Zdrowie

Kubeczek menstruacyjny, eko podpaski jednorazowe i wielorazowe – alternatywy dla standardowych jednorazówek

Kubeczek menstruacyjny, eko podpaski jednorazowe i wielorazowe – alternatywy dla standardowych jednorazówek

Miesiączka to dla wielu kobiet temat tabu. Raczej o tym nie rozmawiamy, a szkoda, bo powinnyśmy się uświadamiać. Skąd mamy wiedzieć o innych rozwiązaniach jak np. kubeczek menstruacyjny? Skąd czerpać wiedzę będą nasze córki? Oczywiście internet jest świetnym źródłem informacji, ale nie rozwieje naszych wątpliwości. Dobrze jest mieć kogoś pod ręką, kto mógłby odpowiedzieć na nasze pytania.

Do alternatywnych metod podchodziłam trochę jak pies do jeża. Oczywiście chciałam być bardziej eko, zero waste i w ogóle. Chciałam przetestować podpaski wielorazowe i kubeczek menstruacyjny, ale się bałam! Najwięcej obaw dotyczyło pieniędzy – a co jeśli kupię kubeczek, a on okaże się nie taki jak trzeba? Co jeśli wydam 500 zł na podpaski wielorazowe, a one nie będą komfortowe, będą mnie odparzać i przeciekać?

Podpaski wielorazowe marki Soft Moon
Podpaski wielorazowe marki Soft Moon

Tak naprawdę decyzję o alternatywach dla standardowych podpasek podjęłam już w lutym tego roku. To właśnie wtedy zdecydowałam, że mój syn będzie pieluchowany wielorazowo. Wmówiono nam, że pieluchy i podpaski jednorazowe są bezpieczne, a okazało się, że są źródłem wielu chemikaliów. W związku z tym zmieniłam nie tylko pieluchy mojemu synowi, ale zaczęłam wymieniać swoje kosmetyki, środki czystości, żywność, a także wprowadzać nowe, zdrowsze nawyki. Ten rok jest dla mnie przełomowy jeśli chodzi o zdrowie mojej rodziny.

Eko podpaski jednorazowe i podpaski wielorazowe oraz kubeczek menstruacyjny

Przetestowałam kilka systemów u dziś chciałabym się z Tobą podzielić moimi wrażeniami. Pierwsza, najbardziej zbliżona do standardowych to alternatywa w postaci jednorazowych podpasek ekologicznych. Zdecydowałam się na podpaski Gentle Day i Vivicot.

Podpaski Gentle DayPodpaski Gentle Day:

 • do ich produkcji nie używa się szkodliwych materiałów, są wolne od chloru, substancji zapachowych i chemikaliów
 • chłoną do 5 razy więcej cieczy niż zwykłe podpaski – to fakt! Są do tego ultra cienkie i bardzo komfortowe w noszeniu
 • zapewniają skórze oddychanie i są sterylne
 • dla mnie mega plusem jest fakt, że mają małe skrzydełka, ale właśnie takie są wystarczające. Podpaski się nie odklejają oraz nie niszczą bielizny. Zdecydowanie najlepsze podpaski jednorazowe, jakie stosowałam, są świetnie wykonane,
 • cena – wersja na noc ok. 11 zł za 8 sztuk klik! (1,38zł/szt), wersja na dzień ok.11 zł za 10 sztuk klik! (1,10zł/szt) oraz wkładki ok. 14 zł za 30 sztuk klik! (0,47zł/szt)
 • u mnie koszt miesięczny (5-dniowa średnia menstruacja, 25 podpasek i wkładek) wynosi ok. 30 zł. Rocznie to 390 zł przy stosowaniu produktów Gentle Day. 10 lat – 3900 zł.

Podpaski VivicotPodpaski Vivicot

 • są organiczne, wykonane z bio bawełny
 • niebielone chlorem
 • są całkowicie kompostowalne i biodegradowalne za co ogromny plus!
 • są mniej komfortowe w noszeniu niż podpaski Gentle Day, ale mimo wszystko są w porządku
 • cena – wersja na noc ok. 15 zł za 10 sztuk klik! (1,50 zł/szt), wersja na dzień ok. 14 zł za 14 sztuk klik! (1zł/szt) oraz wkładki ok. 18 zł za 35 sztuk klik! (0,51zł/szt).
 • u mnie koszt miesięczny (5-dniowa średnia menstruacja, 25 podpasek i wkładek) wynosi 28 zł. Rocznie daje to 364 zł. 10 lat – 3640 zł.

Gdy stosowałam podpaski zwykłe, nieekologiczne, rocznie wydawałam 200 zł (przez 10 lat 2000 zł)

Podpaski wielorazowe soft moonPodpaski wielorazowe

Podpaski wielorazowe to bardzo podobne rozwiązanie do pieluszek wielorazowych. Są znacznie zdrowsze niż standardowe podpaski i tampony. Niwelują ryzyko podrażnień i infekcji. No i przede wszystkim są ekologiczne – używając ich nie generujemy ton odpadów. Mnie także gwarantują uczucie spokoju – podpaski zawsze mam w domu, nie muszę ich kupować.

podpaski wielorazoweKluczową kwestią przy podpaskach wielorazowych jest wybór materiału. Sama zdecydowałam się na podpaski z coolmaxem, natomiast do wyboru najczęściej mamy jeszcze bawełnę, welur i mikropolar. Wszystkie te opcje przetestowałam u synka na pieluszkach i wiedziałam, czego będę potrzebować.

 • zależało mi na rozwiązaniu, dzięki któremu będę odczuwać suchość. Istotne było też by materiał nie “grzał”. Plusem coolmaxu jest też łatwiejsze czyszczenie oraz brak konieczności wcześniejszego namaczania (choć i tak lepiej namaczać)
 • Z kolei mikropolar troszkę grzeje i skóra może się delikatnie pocić. Natomiast jego ogromną zaletą jest odczucie suchości i łatwość czyszczenia.
 • Bawełna natomiast jest najbardziej naturalnym materiałem, ale najciężej usunąć z niej plamy.

Jakie podpaski wielorazowe testowałam?

Zdecydowałam się na podpaski z coolmaxem marki Soft Moon. Posiadam poniższe modele:

Podpaski te są świetnie wykonane. Nie przeciekają (warstwa zewnętrzna wykonana jest z poliestru z membraną paroprzepuszczalną), chłodzą, więc są idealne na letnie upały, nie podrażniają, bardzo łatwo je zapiąć. Nie przesuwają się. W dodatku cieszą wzrok pięknymi wzorami – miałam ciężki orzech do zgryzienia podczas wybierania 🙂 Minusy? Jedynym minusem jest pranie i składowanie podpasek. Natomiast ja 3 razy w tygodniu piorę pieluszki wielorazowe, więc jestem przyzwyczajona do tych czynności. Więcej o praniu i składowaniu możesz przeczytać tutaj:

Ok, ale pewnie zastanawiasz się ile podpasek będziesz potrzebować? U mnie jest to 5 sztuk podczas dnia i 1 w nocy. Zatem robiąc pranie co 2 dni potrzebuję zapasu podpasek na 3 doby (doliczam dzień na suszenie). Łatwo policzyć, że daje to 15 podpasek na dzień i 3 podpaski na noc. Koszt takiego zestawu marki Soft Moon to około 600 zł. Natomiast wszystko zależy od intensywności Twojego okresu. Podpaski możesz kupić nawet za 17 zł. Tutaj dobierzesz najlepsze podpaski do swoich potrzeb: klik!

Oczywiście istnieje jeszcze opcja kupna używanych podpasek wielorazowych, więc koszty można jeszcze bardziej obniżyć.

podpaski wielorazowe składCzy podpaski wielorazowe wystarczą na 10 lat? Ciężko mi powiedzieć, ale skoro w jednych pieluchach wielorazowych chodzi nawet czworo dzieci to używanie podpasek wielorazowych przez taki czas jest jak najbardziej możliwe. Dodatkowo pieluszki są używane znacznie bardziej intensywnie. Średnio jedno dziecko nosi je minimum 2 lata, więc czwórka dzieci pewnie około 10 lat 🙂

Natomiast jeśli założymy bardziej czarny scenariusz i wymianę podpasek wielorazowych to ich koszt w skali 10 lat wyniesie 1200 zł.

Lady Cup kubeczek menstruacyjnyKubeczek menstruacyjny

I wreszcie dotarłam do rozwiązania, które według mnie jest najbardziej ekologiczne i ekonomiczne. Kubeczek menstruacyjny to środek higieny intymnej, który jest alternatywą dla podpasek i tamponów. Wykonany jest z silikonu medycznego, który nie absorbuje płynów, nie uczula, nie wchodzi w reakcje chemiczne z ciałem.

Mój kubeczek składa się z miseczki oraz łodyżki. Miseczka służy do zbierania krwi menstruacyjnej, więc w sumie działa trochę jak tampon. Kubeczek po aplikacji mocno zasysa się do ścianek szyjki macicy. Odpowiednio włożony nie przesuwa się i nie przecieka. Opróżnia się go 2-4 razy na dobę. Przed pierwszym założeniem należy go wygotować. Sterylizacja jest wymagana także na początku każdego okresu i po jego zakończeniu.

Kubeczek menstruacyjny lady cup LLady Cup L

Jakiego kubeczka menstruacyjnego używam?

Posiadam kubeczek LadyCup w kolorze letniej śliwki w rozmiarze L – zobacz tutaj klik! Mój kubeczek przeznaczony jest dla kobiet, które rodziły lub są po 25 roku życia.

 W doborze kubeczka pomógł mi artykuł na blogu Drogerii Ekologicznej Better Land: Kubeczek menstruacyjny – jak wybrać właściwy? Dodatkowo skontaktowałam się z Panią Małgorzatą Jackowską-Poloch, która jest pierwszą w Polsce cupfitterką, czyli osobą, która dobiera kubeczki menstruacyjne. Jeżeli potrzebujesz takiej pomocy to wypełnij ten formularz: klik! Pomoc Pani Małgorzaty okazała się dla mnie kluczowa, dzięki czemu udało mi się wybrać kubeczek, który do mnie pasuje.

Kubeczek menstruacyjny – składanie w literkę C
Kubeczek menstruacyjny – składanie w literkę C

Czy wyjmowanie i wkładanie kubeczka jest trudne?

Przyznam szczerze, że na początku miałam ogromne obawy, czy podołam. Wcześniej nie stosowałam tamponów, a sam kubeczek wydawał mi się olbrzymi – zwątpiłam, gdy go zobaczyłam, ale z reguły nie poddaje się tak łatwo, więc spróbowałam. Pierwsza miesiączka z kubeczkiem to był ciężki czas. Uczyłam się go wkładać i wyjmować. Na początku noszenie kubeczka mi przeszkadzało, czułam go, uwierał, zwłaszcza przy siedzeniu. Okazało się, że był zbyt długi, ale skrócenie łodyżki pomogło.

Kubeczek menstruacyjny – składanie w literkę S
Kubeczek menstruacyjny – składanie w literkę S

Miałam bardzo duże trudności z odpowiednią aplikacją – szukałam odpowiedniej pozycji. Niektóre kobiety zakładają kubeczek na leżąco, inne na siedząco, jeszcze inne kucają, albo opierają nogę o wannę. Testowałam także sposób zwijania i w moim przypadku najprostsze było zwinięcie w literkę C. Problemem również okazało się wyjęcie kubeczka. Przy pierwszych aplikacjach stresowałam się, że utknął i go nie wyjmę. Pomogło rozluźnienie i dokładne przeczytanie instrukcji.

Ogólnie pierwsza miesiączka z kubeczkiem była ogromnie ciężka, stresująca i pełna obaw.

Natomiast druga menstruacja z Lady Cup to bajka 🙂 szybko załapałam o co w tym chodzi. Już nic mnie nie uwiera, w ogóle zapominam o kubeczku na kilka godzin. Aplikacja i wyjmowanie kubeczka zajmuje mi dosłownie chwilę. Cóż… wymaga to praktyki 🙂 nawet po trudnych przejściach jestem pewna, że kubeczek menstruacyjny to najlepsze rozwiązanie jakie testowałam. Dlaczego?

 • zajmuje mało miejsca
 • nie wymaga szczególnej “pielęgnacji”, nie trzeba o niego dbać. Należy pamiętać tylko o sterylizacji i przechowywaniu w specjalnym woreczku. Podczas okresu po wylaniu zawartości, wystarczy go przepłukać wodą
 • jest ekologiczny – zdrowy i nie szkodzi naszej planecie, praktycznie nie generuje odpadów. A czym jest jeden kubeczek na 15 lat w porównaniu z 4800 zużytymi podpaskami nieekologicznymi?
 • jest ekonomiczny – jeden wystarczy nawet na 15 lat (chyba, że jeszcze nie rodziłaś, po porodzie możesz potrzebować większego rozmiaru)
 • koszt kubeczka zależy od marki, mój kosztuje 120 zł. To najtańsze rozwiązanie w perspektywie roku i 10 lat!

Minusy? Oczywiście nauka zakładania i wyjmowania. Ale skoro ja dałam radę to myślę, że każda z nas jest w stanie się przemordować dla swojego zdrowia, naszej planety i oszczędności.

Czy miałaś okazję stosować podpaski wielorazowe? Znasz markę Soft Moon? Używałaś kubeczka menstruacyjnego? Jestem bardzo ciekawa Twoich doświadczeń – daj znać w komentarzu! 🙂

Parterem dzisiejszego wpisu jest drogeria-ekologiczna.pl To mój ulubiony sklep internetowy – tutaj kupuję kosmetyki, chemię gospodarczą, półprodukty do tworzenia własnych proszków oraz ekologiczną żywność dla swojej rodziny.

 

Inne posty w tematyce zdrowia na moim blogu znajdziesz w zakładce ZDROWIE.


Na co dzień jestem freelancerką – prowadzę własną jednoosobową firmę, która jest dla mnie wyzwaniem, jednocześnie przynosząc mi dużo radości. Na blogu zachęcam do dbania o włosy, testuję kosmetyki i wspieram w walce o piękno.