Naturalnie Uroda Zabiegi na włosy Zdrowie

Farbowanie henną, indygo, cassią – co musisz wiedzieć zanim pierwszy raz sięgniesz po zioła?

Farbowanie henną, indygo, cassią – co musisz wiedzieć zanim pierwszy raz sięgniesz po zioła?

Farbowanie henną, czyli hennowanie włosów staje się coraz bardziej popularne. Tego pojęcia często używa się w kontekście stosowania farb na bazie henny lub zmiany koloru z zastosowaniem ziół takich jak indygo, czy cassia. Natomiast prawdziwe hennowanie to farbowanie włosów barwnikiem Lawsonia Inermis, który nadaje rudo-czerwony kolor włosom.

Wyróżniamy następujące podstawowe barwniki:

 • cassia – często uważana za bezbarwną, ale nadaje włosom miodową poświatę
 • henna – barwi włosy na czerwno-rudy kolor. W odpowiednich proporcjach w połączeniu z indygo i cassią można uzyskać wiele kolorów, od jasnego blondu, aż po brązy,
 • indygo – farbuje włosy na czarny kolor o niebieskiej poświacie,
 • katam – nadaje ciemną barwę włosom, można uzyskać dzięki niemu brązy, katamu nie zakwaszamy,
 • senes – działa podobnie do cassi, jest nieco bardziej żółty,
 • głożyna – nie barwi włosów, można ją nazwać najbardziej neutralną henną.

Jak przygotować hennę, cassię, farbę na bazie henny?

Jeżeli używamy henny lub cassi to na 100g produktu dodajemy około 10g zakwaszacza. Zakwaszaczem jest np. kwasek cytrynowy, amla, ocet, hibiskus. Osoby, które są już zaawansowane w farbowaniu ziołami często dodają inne zioła, aby podbić kolor, czy wzmocnić kondycję włosów. Może to być kurkuma, słodka papryka, orzech włoski (podbijają kolor), ale także miód, neem, kozieradka (wzmacniają). W pierwszej kolejności mieszamy hennę, cassię z zakwaszaczem, a następnie dodajemy ciepłą wodę o temperaturze około 50 stopni Celsjusza (cassia 80 stopni). Najlepiej wykorzystać do tego celu wodę demineralizowaną. Dopiero po wykonaniu tego kroku dodajemy składniki podbijające kolor lub wzmacniające włosy. Mieszanka powinna mieć konsystencję pasty i musi być bardzo dokładnie wymieszana!

Czystą hennę utleniamy, czyli owijamy folią i odstawiamy w ciepłe miejsce na 12-20 godzin (można odstawić nawet na 96 godzin, ale jest ryzyko, że henna spleśnieje). Im dłużej henna będzie się utleniać, tym mocniejszy i ciemniejszy kolor można uzyskać Indygo nie utleniamy. Jeśli chodzi o farby, które powstały ze zmieszania indygo, cassi, henny, czyli wszelkie jasne i ciemne brązy to nie musimy ich utleniać, ale jeżeli chcemy to możemy to zrobić. Kolor będzie bardziej trwały. W przypadku cassi także można zastanowić się nad utlenieniem – jeśli zależy nam tylko na efekcie pielęgnacyjnym to możemy ją nałożyć zaraz po rozmieszaniu. Jeżeli chcemy pogłębić kolor, nadać mu miodowego, ciepłego odcienia to odstawmy cassię do utlenienia w ciepłe miejsce na 12-20 godzin.

Hennę można przygotować w większej ilości, nadmiar możemy zamrozić i pozostawić do następnego farbowania.

Henna hennowanie włosówJak hennować włosy? Jak powinno wyglądać farbowanie henną/cassią/indygo/farbami ziołowymi?

Przed pierwszym farbowaniem powinniśmy oczyścić włosy z silikonów, polyquaterniów i innych oblepiaczy, dzięki czemu efekt farbowania będzie lepszy. W tym celu używamy szamponu, który posiada właściwości oczyszczające, czyli ma silne detergenty w składzie. Mogą to być:

 • szampony Farmona Herbal Care,
 • Barwa ziołowa,
 • szampony Joanna Naturia.

Warto także przed pierwszym farbowaniem wykonać chelatowanie włosów. Po umyciu włosów mocnym szamponem, nakładamy na włosy  około 3 łyżki maski bez silikonów, quaterniów i polyquaterniów + 5g kwasku cytrynowego (ok. 1 łyżeczka), np.

 • Kallos Color,
 • odżywka Petal Fresh Pestki winogron i oliwki,
 • Petal Fresh Granat i jagody acai,
 • odżywka Petal Fresh Aloes i Cytrusy,
 • Garnier Hair Food Macadamia,
 • Garnier Hair Food Banana.

Maskę trzymamy na włosach przez 15 minut, po czym spłukujemy i przystępujemy do farbowania.

Tą technikę oczyszczania i chelatowania włosów możemy zastosować także przy standardowym farbowaniu farbami drogeryjnymi.

Po nałożeniu henny i farb ziołowych

Henną, ziołami lub farbą ziołową grubo pokrywamy mokre włosy. Im grubiej tym dokładniej zostaną pofarbowane. Przyjmuje się, że włosy do ramion potrzebują około 40 g produktu, te za ramiona 50 g, natomiast długie około 80-100 g. Po nałożeniu farby, owijamy włosy folią. Strategiczne miejsca, czyli szyja, uszy, czoło, możemy zabezpieczyć ręcznikami papierowymi. Na całość nakładamy ręcznik. Farbę trzymamy na włosach przez 2-3 godziny (włosy średnio- i wysokoporowate) lub około 4 godziny (włosy niskoporowate). Następnie dokładnie spłukujemy farbę i nie nakładamy żadnych olejów, maseczek i odżywek przez minimum 2 dni. Przez ten czas kolor się rozwija i z każdą godziną powinien być inny, mocniejszy.

Farbowanie henną: Czy do henny lub ziół barwiących możemy dodać odżywkę?

Zaleca się by podczas pierwszego farbowania nie stosować odżywek/masek, ponieważ zioła mogą niedokładnie pokryć włosy. W przypadku odświeżenia koloru można użyć dodatkowo odżywki. Natomiast przy pierwszym farbowaniu henną lub innymi ziołami, warto dodać substancje podbijające kolor – orzech włoski, czy kurkumę.

farby do włosów henna farba w żelu farba ziołowa indus valleyJakiej marki henny/zioła barwiące/farby ziołowe warto kupić?

Ze swojej strony polecam szczególnie farby i zioła poniższych marek:

 • Indus Valley
 • Hesh
 • Khadi
 • Orientana
 • Sattva

Farbowanie henną: Czy henna i zioła barwiące niszczą i przesuszają włosy?

Henna i zioła nie niszczą włosów, ale często zdarza się, że włosy hennowane są przesuszone. Przede wszystkim konieczne jest dokładnie wypłukanie włosów z ziół. W tym celu można nalać do miski lub wanny ciepłej wody, a następnie dokładnie w niej wypłukać włosy. Przyczyną przesuszu może być też obecność zakwaszaczy – octu, soku z cytryny, amli, kwasku cytrynowego, hibiskusa. Przesusz można ograniczyć dodając do henny/farby siemię lniane, miód lub odżywkę. Warto pamiętać, że przesuszenie włosów najczęściej utrzymuje się przez kilka myć, a później wszystko wraca do normy. Jeśli chcemy, aby włosy szybciej wróciły do normy można sięgnąć po maski i odżywki nawilżające lub emolientowe.

TOP 10: Nawilżające odżywki i maski do włosów TOP 10: Emolientowe odżywki i maski do włosów

Czy można hennować/farbować ziołami włosy w ciąży i podczas karmienia piersią?

Tak. Większość farb ziołowych, zwłaszcza tych w 100% naturalnych można bezpiecznie stosować w trakcie ciąży i karmienia piersią. Producenci bardzo często podają taką informację w ulotkach produktów. Dla pewności warto także dopytać o to swojego ginekologa lub lekarza rodzinnego.

Czym henna i zioła barwiące różnią się od drogeryjnych farb?

Henny i zioła barwiące przede wszystkim są produktami naturalnymi. Nie zawierają chemicznych dodatków takich jak amoniak, PPD, metale ciężkie, nadtlenki, parabeny, SLES, bar. Są znacznie bezpieczniejsze. Nie podrażniają dróg oddechowych, nie wywołują bólu głowy. Są farbami, które mogą wypłukać się w ciągu 4 tygodni.

Czy oleje wypłukują hennę lub inną farbę ziołową?

Tak, niektóre oleje mogą wypłukiwać farby, nie tylko te naturalne, ale także i drogeryjne. Po farbowaniu lepiej unikać oleju kokosowego, shea, palmowego, babassu oraz masła kakaowego.

Farbowanie henną: Czy henny i zioła można ze sobą mieszać?

Tak, jak najbardziej można je ze sobą mieszać, ale jeśli jesteśmy początkujące to raczej lepszym rozwiązaniem będzie wybór odpowiedniej mieszanki.

Czy henną można rozjaśnić włosy?

Nie, samą henną nie można rozjaśnić włosów. Są jednak naturalne sposoby, które mogą pomóc rozjaśnić włosy, o czym pisałam w poniższym wpisie:

Naturalne sposoby na rozjaśnianie włosów. Jak wypłukać farbę z włosów?

Czy włosy farbowane chemicznie można pofarbować henną lub innymi ziołami barwiącymi?

Tak, włosy wcześniej farbowane drogeryjnymi farbami można pokryć henną. Należy jednak uważać przy farbowaniu blondów – jeśli chcemy mieć ciemne to powinnyśmy przechodzić na ten kolor stopniowo, rozpoczynając od jasnych brązów. Aby uniknąć efektu w postaci zielonych włosów, warto wybierać henny i farby ziołowe o naturalnym składzie, bez dodatku sztucznych substancji chemicznych oraz bez dodatku indygo!

Czy można hennować włosy zniszczone, rozjaśniane, słabe i wysokoporowate?

Tak, można, ale radzę zwrócić szczególną uwagę na ilość zakwaszacza. Przy takich włosach lepiej jest go unikać lub dodać w naprawdę niewielkiej ilości. Dodatkowo konieczne jest dokładne wypłukanie ziół i intensywne nawilżanie włosów po 1-2 dobie od zabiegu.

Gdzie kupować henny i farby ziołowe?

Sklepy, które osobiście mogę polecić to:

 • drogeria-ekologiczna.pl dostępne henny i farby ziołowe Indus Valley, Herbatint oraz Khadi,
 • helfy.pl dostępne henny i farby ziołowe Khadi, Lass Naturals, Hesh,
 • triny.pl dostępne henny i farby ziołowe Khadi, Orientana, Sattva, Indus Valley, Herbatint
 • napieknewlosy.pl henny i farby ziołowe Indus Valley, Hesh, Le Erbe di Janas, Light Mountain, NANGA, Phitofilos, Sattva,

Jestem bardzo ciekawa Twoich doświadczeń z henną i farbami ziołowymi! Koniecznie daj znać w komentarzu, czy stosowałaś już hennę na włosy? A może obawiasz się farbowania henną?


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.