników pochodzenia zwierzęcego
- nie zawiera alergenów
- nie zawiera SLS, SLES, PEG, parabenów, fenoksyetanolu, alkoholu etylowego, parafiny i sztucznych barwników
Szampon przeciwłupieżowy Anthyllis kosztuje 19,99 zł za 250 ml i można go dostać w Drogerii Ekologicznej Better Land.

Jak wybierać szampony na łupież?
Podsumowując:
- szukaj substancji aktywnych, czyli przeciwgrzybiczych, przeciwłojotokowych i złuszczających naskórek,
- szukaj produktów, które mają krótki skład,
- szampony powinny mieć łagodne środki myjące w składzie,
- wybierając szampon na łupież, unikaj produktów z dodatkiem silikonów, quaterniów, parafiny, wosków.
Tylko dobrze dobrany szampon przeciwłupieżowy zadba o skórę głowy, wyleczy łupież, ochroni skórę i włosy przed przesuszeniem.
Tak jak już pisałam w tekście o naturalnych sposobach na rozjaśnienie włosów, szampon przeciwłupieżowy może wypłukać farbę z włosów, a więc stosując typowe drogeryjne, czy apteczne szampony, miejmy świadomość, że są to produkty o bardzo mocnym składzie. Natomiast szampon Anthyllis możemy stosować częściej, nawet jako profilaktykę.

Powyższy wpis nie stanowi porady medycznej i nie powinien zastępować porady lekarza lub farmaceuty. Jest to artykuł informacyjny, służący celom edukacyjnym.